„Тихо в снега“ на режисьора Стефан Ганов е големият победител в категорията късометражно кино на 41-ия фестивал на българското игрално кино „Златна роза“. Магичната и екзистенциална история, показваща дълбоката връзка между живота и смъртта, е вдъхновена и съдържа стихове на поета Борис Христов. Тази година в конкурсната програма за късометражно кино участваха 25 филма, а диплом за специално постижение получи „13-ти август“ на режисьора от Варна Венцислав Сариев. Критиката отличи „Любима“ на Майя Виткова-Косев.
За Ивета Иванова 15-минутната лента „Запетая“ е дебют. Сценарият е по разказ на Захари Карабашлиев, който писателят ѝ е предоставил безплатно – наистина впечатляващо. В историята драматург, който досега е живял в Калифорния, се връща в България, за да гледа своята нова пиеса в Театъра. Това, което вижда на сцената, не му харесва, меко казано. В главните роли са Иван Юруков и Валентин Ганев.
"Получих любезното съдействие на Васил Василев, директор на Народен театър „Иван Вазов“, който тъй като бях на стаж там като асистент режисьор, каза, че мога да използвам терена. Актьорите веднага се съгласиха на драго сърце, като разбраха, че уча кинорежисура и все пак съм асистент режисьор в театъра", казва Ивета Иванова.
И така с бюджет от 0 лева Ивета Иванова подготвя около месец снимачния процес, а самите снимки продължават само три дни. Не бърза да се впуска в игралното кино:
"Имам втори късометражен филм, който е с участието на Деян Донков и Пьотр Кшемински, очаква се да излезе тази есен. За пълнометражно кино ще видим, има време, според мен всяко нещо се случва тогава, когато узрее достатъчно и когато му е времето," казва с усмивка младата актриса и режисьорка.
Друг участник в 41-ото издание на фестивала „Златна роза“ е варненецът Румен Русев. Негов беше и един от най-кратките филми в програмата - шестминутният „Мимезис“.
"Филмът се разказва за пристрастен към технологиите самотник, който се регистрира в мистериозна фирма за запознанства, която поставя човешкото му съществуване под въпрос. Анализираме една тема, която в момента се дискутира много и в Холивуд, но няма да казвам какъв е финалът, защото той е неочакван," обяснява Русев.
Румен Русев използва късата форма, за да представи концепция, от която може да се роди и пълнометражен филм. Загатва основните проблеми, показва главните характеристики на персонажите, експериментира с цветовете и кадрите. Огромното му желание е да направи игрален филм, а жанровото кино го вълнува най-много и смята, че в България то е малко пренебрегнато. А за късата форма обяснява:
"Трудно е да се прави късометражен филм, защото късометражните филми не носят пари, тоест голяма част от екипа се включва безвъзмездно, от добра воля, от желание, от амбиция. Те вярват, че проектът е добър и затова се включват."
Филмът „Тихо в снега“, който беше показан за първи път пред публика на фестивала във Варна, стана и големият победител в категорията за късометражни филми. Място на снимките е било село Смочево и Рила, а историята предлага емоционално наситена атмосфера. Майка и син се озовават на непознато място, при непознат мъж, който им предлага подслон:
"Търсим собствена мистика, която да е по-поетична, да извиси някак си екзистенциалното, в един такъв свят на метафора. Това беше цел на филма и се надяваме да сме успели, хем да разчувстваме хората, хем да, аз не случайно казвам магия, като ме питат, защото има нещо магично в света около нас и ние се опитваме да го хванем," обяснява Стефан Ганов.
Като почти всички късометражни филми у нас и „Тихо в снега“ ще бъде показван основно по фестивали. Другата възможност да се види е, ако бъде качен в платформи за кино в интернет. Стефан Ганов смята, че може да се направи и още нещо:
"Надявам се в един момент да почне да се показва кратко кино и по телевизия, което за момента го няма в България, защото аз съм завършил в Германия и там има блокове с късометражно кино, които имат много голяма гледаемост. Това би било добре да се случи и тук, за да може да се види киното," казва Ганов.
Той вече работи по сценарий за пълнометражен филм, а планира и още един късометражен.
Творческият директор на „Златна роза“ Александър Донев каза за Радио Варна, че основната цел на късометражната програма тази година е била да покаже разнообразие от гласове:
"Колкото се може по-различни стилове, от една страна да окуражим авторите, че си струва да присъстват и да се представят филмите им, в контекста на други хора, които правят късометражни филми и освен това да дадем знак на професионалистите, на колегите, на критиците, да видят, че наистина има много хора, които искат да изразят себе си с кино," обясни Донев.
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..
Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил". В средата на 19. век,..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..
Сопраното Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска с участия в Миланската Скала и редица главни роли на родна и европейска сцена, ще влезе за първи път в образа на палавата Норина в операта на Доницети – „Дон Паскуале“, на 19 февруари на Основна сцена на Варненската опера. Ще ѝ партнира американският тенор Самюъл Робъртсън, който живее и..