Произведенията представляват бронзови портрети на Васил Левски, три мъжки портрета, скулптурата „Добруджанска майка“, „Добруджанско плодородие“ и допълват сбирката от творби на Асен Попов във фонда на галерията. Те бяха предоставени на културната институция от неговата дъщеря Елена Попова и съпруга й Любен Бойков.
Скулпторът и художник Асен Борисов Попов е роден в Добрич. Завършва НХА „Николай Павлович” през 1959 г. при проф. Любомир Далчев. Асен Попов работи предимно портрети и монументална скулптура. По-голямата част от творчеството му е свързано с Добруджа и нейната история – от Шабла до Дуранкулак, от Калиакра до Стожер и от Ген. Тошево до Добрич и Балчик. Паметникът на Стефан Караджа в Добрич е негово дело, Асен Попов е участвал и в други творчески колективи с произведения в града. Освен в галерията негови творби се съхраняват и в Дом-паметника „Йордан Йовков“ и в Драматичния театър. Тъй като Асен Попов е монументалист и рядко е работил малка пластика, за галерията в Добрич е огромно богатство да разполага с тях, заяви директорът ѝ Недко Недков.
През последните няколко години това е третото голямо дарение, което получава Художествената галерия в Добрич. През 2019 г. са дарени 35 произведения на скулптора Веселин Василев, а впоследствие и плакатите на Людмил Чехларов. Всички те са оставени в галерията с ясното съзнание, че тук те ще бъдат най-добре и качествено съхранени. Това именно, по думите на Недко Недков, е и скритата работа на екипа на галерията – опазването на наследството и фонда на институцията.
Наследниците на Асен Попов, които са изключително успешно наложили се артисти в Канада, имат желанието да допълнят дарението и с монументални пластики.
Всички любители на изкуството са поканени и на 19 октомври, когато ще се открие изложбата „Плакати“, която е поредното събитие от богатия културен календар за отбелязването на 60-годишнина на галерията в Добрич.
Сдружението "Малките големи", което стопанисва котешкия приют в Балчик, призовават за подкрепа в изхранването на бездомни животни, тъй като са поели грижи и за безстопанствени кучета. Имат нужда от доброволци, храна, пясък за тоалетни, осиновители - физически и виртуални, приемни домове за стресирани и травмирани животни. От там напомнят, че са..
Театралният състав на Четвърта езикова гимназия "Фредерик Жолио-Кюри" във Варна се завърна от 25-ия Национален конкурс за ученически театър на испански език с рекорден брой награди. Той се проведе в София между 20 и 22 февруари в учебния театър на Националната академия за театрално и филмово изкуство. Постановката "Проклятието на пеперудата" от..
Област Варна е на първо място по коефициент на заетост в страната, а по брой на заетите е на трето място след област София (столица) и област Пловдив. Това сочат данните на Териториалното статистическо бюро - Североизток за четвъртото тримесечие на 2024 г. Общият брой на заетите лица в област Варна през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 229.7..
Максималната помощ от 1000 лева по правилника на Общинския съвет в Балчик ще бъдат осигурени от местния бюджет, за да се помогне за лечението на 26-годишен младеж от Балчик, който набира средства за бъбречна трансплантация. Кристиян Костадинов страда от ранна детска възраст от хронично бъбречно заболяване, което прогресира до тежка бъбречна..
Родители, учители и деца от 1-ва “Б” група на варненската детска градина №17 „Петър Берон“ посетиха тази неделя Дома за възрастни хора „Гергана“. Визитата е осъществена в рамките на инициативата на екипа на детското заведение "Малки истории за доброто, доброто тръгва от теб". Начинанието е вдъхновено от желанието на учителите да възпитат и приучат..
Организацията на българските скаути отпразнува Международния ден на скаутството с представяне на първото издание на български език на бестселъра на 20-и век - "Скаутство за момчета" с автор лорд Бейдън-Пауъл. "Скаутство за момчета" оказва глобално влияние и продължава да вдъхновява поколения скаути по света. Тази книга е наръчник, който комбинира..
В навечерието на Националния празник Трети март ученици отбелязаха 147 години от Освобождението на Балчик от петвековното иго на османските турци. Това се случва в мразовития 31 януари 1878 година, когото с камбанен звън, хляб и сол балчиклии посрещат с неописуема радост освободителните руски войски. Трябва да се борим за идеологическата и..