„Тихо в снега“ на режисьора Стефан Ганов е големият победител в категорията късометражно кино на 41-ия фестивал на българското игрално кино „Златна роза“. Магичната и екзистенциална история, показваща дълбоката връзка между живота и смъртта, е вдъхновена и съдържа стихове на поета Борис Христов. Тази година в конкурсната програма за късометражно кино участваха 25 филма, а диплом за специално постижение получи „13-ти август“ на режисьора от Варна Венцислав Сариев. Критиката отличи „Любима“ на Майя Виткова-Косев.
За Ивета Иванова 15-минутната лента „Запетая“ е дебют. Сценарият е по разказ на Захари Карабашлиев, който писателят ѝ е предоставил безплатно – наистина впечатляващо. В историята драматург, който досега е живял в Калифорния, се връща в България, за да гледа своята нова пиеса в Театъра. Това, което вижда на сцената, не му харесва, меко казано. В главните роли са Иван Юруков и Валентин Ганев.
"Получих любезното съдействие на Васил Василев, директор на Народен театър „Иван Вазов“, който тъй като бях на стаж там като асистент режисьор, каза, че мога да използвам терена. Актьорите веднага се съгласиха на драго сърце, като разбраха, че уча кинорежисура и все пак съм асистент режисьор в театъра", казва Ивета Иванова.
И така с бюджет от 0 лева Ивета Иванова подготвя около месец снимачния процес, а самите снимки продължават само три дни. Не бърза да се впуска в игралното кино:
"Имам втори късометражен филм, който е с участието на Деян Донков и Пьотр Кшемински, очаква се да излезе тази есен. За пълнометражно кино ще видим, има време, според мен всяко нещо се случва тогава, когато узрее достатъчно и когато му е времето," казва с усмивка младата актриса и режисьорка.
Друг участник в 41-ото издание на фестивала „Златна роза“ е варненецът Румен Русев. Негов беше и един от най-кратките филми в програмата - шестминутният „Мимезис“.
"Филмът се разказва за пристрастен към технологиите самотник, който се регистрира в мистериозна фирма за запознанства, която поставя човешкото му съществуване под въпрос. Анализираме една тема, която в момента се дискутира много и в Холивуд, но няма да казвам какъв е финалът, защото той е неочакван," обяснява Русев.
Румен Русев използва късата форма, за да представи концепция, от която може да се роди и пълнометражен филм. Загатва основните проблеми, показва главните характеристики на персонажите, експериментира с цветовете и кадрите. Огромното му желание е да направи игрален филм, а жанровото кино го вълнува най-много и смята, че в България то е малко пренебрегнато. А за късата форма обяснява:
"Трудно е да се прави късометражен филм, защото късометражните филми не носят пари, тоест голяма част от екипа се включва безвъзмездно, от добра воля, от желание, от амбиция. Те вярват, че проектът е добър и затова се включват."
Филмът „Тихо в снега“, който беше показан за първи път пред публика на фестивала във Варна, стана и големият победител в категорията за късометражни филми. Място на снимките е било село Смочево и Рила, а историята предлага емоционално наситена атмосфера. Майка и син се озовават на непознато място, при непознат мъж, който им предлага подслон:
"Търсим собствена мистика, която да е по-поетична, да извиси някак си екзистенциалното, в един такъв свят на метафора. Това беше цел на филма и се надяваме да сме успели, хем да разчувстваме хората, хем да, аз не случайно казвам магия, като ме питат, защото има нещо магично в света около нас и ние се опитваме да го хванем," обяснява Стефан Ганов.
Като почти всички късометражни филми у нас и „Тихо в снега“ ще бъде показван основно по фестивали. Другата възможност да се види е, ако бъде качен в платформи за кино в интернет. Стефан Ганов смята, че може да се направи и още нещо:
"Надявам се в един момент да почне да се показва кратко кино и по телевизия, което за момента го няма в България, защото аз съм завършил в Германия и там има блокове с късометражно кино, които имат много голяма гледаемост. Това би било добре да се случи и тук, за да може да се види киното," казва Ганов.
Той вече работи по сценарий за пълнометражен филм, а планира и още един късометражен.
Творческият директор на „Златна роза“ Александър Донев каза за Радио Варна, че основната цел на късометражната програма тази година е била да покаже разнообразие от гласове:
"Колкото се може по-различни стилове, от една страна да окуражим авторите, че си струва да присъстват и да се представят филмите им, в контекста на други хора, които правят късометражни филми и освен това да дадем знак на професионалистите, на колегите, на критиците, да видят, че наистина има много хора, които искат да изразят себе си с кино," обясни Донев.
Варненският артист Yasen (Ясен Неделчев) е едно от сравнително новите имена на българската музикална сцена. Той е влюбен в музиката от съвсем ранна възраст. Още като невръстно дете той не спира да пее и танцува, а когато навлиза в тийнейджърските си години, Ясен започва живо да се интересува от продуциране и и изобщо от целия процес по създаването..
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..