Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За магията на киното с младия режисьор от Варна Румен Русев

Младият режисьор Румен Русев

Началото винаги е трудно. А когато мечтата ти е да си режисьор в киното, това е особено предизвикателство. Варненецът Румен Русев я преследва още от ученическите си години. Първият му късометражен филм „Jump cut“ беше показан на „Златна роза“ преди шест години, а в последното издание на фестивала Румен представи и най-новия си филм „Мимезис“. Междувременно е снимал още няколко късометражки и музикални клипове.

Като много свои връстници, в детските си години и Румен Русев е мечтал да стане космонавт - за да достигне недостижимото. Години по-късно осъзнава, че не ти трябва непременно ракета, за да стигнеш до Луната. С помощта на камера, декор и професионален екип също може да „стъпиш“ на нея. В осми клас създава първия си филм – приключенска комедия. Така Румен поставя началото и не поглежда назад. Учил е в два университета – Кент в Англия и Калифорнийския в Съединените щати:
"В Англия учих повече филмова теория, като имаше и практика, но беше по-малко, докато в Америка учих продуцентство и режисура. Смятам, че по време на периода ми в Англия си изградих голяма част от моя стил и начина, по който гледам на киното и историите, които искам да разказвам," посочва Румен и допълва:

"Обичам в историите ми да вкарвам нещо фантастично, защото смятам, че в днешно време хората имат нужда да видят нещо магическо, нещо вълшебно, нещо, което да им даде вяра в малко по-невъзможните неща."

Зад кулисите на филма

Огромно вдъхновение носи на Румен Русев Спайк Джоунз, режисьор на филми като „Да бъдеш Джон Малкович“, „Адаптация“ и „Тя“. Сред съвременните български кинотворци отличава Мартин Макариев. Румен обича да експериментира, да предизвиква и наистина стилът му има своя индивидуалност. Смята, че жанровото кино у нас е пренебрегнато:

"Вярвам, че публиката има нужда да гледа не само реализмите, които са нужни, защото те са част от нашето национално кино, но публиката има нужда да гледа и жанрови произведения. Има нужда да гледа екшън, има нужда да гледа научна фантастика. Вярвам, че киното ни има нужда от диверсификация, за да може то да изпълни залите още повече. В момента се запълва само една ниша в нашето кино, която е много ценна, много качествена, но има нужда от различни филми," обяснява Русев.

През миналата година варненецът основава продуцентска компания. В момента живее и работи в София. Снима и видеоклипове, а последният му късометражен филм „Мимезис“ участва в конкурсната програма на фестивала на българския игрален филм „Златна роза“.

"В момента работя върху няколко късометражни филма, също така се опитвам да развивам идеи за пълнометражни филми. Освен това сме се фокусирали с моя екип доста сериозно върху музикалните клипове, защото вярваме, че в тях също можеш да разкажеш история за много по-кратко време, с много по-нисък бюджет, а все същата креативност можеш да демонстрираш," казва Румен.

„Мимезис“, а и други работи на Румен Русев може да видите в неговия профил в платформата „Vimeo“. Варненецът е сред новите гласове на българското кино и със сигурност най-доброто от него предстои да излезе на голям екран!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правописна грешка дава сегашното име на Google

На днешната дата рожден ден отбелязва най-известната търсачка в света Google. Нейни основатели са Сергей Брин и Лари Пейдж. Любопитно е, че името Google идва в резултат на правописна грешка. Създателите му са искали да регистрират компанията под името googol, което е означението на числото 1 със сто нули отзад, но го изписват погрешно. По каква..

публикувано на 27.09.24 в 06:47

Експерт: Университетите трябва да търсят връзката между иновации, предприемачество и дигитална трансформация

Връзката между дигиталната трансформация, предприемачеството и бизнес иновациите у нас не е достатъчно ефективна и често дори е противоречива. Затова университетите трябва да станат мотор на този процес. Това коментира във Варна  проф. д-р Веселина Димитрова - ръководител на катедра „Международни икономически отношения“ в Икономическия университет ,..

публикувано на 26.09.24 в 16:45

„Чудобой City 2024“ ще се проведе тази събота край Варна (програма)

Тази събота край Варна ще се проведе третото издание на „ЧудобойCity 2024” - отборно състезание за любители на изживяванията сред природата. В него са включени шест спортни дисциплини, творчески и интелектуални задачи - колоездене, етап с логическа задача, ориентиране, гребане с каяк, стрелба с лък и катерене. Отборите се състоят от двама души,..

публикувано на 26.09.24 в 14:37

Под 1% от изследвания пчелен мед е с наличие на забранени лекарства

Мнозина наричат пчелния мед натурален антибиотик от природата, за който знаем, че е изключително полезен за здравето. За да е така обаче, медът трябва да е истински, качествен и по възможност да не съдържа той самия някакви антибиотици или други лекарствени препарати. Уви. Случва се контролните органи в лицето на Българската агенция по..

публикувано на 26.09.24 в 10:24
Радио Варна, Варна, І Районна служба ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО

Предстои Десетият международен клубен турнир по пожароприложен спорт за купа "Одесос"

Отбори от Чехия, Румъния, Украйна, Молдова, Хърватска, Полша, Германия, Словакия, Естония и България ще се състезават в периода от 1 до 4 октомври на стадион "Локомотив" във Варна, където ще се проведе Десетият международен клубен турнир по пожароприложен спорт за купа „Одесос 2024 г.”. Официалното откриване ще се проведе на 01.10.2024 г. от 17:30..

публикувано на 26.09.24 в 09:20

Филма "Сватба" по разказа на Николай Хайтов представиха на "Златна роза"

Филмът "Сватба", заснет по едноименния разказ на Николай Хайтов, беше представен в рамките на фестивала "Златна роза" във Варна. Идеята на екипа е Хайтовият свят да стане по-достъпен за всеки един от нас - по-достъпен и по-любопитен, обобщи за Радио Варна продуцентът и режисьор Магдалена Ралчева. Тя изрази надежда, че начинът, по който е разказана..

публикувано на 25.09.24 в 17:55

На чисто в "Побити камъни"

От милиони години природата извайва каменните късове, за да ги превърне във впечатляващи скулптури, наподобяващи хора, животни, чудовища, митични същества. „Каменните стражи”, „Камилата”, „Трона”, „Каменната гора” са имената само на част от тези природни пластики. Всички тях може да видите в уникалния природен феномен „Побити..

публикувано на 25.09.24 в 16:04