Всеки от нас е виждал как хора притичват на червен светофар, прескачат мантинели и пресичат опасно оживени булеварди и места на които няма пешеходна пътека, въпреки че тя се намира само на няколко метра.
И тук изниква въпросът за контрола по отношение поведението на пешеходците. Началникът на сектор "Пътна полиция" към Областната дирекция на МВР-Варна главен инспектор Петко Камбуров каза за Радио Варна, че контролът е всекидневен. От началото на годината във Варненска област са глобени 2493 пешеходци. Санкцията е в размер на 50 лева, разкри още главен инспектор Камбуров.
Освен екипите на КАТ, контролът е подпомогнат и от Общинска полиция и полицейските патрули. Най-засилен е контролът в районите на училищата, особено с настъпването на есенно-зимния сезон, когато се стъмва по-рано.
Началникът на "Пътна полиция" във Варна посъветва в тъмната част на денонощието и когато е сумрак, пешеходците да носят по-светли дрехи за да са видими за шофьорите.
Много често червеният сигнал на светофара е "невидим" за някои недобросъвестни пешеходци, показа проверка на Радио Варна по някои от оживените кръстовища във Варна. Явно че глобите не спират нарушителите.
По пътя от сградата на КАТ до тази на радиото, екипът ни се натъкна на около 10 нарушители, а в рамките на само на минута по булевард "Сливница" в района около спортния комплекс "Локомотив" бяха извършени цели три нарушения. Най-често хората пресичаха на червено, а в един от случаите инцидента се размина на косъм. На въпроса защо го правят, двама от пешеходците отговориха, че бързат за автобуса, а връзрастна жена каза, че "всяко правило си имало изключение".
Анкета сред варненци показа, че повечето са извършвали поне веднъж нарушение като пешеходци, но са на мнение, че не е правилно. Шофьори пък са на мнение, че някои пешеходци показват поведение от рода "ти си длъжен да ме пазиш, а не и аз да се пазя".
"Нека се пазим взаимно", призова млада варненка, която е шофьор отскоро.
Отговорността за пътната безопасност е споделена между всички участници в движението, в това число и пешеходците.
Подробностите в звуковия файл
Представяне на музикален филм, който проследява създаването на албума на музикалната група КАКЕ?, предстои в петък във Варна. Прожекцията на “КАКЕ? - THE MOVIE FILM” ще бъде от 20 часа, а час по-късно започва концертът на бандата. Мястото е Хале 3. Мартиан Табаков, Мартин Пенев и британския журналист Андрю Андерсън ще изнесат концерт веднага след..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..
За девета поредна година в навечерието на Великден в Добрич обявиха започването на кампанията „Споделен хляб“. Тя се организира от Клуба за народни танци „Жътвари“ и Фондация „Милостиво сърце“. Целта на инициативата е да се подпомогнат за предстоящите празнични дни най-нуждаещите се в област Добрич. Кампанията „Споделен хляб“ е насочена към..