Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хижари "заключиха" пътя към Петрич кале

2
Снимка: архив

Достъпът до ранновизантийската и средновековна българска крепост Петрич кале е необлагоприятен за туристите, особено когато я посещават за първи път. Пътят с кола е изронен и с много дупки, а двете пешеходни пътеки, които тръгват от село Разделна не са обозначени, така че туриста да се ориентира кой от двата да избере. "Изненадваща такса от 5 лв. за паркинг ни поискаха, когато стигнахме до хижа "Петрича". Собственикът на хижата ни каза, че за да минем трябва да му дадем 5 лв., защото това е частен път. На въпроса ми защо тогава пътят е в такова лошо състояние, той отговори, че ако той не поддържа пътя нямало да ги има дори дупките.  А на този път ни изведе навигацията, която показваше, че можем да стигнем до хижата и оттам да отидем и да разгледаме крепостта." Това разказа Катерина Петрова, която през почивните дни е предприела пътуване до Петрич кале и изрази разочарованието си от липсата на достъп до крепостта от първия път и на удобни табели оказващи възможните маршрути с кола и пеш към обекта. 
Пътят не се поддържа от Община Аврен, отговориха ни м.г., че пътят води до нас и ни е да си го поддържаме. Това каза собственичката на хижа "Петрича" Жулиета Савова, която потвърди, че събират такса. Пътят свършва пред хижата, а 5 лв. са за паркинг на наш частен терен и най-вече заради разходите, които сме направили за да просветлим пътя (кастрене на клони и косене на трева), от Разделна до хижата, обясни тя. Община Аврен ни даде разрешително да просветлим пътя, защото и пожарна не можеше да стигне там. А м.г. имаше пожар на калето, точно на разкопките. И не е никак наша грижа, но мъжът ми лично с нашия автомобил преведе пожарникарите. Писахме до Министерството на културата и до Президента, някой да съдейства, изпратили са писмо до общините, а те ми отговориха че правят всичко възможно по техния бюджет. Просто са ни оставили да се борим сами, разказа Савова.
За да продължиш пеш към Петрич кале, обаче трябва да минеш през този частен двор срещу 5 лв. или... да се върнеш в Разделна
Това не е такса, а дарение за поддържане на пътя, има и кутия там. Тя не е регламентирана такса, призна Жулиета Савова и допълни, че търси варианти да узакони събирането на пари за престой на колите върху терена, който е тяхна собственост. Писала съм до министерства и общитните (б.ред.Белослав и Аврен), но нямам отговор още, допълни собственичката на хижата. 
Обшина Аврен не е информирана по никакъв начин, че на хижа Петрича се събират пари за преминаване през терена им. Но след като имотът е частна собственост, ние нямаме касателство за какво точно ще се използва. Всяка година от Министерството на културата съставят един протокол, в който двете общини биват информирани ако има съответни проблеми с крепостта. В тази връзка беше направено геодезическо заснемане и се оказа, че една част от крепостта попада в територията на Община Белослав, а  другата, която е по-голяма в Община Аврен. 
Така споделеното административно деление води до безстопанственост или поне такъв е виждаяя резултат, с който се сблъскват туристите.
Информацията за културно-изторическата забележителност е Google: "Културно-историческата забележителност попада на територията на две общини Белослав и Аврен и в резултат поддръжката на пътя и пътеките към нея се оказа с размита отговорност. Крепостта е разположена на висока каменна тераса над село Разделна, част от Авренското плато. Землището и е част от Община Аврен. До нея се достига през село Разделна. В края на селото се продължава по неасфалтиран път и зле обозначена туристическа пътека. Североизточно от крепостта се намира защитена местност Петрича, а по пътя към нея има туристическа хижа. На ръба на скалния венец на 13 септември 2015 г. е издигнат и осветен метален кръст. Кръстът е знак на възпоменание на жителите на село Разделна за наводнението от 1 февруари 2015 г."
Крепостта е изградена през V – VI век като част от ранновизантийската отбранителна система. В периода на Първата българска държава вероятно е престанала да функционира като отбранително съоръжение, а в землището около нея се изграждат славянски селища. Данни за Петрич кале има от 1154 г. от арабския пътешественик и географ Мохамед ал-Идриси. Той описва крепостта като „голям, хубав и богат град“. В годините на византийско владичество тя отново функционира, а през Втората българска държава преживява разцвет. Превзета е от османците през 1388 г. На 7 ноември 1444 г. до твърдината Петрич достигат войските на Варненския кръстоносен поход. Според източниците, кръстоносците разбиват портите с оръдия и срутват участъци от зидовете. Филип Калимах съобщава за бойната доблест на полския рицар Лешко Бобжицки при щурма на твърдината. Крепостта е проучвана в началото на ХХ век и през 70-те години. Проучванията са възобновени едва през второто десетилетие на XX век.
В крепостта са разкрити различни артефакти като стрели, пръстени, монети, колани, накити, много железни предмети. 
По информация на Радио Варна в момента там също се провеждат разкопки от екип археолози от РИМ-Варна, ръководен от Мария Войкова. 
По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба край Женевското езеро, посветена на оцелели в Холокоста, 28 януари 2024 г.

27 януари - Международният ден в памет на жертвите на Холокоста

27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста.  На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен..

публикувано на 27.01.25 в 08:35

АМОРФА на 16!

Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..

публикувано на 25.01.25 в 15:45

Почитаме паметта на Свети Григорий Богослов

Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..

публикувано на 25.01.25 в 10:48

Университетски ботанически градини публикуваха списъка със семена (INDEX SEMINUM) за 2025 г

И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“).  Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..

публикувано на 24.01.25 в 19:46

Формите на домашно насилие разясняват сред подрастващите в Добрич

Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..

публикувано на 24.01.25 в 19:44

Как да си възстановим здравноосигурителните права след пребиваване в чужбина?

Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..

публикувано на 24.01.25 в 15:45

С нова техника ще чистят пътищата във Вълчидолско от сняг

С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..

публикувано на 24.01.25 в 13:20