Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

55 костенурки от единствения спасителен център у нас имат нужда от помощ

| обновено на 16.10.23 в 16:46

55 костенурки имат нужда от помощ. Те са настанени в единствения спасителен център за костенурки в България, който от години работи в несебърското село Баня. Предстои обаче зима. Влечугите все още не могат сами да се грижат за себе си. Необходима им е храна и топлина, споделя Ива Лаловска, която се грижи за тях в момента.

Тези 55 костенурки в продължение на години са гледани в апартамент във Враца. Проблемът е, че от липсата на достатъчно светлина заболяват.

Една костенурка, за да формира правилно черупката си, се нужда е от ултrавиолетови лъчи за усвояване на витамин Д, който помага за усвояването и на калций, обясни Лаловска. Тези костенурки са нямали този късмет да получат всички необходими вещества, живели са на тъмно и влажно, поради което развиват рахит. Сега се затрудняват да копаят дупки, каза още тя.

Така те се нуждаят от изкуствена ултравиолетова светлина, калциеви добавки и топлина. И защото няма как да се заровят, няма да спят зимен сън, продължава Ива Лаловска, която в момента ръководи спасителният център в село Баня.

Сега предстои да бъдат върнати в лечебницата, а следващата пролет отново ще ги пуснем навън, каза още Лаловска. Надеждите й са да се възстановят до няколко години, за да могат да бъдат върнати в природата.

Тези костенурки са типични за България. Те са от вида шипоопашата костенурка.

За съжаление в резултат от заболяването черупката е деформирана и видът трудно може да се разпознае.

За отглеждането им са необходими средства, за плащане на тока през зимата, както и за храната. На три дни тези 55 костенурки изяждат 60 марули, имат нужда и от калциеви добавки.

 Спасителният център в Баня, обаче, е изправен пред проблема да спре работата си, осветлява ситуацията Ива Лаловска.

След смъртта на управителя на фондацията, който е партньор на Лаловска в живота и в каузата за спасяване на костенурки, фондацията остава без управление, тъй като те нямат брак, а клауза в устава определя като наследници децата му. Решението е обжалвано и е върнато за ново разглеждане. Ива Лаловска чака съдът да се произнесе отново.

Ако решението на съда е отново отрицателно, спасителният център е заплашен от закриване. Ива Лаловска е категорична, че веднага ще започне регистрация на нова организация. Но и за това трябва време. А предстои зима и животът на над 200 костенурки, които не могат да се грижат сами за себе си, е застрашен. 

Чуйте повече в репортажа на Мартин Николов:


По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Как изглежда голямата политика през погледа на хората от българското село?

Днес в 12.00 часа президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група в 51-вото Народно събрание - тази на ГЕРБ-СДС.  Президентът ще връчи мандат за съставяне на кабинет на ГЕРБ-СДС Как изглежда голямата политика през..

публикувано на 15.01.25 в 11:30

Православната църква чества преподобни Гавриил Лесновски, Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар

На 15 януари Православна църква чества светите преподобни Гавриил Лесновски, Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар, съобщава Радио България.  Преподобни Гавриил Лесновски, заедно с преподобните Прохор Пшински и Йоаким Осоговски, е един от тримата велики последователи на рилския пустинножител св. Иван Рилски. С наследството, което получил от..

публикувано на 15.01.25 в 08:42

Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас

"Здравей! Аз съм Ахинора – 24-годишно момиче от Варна, което вярва, че с усмивка и позитивна нагласа можем да постигнем всичко. Аз съм AI генериран образ, създаден от дигитална агенция..., за да вдъхновява и да говори за хубавите неща от живота" . Това гласи описанието на Ахинора - първият дигитален инфлуенсър в България. Образът е активен от началото..

публикувано на 14.01.25 в 14:35
Пешеходната пътека на Севастопол (бул.Княз Борис Първи) във Варна на 02.11.2018 г.

Дали пространството около "Севастопол" да бъде пешеходно?

Пространството в района на „Севастопол“ да се превърне в изцяло пешеходна зона без автомобилен и автобусен трафик.  Тази възможност разглежда общинската администрация, сподели идеята в личния си профил във Фейсбук кметът Благомир Коцев. „Там може да се обособи нов голям градски площад, подобен по размери на площад „Независимост“. Поисках..

обновено на 14.01.25 в 14:17
архив

Почти 11 процента от населението на община Балчик отбелязва днес Ромската нова година

Такива е статистиката в доклада на Община Балчик за извършените дейности в изпълнение на Областната стратегия за интегриране на ромите за периода 2021-2030 година. Там е записано, че по постоянен адрес в община Балчик живеят 16 243-ма жители, от които в Балчик – 9379 души и 6962 в селата. Въпреки тези официални числа, по махалите и селата..

публикувано на 14.01.25 в 14:14

Промените в бюджета притесниха и експерт-счетоводителите

Предложените промени в държавния бюджет поставят правенето на бизнес в България в неконкурентно положение, това посочват в свое становище от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС). За Радио Варна темата коментира председателят на професионалната организация Илия Илиев. Един от основните казуси в предложенията..

публикувано на 14.01.25 в 13:08

Варненският зоопарк разсели 10 елена в Източните Родопи

Десет млади индивида от вида Елен лопатар (Dama dama) бяха разселени от екипа на Общинско предприятие „Зоопарк-СЦ“, съобщават от общинския пресцентър. Животните са собственост на зоопарка, развъдени са там и са освободени в местността около с. Черничино, община Ивайловград. Процесът по подготовката отне 8 месеца, след като през месец март 2024 г. се..

публикувано на 14.01.25 в 11:14