Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Топчица обич

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Познавам човек, който държи всичко да му е марково. От пастата за зъби до колата.

И разбира се, искаше да има марково куче, от ценена порода.

Оказа се, че някой продава такова куче. Отидохме цяла група, за да проверим обявата и да видим породистото животинче, с което предстоеше да бъде запълнена голямата колекция от маркови неща, хора и животни на въпросния наш познат.

Обаче... Както във всяка приказка, все някъде по трънливия път към „И заживели щастливо“, се появява едно голямо Но. В случая Но-то беше неприемливо за нашия герой. Кучето се оказа не чак толкова марково, колкото се опитваха да го представят. След кратка словесна схватка между настоящ и потенциален стопанин, се изясни, че сделка няма да има. Разбира се, отсрещната страна настояваше на своето: „Ама, моля Ви се! Как точно това куче ще ви изглежда съмнително? Разбира се, че е чиста порода! Вижте му ушите, вижте муцунката, наблюдавайте поведението“...

Ние, обаче, бяхме непреклонни. Съгласете се, че беше тотално неприемливо един марков човек, облечен в маркови дрехи, обут в маркови обувки, излизащ от марковото си жилище, напръскан с един от най-скъпите маркови парфюми и елегантно настаняващ се в луксозната си маркова кола... да се излага пред марковите си приятели на марковите събирания на по марково питие с едно смотано немарково куче.

Никога няма да забравя радостта, с която животинчето ни посрещна, вероятно в очакване на приятно, спокойно и защитено бъдеще. Как приветливо махаше с опашка за добре дошли: „Ще ме приемете в живота си, нали?“.

И няма да забравя тъжния му поглед, когато цялата внушителна група се отправи към изхода... без него. Един много, много тъжен поглед.

Нямаше марка, но имаше душа – невинна душа, незаслужаваща огорчение, търсеща обич и топлина, като всяка друга душа и станала жертва на нашата голяма търговска игра. Играта да оскъпяваме неща и животи като ги брандираме.

Истината е, че по-късно се върнахме при животинчето в малко по-различен състав. Всъщност предполага се, че доброто и любящо сърце няма как да се влияе от надписа на някакъв етикет.

И да! Породата не може да е от значение, когато имаш за даване обич и грижа. В света на вещите и услугите брандът често означава качество и цена, но дали в света на живите същества изчерпва цялото съдържание?

Какво се случи после? Марковият ни познат се сдоби с куче от добра порода. Не изглежда да са много щастливи заедно, но животът си е техен. Кои сме ние, та да се месим? Можем само да изпадаме в предположения за причините. Според мен, в случая е възможно те да се коренят в съществената разлика между това да си привързан към едно живо същество и да те е грижа за него от една страна или от друга – да го възприемаш като поредната китайска ваза от марковия си интериор. Само че „ваза“ жива, подвижна, дишаща, играеща, изискваща внимание и в този ред на мисли създаваща доста грижи.

А нашето кученце се оказа с късмет. Вече има друг собственик – един много грижовен, добър човек. Всяка вечер, когато той се прибира от работа, у дома го посреща една подскачаща, лаеща, весела, пухкава топчица стопроцентова любов, благодарност и обожание. Чиста, безусловна любов.

Лесна работа е дадаваш и да получаваш обич, а това може да ти достави толкова много радост!

И... да! Марката не винаги определя съществените неща в живота.

Даниела Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненка търси общ език с растенията

Колкото ябълката на Нютон е определяща за Закона за гравитацията, толкова е и за разговора ми с агронома Кристияна Опрева. С 27-годишната варненка се срещаме в стопанството й във Варна, за да чуем гласа на растенията: „Тук мога да ви покажа дървото на раздора – наклонената ябълка, която не трябваше да е сред нас, но вече 10 години още е..

публикувано на 28.05.25 в 16:39

С детска книжка събират средства за декори и костюми на театър "Феникс Джуниър"

Благотворителна инициатива ще подпомагане дейността на детско-юношеска формация "Феникс Джуниър" за деца и младежи с увреждания. Със събраните средства от продажбите на детската книжка  „Песнички за козички, ръчички и мънички душички“ ще бъдат закупени декори и костюми. Това каза в предаването "На светло" Искра Иванова, сценарист и режисьор на формацията...

обновено на 28.05.25 в 16:11

Парад на улични артисти и огнедишащ дракон за 1 юни във Варна

Парад на улични артисти на кокили и огнедишащ дракон ще преминат по централните улици на Варна в рамките на инициативата "Слез от колата, включи се в играта", организирана по повод Международния ден на детето – 1 юни. Шоуто на формацията „Fireter" ще премине по бул. „Княз Борис I“от градинката на търговската гимназия до кръстовището на Икономическия..

публикувано на 28.05.25 в 14:51

"Дари кръв - вземи билет" за Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми

Кампанията "Дари кръв – вземи билет" ще се проведе тази година в рамките на  Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми.  21-вото издание на кино форума ще се проведе от 12 до 20 юни, а кръводарителската кампания – два дни по-рано. Целият 10 юни ще бъде посветен на инициативата , съобщават организаторите. Тази година тя ще се проведе..

публикувано на 28.05.25 в 14:31

За 1 юни в центъра на Варна деца ще разхождат кучетата от приюта в Каменар

Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар и доброволците към него ще се включат заедно с Ротаракт клуб – Варна в инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“. Без автомобили в центъра на Варна и тази година за 1 юни В Международния ден на детето – 1 юни, между 10:00 и 14:00 ч., в пространството на площад..

публикувано на 28.05.25 в 09:15

На 5 юни раздават награди за най-хубава градинка

Приключи конкурсът на Община Варна за най-красиво поддържана градинка. Крайният срок за участие беше 25 май. В този срок граждани и търговски обекти от различни райони на града имаха възможност да споделят своите зелени кътчета, оформени с внимание и любов.  Конкурсът има за цел да насърчи екологичното мислене и активното участие на гражданите в..

публикувано на 27.05.25 в 17:32
Теодосий Теодосиев

Изкуственият интелект - само в краен случай

Преди повече от 100 години  Ото, Дизел, Никола Тесла, Хенри Форд са искали да освободят хората от тежкия физически труд. Резултатът е, че сега хората са по-болни, отколкото тогава.  С навлизането на изкуствения интелект се задава друга заплаха - от психически болести. За това предупреди във Варна златният физик на България..

публикувано на 27.05.25 в 16:44