Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Топчица обич

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Познавам човек, който държи всичко да му е марково. От пастата за зъби до колата.

И разбира се, искаше да има марково куче, от ценена порода.

Оказа се, че някой продава такова куче. Отидохме цяла група, за да проверим обявата и да видим породистото животинче, с което предстоеше да бъде запълнена голямата колекция от маркови неща, хора и животни на въпросния наш познат.

Обаче... Както във всяка приказка, все някъде по трънливия път към „И заживели щастливо“, се появява едно голямо Но. В случая Но-то беше неприемливо за нашия герой. Кучето се оказа не чак толкова марково, колкото се опитваха да го представят. След кратка словесна схватка между настоящ и потенциален стопанин, се изясни, че сделка няма да има. Разбира се, отсрещната страна настояваше на своето: „Ама, моля Ви се! Как точно това куче ще ви изглежда съмнително? Разбира се, че е чиста порода! Вижте му ушите, вижте муцунката, наблюдавайте поведението“...

Ние, обаче, бяхме непреклонни. Съгласете се, че беше тотално неприемливо един марков човек, облечен в маркови дрехи, обут в маркови обувки, излизащ от марковото си жилище, напръскан с един от най-скъпите маркови парфюми и елегантно настаняващ се в луксозната си маркова кола... да се излага пред марковите си приятели на марковите събирания на по марково питие с едно смотано немарково куче.

Никога няма да забравя радостта, с която животинчето ни посрещна, вероятно в очакване на приятно, спокойно и защитено бъдеще. Как приветливо махаше с опашка за добре дошли: „Ще ме приемете в живота си, нали?“.

И няма да забравя тъжния му поглед, когато цялата внушителна група се отправи към изхода... без него. Един много, много тъжен поглед.

Нямаше марка, но имаше душа – невинна душа, незаслужаваща огорчение, търсеща обич и топлина, като всяка друга душа и станала жертва на нашата голяма търговска игра. Играта да оскъпяваме неща и животи като ги брандираме.

Истината е, че по-късно се върнахме при животинчето в малко по-различен състав. Всъщност предполага се, че доброто и любящо сърце няма как да се влияе от надписа на някакъв етикет.

И да! Породата не може да е от значение, когато имаш за даване обич и грижа. В света на вещите и услугите брандът често означава качество и цена, но дали в света на живите същества изчерпва цялото съдържание?

Какво се случи после? Марковият ни познат се сдоби с куче от добра порода. Не изглежда да са много щастливи заедно, но животът си е техен. Кои сме ние, та да се месим? Можем само да изпадаме в предположения за причините. Според мен, в случая е възможно те да се коренят в съществената разлика между това да си привързан към едно живо същество и да те е грижа за него от една страна или от друга – да го възприемаш като поредната китайска ваза от марковия си интериор. Само че „ваза“ жива, подвижна, дишаща, играеща, изискваща внимание и в този ред на мисли създаваща доста грижи.

А нашето кученце се оказа с късмет. Вече има друг собственик – един много грижовен, добър човек. Всяка вечер, когато той се прибира от работа, у дома го посреща една подскачаща, лаеща, весела, пухкава топчица стопроцентова любов, благодарност и обожание. Чиста, безусловна любов.

Лесна работа е дадаваш и да получаваш обич, а това може да ти достави толкова много радост!

И... да! Марката не винаги определя съществените неща в живота.

Даниела Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителен бал събира средства за талантливи деца от Добрич

Дамският клуб „Майчина грижа“ в Добрич организира тази вечер своя традиционен благотворителен бал. Целта е събирането на средства за финансово подпомагане на стипендиантите на клуба, които са даровити деца в неравностойно материално положение или с един родител. Жените от клуба осигуряват стипендии за около 30 деца всяка година. Благотворителният..

публикувано на 22.11.24 в 06:30

Отбелязваме Международния ден на корейската туршия кимчи

На днешната дата се отбелязва Международния ден на известната корейска туршия кимчи. Кимчи е известно корейско ястие с ферментирало зеле и зеленчуци. Приготвянето на кимчи и споделянето на зимнина, както и цялостната празнична атмосфера и вълнение е наречено "кимджанг". От 2013 г. "кимджанг" е практика, включена в Списъка на ЮНЕСКО за..

публикувано на 22.11.24 в 06:22

Осми национален студентски фолклорен фестивал ще се проведе във Варна

На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..

публикувано на 21.11.24 в 15:47

Арменската православна общност във Варна има своя нов духовен водач

Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на  Арменската православна общност във Варна.  Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..

публикувано на 21.11.24 в 13:50
Снимката е илюстративна.

Спасиха видра, затворена в маза в кв. "Аспарухово"

Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..

публикувано на 21.11.24 в 10:58

Биткойнът надхвърли 95 000 долара за първи път

Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..

публикувано на 21.11.24 в 10:47

Най-младата баба у нас на 28 години

В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..

публикувано на 21.11.24 в 10:18