За спешна финансова помощ от държавата призовават от рибарския сектор. От Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ са изпратили писмо още в началото на септември до премиера, министрите на земеделието, на екологията и на отбраната. В него те посочват, че браншът е засегнат както от военните учения в Черно море, така и от увеличаването на защитените зони по „Натура“ 2000.
"Последните две години ситуацията в морето и допълнителното налагане на зони, на ограничение, на нови видове, които изяждат хайвера. Това нещо промени ситуацията и мисля, че е редно, то е и съвсем резонно, съвсем човешко, съвсем етично да поискаме държавна помощ."
А какво се е променило? Планктонът в морето. От няколко години Черно море цъфти по различен начин. Бледосиният му цвят се дължи на естествения процес на замърсяване на водите или еутрофикация. Сладките водни басейни носят азотни торове от почвите в морето и то променя своето ph. В момента в Черно море има нов вид медуза, която се храни с хайвера на рибата, посочва Йордан Господинов:
"Промениха се миграционните пътища, ето чернокопа още не е дошъл през Босфора, няма чернокоп. Съвсем скоро се появи сафрид, хамсията я няма, явно нещо става в морето и то не се дължи само на това, че някой вдига шум. Имаме едни форсмажорни обстоятелства, които водят до загуба на икономика, социалния мир сред тия хора, почва да се появява напрежение. Директно ми казват – рибарите са гладни," казва Господинов.
Проблем са и военните учения в Черно море през лятото. Заради шума от тях изчезва част от рибата. Господинов посочва и че по "Натура" 2000 постоянно се увеличават защитените зони:
"Всяка една зона по "Натура" 2000 е свързана с определени ограничителни действия, в които трябва да се пазят определени видове – риби, растения или някакви други водни организми. Това е съпроводено с подготовка на едни планове, в които обикновено се записва - забранено е дънното тралиране и драгиране. Да, но 50% от рибите в Черно море и видовете са дънни обитатели – различните видове миди, рапани, калкана е дънен обитател, барбуна е дънна риба. Изобщо има пропуск в законодателството, който не ни решава проблема, защото пък той разрешава на тези, които изготвят плановете, просто да забранят, едва ли не, всякакъв вид дейност," обяснява Йордан Господинов.
Очаква се да бъдат обособени и нови зони за изграждането на ветропаркове в морето, с което също ще се намали обхватът на дейността на рибарите. От Асоциацията на производителите на рибни продукти засега имат отговор само от земеделското министерство. Не очакват да получат средства до края на годината, а и не са посочили конкретни параметри за паричната подкрепа. Но са категорични, че трябва да се обсъдят проблемите на рибарите преди положението да стане още по-сериозно.
Регионалният исторически музей във Варна ще създаде иновативна лаборатория за опазване и съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район. Новината съобщи доц. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел "Археология". Дейностите по проекта са финансирани от Национален фонд "Култура". Тази година предстои закупуването на лазерен профайлър,..
Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха. Прегледите ще се проведат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“..
Сигнал до прокуратурата и до комисията за конфликт на интереси ще внесат общинските съветници от групата на ГЕРБ във Варна. Поводът е неизпълнение на решение на съда за спиране на движението на автомобили в Морската градина от кмета на града Благомир Коцев. Бившият кмет и настоящ общински съветник Иван Портних уточни, че става..
224 нови паметника са постъпили във фондовете на отдел "Археология" на Регионалния исторически музей във Варна. Обектите на отдел "Археология" (Археологически музей, Аладжа манастир, Големи Римски терми и Малки Римски терми) са посетени от общо 117 866 българи и чужденци. Това отчете днес екипът на РИМ-Варна на професионалния ден на българския..
Кирил Петков отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година, предаде БНР. Два месеца след като съпредседателя на Продължаваме Промяната се отказа от доброволно от депутатския си имунитет, прокуратурата внесе в Софийския градски съд обвинителния акт срещу него. Предстои да бъде насрочено разпоредително заседание по..
Жители на крайморското село Кранево, община Балчик, алармират за все по-нарастваща популация от бездомни кучета в населеното място. Не са изолирани случаите и на нападнати и ухапани хора. Общината не разполага към момента със свой приют за бездомните животни и има сключен договор за обслужване от частен такъв, намиращ се в областния център Добрич. На..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че саркофагът, изграден над останките от четвърти реактор на бившата АЕЦ в Чернобил, е бил ударен от руски дрон тази нощ, при което са били нанесени "значителни щети", според първоначалната оценка, съобщава БНР. Малко преди изявлението на Зеленски, от Международната агенция за атомна енергия съобщиха,..