Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За магията на киното с младия режисьор от Варна Румен Русев

Младият режисьор Румен Русев

Началото винаги е трудно. А когато мечтата ти е да си режисьор в киното, това е особено предизвикателство. Варненецът Румен Русев я преследва още от ученическите си години. Първият му късометражен филм „Jump cut“ беше показан на „Златна роза“ преди шест години, а в последното издание на фестивала Румен представи и най-новия си филм „Мимезис“. Междувременно е снимал още няколко късометражки и музикални клипове.

Като много свои връстници, в детските си години и Румен Русев е мечтал да стане космонавт - за да достигне недостижимото. Години по-късно осъзнава, че не ти трябва непременно ракета, за да стигнеш до Луната. С помощта на камера, декор и професионален екип също може да „стъпиш“ на нея. В осми клас създава първия си филм – приключенска комедия. Така Румен поставя началото и не поглежда назад. Учил е в два университета – Кент в Англия и Калифорнийския в Съединените щати:
"В Англия учих повече филмова теория, като имаше и практика, но беше по-малко, докато в Америка учих продуцентство и режисура. Смятам, че по време на периода ми в Англия си изградих голяма част от моя стил и начина, по който гледам на киното и историите, които искам да разказвам," посочва Румен и допълва:

"Обичам в историите ми да вкарвам нещо фантастично, защото смятам, че в днешно време хората имат нужда да видят нещо магическо, нещо вълшебно, нещо, което да им даде вяра в малко по-невъзможните неща."

Зад кулисите на филма

Огромно вдъхновение носи на Румен Русев Спайк Джоунз, режисьор на филми като „Да бъдеш Джон Малкович“, „Адаптация“ и „Тя“. Сред съвременните български кинотворци отличава Мартин Макариев. Румен обича да експериментира, да предизвиква и наистина стилът му има своя индивидуалност. Смята, че жанровото кино у нас е пренебрегнато:

"Вярвам, че публиката има нужда да гледа не само реализмите, които са нужни, защото те са част от нашето национално кино, но публиката има нужда да гледа и жанрови произведения. Има нужда да гледа екшън, има нужда да гледа научна фантастика. Вярвам, че киното ни има нужда от диверсификация, за да може то да изпълни залите още повече. В момента се запълва само една ниша в нашето кино, която е много ценна, много качествена, но има нужда от различни филми," обяснява Русев.

През миналата година варненецът основава продуцентска компания. В момента живее и работи в София. Снима и видеоклипове, а последният му късометражен филм „Мимезис“ участва в конкурсната програма на фестивала на българския игрален филм „Златна роза“.

"В момента работя върху няколко късометражни филма, също така се опитвам да развивам идеи за пълнометражни филми. Освен това сме се фокусирали с моя екип доста сериозно върху музикалните клипове, защото вярваме, че в тях също можеш да разкажеш история за много по-кратко време, с много по-нисък бюджет, а все същата креативност можеш да демонстрираш," казва Румен.

„Мимезис“, а и други работи на Румен Русев може да видите в неговия профил в платформата „Vimeo“. Варненецът е сред новите гласове на българското кино и със сигурност най-доброто от него предстои да излезе на голям екран!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45