Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато искаш, намираш начин

| обновено на 18.10.23 в 13:54

Есен е, температурите падат, но времето все още е благосклонно към туристите. Те от своя страна продължават да се срещат с кротко пасящи крави във високите части на планините. Високопланинското свободно отглеждане на животни се практикува от години в България. Дори и на височина от 2 600 се срещат пасящи стада.

Събота. Температура на въздуха около 3 градуса. Ясно и слънчево време. Без вятър. Дестинацията са върховете Белмекен и Ибър в Рила. На слизане от втория срещам Николай Василев. Подпрял се е на едни жълто-черен маркировъчен стълб. До него кротко пасе кон. Оказва се, че кравите по склоновете на Ибър са негови.

"Тук са 1400 и имам още 200 при нас. 1600 са общо."

От 15 години Николай Василев отглежда едър рогат добитък. Превърнал е дейността си в семеен бизнес.

"От 15 години качваме животните тук на Белмекен, на Рила, защото при нас лятото е голяма суша. За да използваме свежата паша, ги качваме юли месец тук и сега края на октомври ще ги върнем при нас."

Това „при нас“ е в района на Маджарово. В продължение на 15 години животните се транспортират лятото край Белмекен, а зимата – обратно до Маджарово. Между юли и октомври животът е високо в планината на палатка.

"Ние се сменяме. До вчера беше шуреят ми. Синът и той беше, защото сме по двама. Някои път сме самички.Сменяме се, но по два месеца горе-долу изкарваме."

За страх – не става дума, защото най-страшното нещо е човекът.

"Вълци има. Идват през вечер, през две. Ние за това спим при животните, за да ги пазим. От вълци и от крадци."

Самотата се преживява, философски заключва Николай Василев.

"Имам един приятел, той си взема отпуск и ми помага един месец. И вика - "Или трябва да си много глупав, или трябва да си много умен, за да си на такова място. Човек и на такива места има какво да прави. Четем книга, размишляваме."

Предимно над живота. Как върви. Мислиш дали живееш правилно, дали правиш нещата добре. Дали бизнесът ти върви, как да го развиеш, как да направиш така че да си по-добре както в работата, така и в живота.

"Бизнесът върви. Не се оплаквам. Много хора мисля, че се оплакват незаслужено, че работите им не вървят. Аз мисля, че основният двигател на работата си ти. Ако намериш причината в себе си да разбереш, защо не върви, е по-добре, отколкото да търсиш другаде причините."

Времето започва да застудява, а мен ме чака още път по красивите планински пътеки. Разделяме се с Николай Василев с уговорката, че зимата ще се видим в Маджарово. И продължавам да недоумявам как 1400 крави се гледат на открито няколко месеца и се превозват от единия край на Родопите, до другия.

Повече - в репортажа:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40
Теодор Славев

Теодор Славев: АПС има интерес от бързи избори

Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..

публикувано на 29.03.25 в 12:38

Във Варна най-младият носител на Мишлен звезда се влюби в киселото мляко

Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..

публикувано на 28.03.25 в 08:20

Барфоломей (ПАТРИАРХЬ, екс-БАТЮШКА): Ние показваме утопиите с нашата музика

Интервю с Барфоломей и Монах Борута (ПАТРИАРХЬ, екс-БАТЮШКА) След като разделиха БАТЮШКА на две и продължиха в паралелни посоки, музикантите на страната на Барфоломей се преименуваха на ПАТРИАРХЬ. През миналата година, дойдоха у нас и представиха първия си албум под това име „Господи“. Само четири месеца по-късно, през януари ПАТРИАРХЬ издадоха..

публикувано на 28.03.25 в 08:10

Михаела Аройо: Контекстът е в основата на добрата фотография

Името на Михаела Аройо нашумя през 2024 г., когато представи проекта "Сънувам на български", изследващ идентичността на българската диаспора в Бесарабия с акцент върху историята на региона. В продължение на 5 години в рамките на 16 пътувания варненската фотографка посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население,..

публикувано на 27.03.25 в 08:00