На 8 октомври от 19:00 ч. в Държавна опера- Варна ще бъде представен проекта „Адажио в операта” - авторски електро-акустичен музикален спектакъл, зад който стоят двама утвърдени музиканти на варненската сцена: Яница Кънева и Мирослав Гочев. Вече в продължение на 5 години двамата развиват и обогатяват звученето на Music M. A. G. Project.
„Адажио в операта” е симбиоза от електронна и етно музика, фолклор, бенд, камерен оркестър и неповторими гласове. Въздействащата авторска, инструментална музика, електронния звук на аналогови синтезатори и модерни софтуерни програми, изпращат зрителя в друго измерение на пълна хармония и наслада.
Как бихте дефинирали звука на Music M. A. G. Project?
М.Г.: Уникален. Ние правим съраунд звук на живо. Нещо, което не знам да е правено преди това тук. Мелодиите са чил аут, с класически инструменти по идея на Яница и това наистина прави звукът ни уникален.
Я. К.: Това, което отличава нашата музика е първо лесните запеваеми теми, които когато се обогатят с толкова много класически инструменти, придобиват едно внушение в хората, което те много често определят като пренасяне в друго измерение, дори чисто медитативно състояние понякога. Това според мен е нещо, което най-силно отличава авторската музика и специфичния звук на Music M. A. G. Project. Разбира се, и синтезаторите изключително много допринасят за този космичен елемент в нея.
Състояние на медитация - това ли е крайната цел?
М.Г.: Нямаме цел. Просто идва от само себе си, защото този вид музика прави точно това.
Я. К.: По-скоро целта ни е да докоснем хората, защото всяка музика трябва да бъде отправена и насочена към слушателите, да може да им въздействаме. Нали за това е най-великото изкуство, правено някога?!
„Адажио в операта” е симбиоза от електронна и етно музика, фолклор, бенд, камерен оркестър и неповторими гласове. Въздействащата авторска, инструментална музика, електронния звук на аналогови синтезатори и модерни софтуерни програми, изпращат зрителя в друго измерение на пълна хармония и наслада.
Как се съчетават толкова различни стилове, за да звучат в едно цяло?
Я. К.: Ние знаем точно какво търсим, как бихме искали да постигнем нашия звук, без значение какво изпълняваме. Например самите фолклорни обработки, които правим, в тях сме вплели класическите инструменти и много синт и саунд звучене (…)
Цялото интервю с Яница Кънева и Мирослав Гочев, които гостуваха в предаването на Радио Варна “Алея на музиката”, може да чуете в прикачения звуков файл.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..