От началото на 2024 г. България трябва да въведе т.нар. глобален минимален корпоративен данък в местното законодателство. Идеята е да се постигне справедливо минимално облагане на големите международни групи в държавите, където оперират. В България ще са засегнати няколко големи местни групи с обороти над 750 милиона евро, както и дъщерни дружества на големи международни групи. Очакваните допълнителни приходи за България от този данък са около 220 милиона лева по изчисления на Министерството на финансите. Икономистът Стоян Панчев очаква новият данък да доведе до влошаване на конкурентноспособността на България като инвестиционна дестинация:
"Неприятна е тенденцията, че на една голяма група компании - около хиляда - по-големи международни ще трябва да им се увеличи корпоративния данък с 5 процентни пункта и ще стане 15%. Това означава, че започва постепенно разваляне на т.нар. плосък данък в посока на увеличаване на неговата стойност. Очаквам част от тези международни компании да започнат да разглеждат България като по-малко атрактивна дестинация за откриване на дъщерни дружества."
Стоян Панчев е сигурен, че държавата няма да спре дотук и след няколко години може да обложи с по-висока ставка друга част от компаниите или от населението:
"Една дълго присъствала процедура на облагане с 10% на всички фирми в България ще бъде сменена и това може фундаментално да влоши конкурентната позиция на страната ни като инвестиционна дестинация."
Държавата можеше да се противопостави на този данък, каза икономистът и припомни, че първоначално България е имала негативно отношение към глобалния данък, но впоследствие управниците ни бързо смениха позицията си. От нея трудно можем да излезем, но не е невъзможно. Това ще изисква допълнителни дипломатически напъни, макар че виждаме как за други теми, като Шенген например, не се справяме. Така остава още един проблем, който да прехвърлим на дипломацията. Според Панчев, обаче, не е реалистично да се води тази битка.
Положителна промяна в данъчните закони за 2024 година е ефективното намаляване на данъка за потребителите, които търгуват с крипто валути. На сектора ще бъдат признати 10 % разходи, които ще доведат до ефективна данъчна ставка от 9%.
Както няма ДДС върху здравните услуги, може би не трябва да има и при лекарствата, коментира икономистът. Според него за едни сектори има логика да ползват облекчено ДДС, но за други, като например за ресторантьорите, такава няма и от Министерството на финансите са прави да искат връщане на пълния данък за бранша.
Стоян Панчев определи като странна идея да се получава отстъпка от 0.5% от платения ДДС при регистрация в НАП на касови бележки за купени стоки и услуги през годината:
"Предполагам, че в НАП няма да са много доволни от въвеждането на тази мярка. Това означава още по-голяма форма на бумащина и бюрокрация. Не е добре премислена тази идея във формата, в която ни се представя."
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Идеята достъпът до социални мрежи на деца под 15 години да бъде ограничен предизвика оживен обществен дебат, който продължава и днес. Повод за него станаха изявленията на образователния министър Красимир Вълчев, че социалните мрежи създават сериозни рискове за психичното здраве и развитието на децата. Мнението му беше подкрепено от председателя на..
В концертното студио на Радио Варна снощи се проведе среща-дискусия със социалния психолог Росен Йорданов на тема „Моралът в политиката" с вход свободен. Преди събитието с Росен Йорданов разговаря Валерия Василева. Темата за морала в политиката безспорно е много важна и актуална в обществото ни, но и твърде сложна - какви са вашите основни..
Децата от България ще имат възможност да участват за пета поредна година в XIX Световен конкурс за детско хайку, организиран от JAL Foundation в Япония. Темата на тазгодишното издание е „Звук“, а млади автори до 15-годишна възраст могат да изразят своята креативност чрез кратката японска поетична форма хайку, съчетана с рисунка. Това каза Зорница..
Да използваме летните дрехи в есенната визия, като съчетаваме например любимите си летни топове с жилетка или сако. Този съвет даде за предаването "Новият ден" имиджовият консултант Румяна Димитрова. Когато купуваме дрехи, да залагаме на качествената и красива кройка, с добра изработка, и да мислим за поне още три дрехи, с които може да бъде съчетана,..
Станислава Томова-Съни е основател и хореограф на Sunny Dance Studio . Започва да танцува като съвсем малка с народни танци в Детско-юношеския фолклорен ансамбъл "Ручейче" и Фолклорния ансамбъл към Община Варна. През 2002 г. се пренасочва към аеробни занимания и след обучение става инструктор по латино аеробика към клуб "Темпо", а две..
Книгата „Три погледа върху Съединението от 1885 година“ беше представена във Варна през тази седмица. Автори са историците Милко Палангурски, Веселин Янчев и Петър Стоянович. Разговаряхме с двама от тях – професорите Палангурски и Янчев, но не само за самата книга или за това какво е казано и какво не за Съединението. Постепенно предмет на..
Инцидентът във Варна, при който насъскани от стопанина си питбули, убиха домашен любимец и раниха човек , са резултат от езика на омразата който се насажда от политическите ни елити. Това каза в ефира на предаването ПФ д-р Ивайло Митковски, председател на варненската организация на ДСБ. По думите му, така наречения елит на нацията, със своите..