Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На село в Изгрев

Тиквата присъства в кухнята и културата на почти всички народи по света от древността до наши дни.

Това предаване също е посветено на нейно величество Царицата на есента.


Специален празник бе организиран в село Изгрев от групата на Веселите кулинарки. Чуйте какво каза Теменужка Рачинска:



  • В Древна Гърция издълбаната и изчистена тиква се е ползвала като съд за пиене.
  • В Китай е имало традиция тиквите да се напълнят с монети и да се поставят в предната част на къщата, за да привличат богатството. Също така съществувал обичай на младоженците да се подарява тиква като пожелание за плодовитост.
  • В Лаос библейската легенда за Ноевия ковчег била малко по-различна - местен праведник бил предупреден за предстоящия потоп и той се скрил със семейството си в голяма тиква.
  • В Тайланд и Камбоджа тиквите били използвани за прогонването на зли духове, както и за лечение на безплодие.
  • На Хелоуин, който се празнува в Европа и Северна Америка, тиквата е основен елемент за фенери и прогонване на духовете.
У нас тиквата влиза в рецептурника за много вкусни десерти. И не само. Чуйте още от разговора на репортера ни Ваня Славова с Кирилка Нинова:


Тиквата има богато съдържание на калий, мед, манган, желязо, магнезий и фосфор, белтъчини, въглехидрати, витамини С, Е, В2, В3, В6 и фолиева киселина. Важно е да се отбележи, че тиквата е бедна на прости захари, което означава, че е подходяща за консумация дори и от хора, страдащи от диабет и сърдечно-съдови заболявания. Освен това тя не съдържа никакъв холестерол, като дори е богата на ниацин – природен продукт с доказано действие за намаляване на холестерола, както и има антиоксидантно действие.
За ЕДИНАДЕСЕТА поредна година в НЧ"Светлина 1927г." - село ИЗГРЕВ короноваха
"ТИКВАТА -ЦАРИЦАТА НА ЕСЕНТА" !-Това каза Савка Атанасова-председател на читалищетo.
Тя посрещна и екипа на Радио Варна:


Читалищният салон беше като един КОШЕР - от три села -
Дръндар, Кипра и Изгрев.
Много трудолюбиви "ПЧЕЛИЧКИ" бяха сътворили красиви и вкусни тиквени ТВОРЕНИЯ - декорации, супи, печива и много десерти.Най-едрата тиква беше 25 кг и 500 гр - отгледана в градината на Стоянка Костова.

На място участниците месиха, точиха и изпекоха под връшник, на жар, най-вкусния тиквеник - ухаещ на тиква и канела в цял Изгрев.
Чуйте повече от старши доцентката:


Проучванията, посветени на тиквата и нейните ползи за организма, показват, че тя може да подпомогне и контрола на диабета. Комплексното действие на биоактивните вещества в състава ѝ подпомагат усвояването на глюкозата от клетките и регулират отлагането ѝ в черния дроб под формата на резервен гликоген.

Комбинацията от ключови за нашата имунна система витамини и минерали превръща тиквата в мощен регулатор и на имунитета. В сезона на грипа и настинките редовната консумация на тиква може да подпомогне организма в борбата с болестотворните агенти.

Тиквата е сред много малкото хранителни продукти, които се ползват еднакво успешно за приготвяне и на сладкиши, и на солени гозби. Варена, печена, задушена, дори сурова – тиквата е еднакво вкусна и полезна.


Журито с председател  Светлана Енева беше максимално затруднено, но в крайна сметка оцениха и наградиха най-добрите.

По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В „Алея Култура“ на 16 ноември

В „Алея Култура“ на 16 ноемврис Мартин Николов -   Цикълът "Колекция Stradivarius" на Кантус Фирмус гостува в заключителния концерт на „Европейския музикален фестивал Варна 2025“; -   Бойко Гюров („BGTSC“) за концерта на Ricchi e Poveri във Варна (22.11.2025); -   „ПРИСТАН - Европейски ден на авторите и Ден на четенето..

публикувано на 16.11.25 в 11:25
Chart

#830 ТОП 20 (14.11-21.11.2025)

публикувано на 14.11.25 в 18:38

На 10 ноември в "От другата страна" по Радио Варна

На 10 ноември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Christopher Bowes (ALESTORM). Първи "ProgVibe Balkans" (21-22 ноември, София) – разговор с Даниел Елисеев (UNTOLD STORIES). Представяне на новия албум на варненския инструментален проект ODDPLAY "Inertia" – гоств студиото Александър Енев (BAGHATUR). В..

публикувано на 10.11.25 в 14:25

В „Алея Култура“ на 9 ноември

В „Алея Култура“ на 9 ноември с Мартин Николов -   Гост в предаването директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ в община Варна Светослава Георгиева. Темите: Варна с ново артистично пространство и титлата Град на ЮНЕСКО; -   Държавен куклен театър Варна с нова постановка – „Бабините приказки“ – разговор с режисьора Стоян..

публикувано на 09.11.25 в 11:25

Неразказаната и забравена история на българските оръжейни майстори и занаятчии

Далеч преди да се заговори за България като оръжеен производител в последните десетилетия и особено последните 4 години или да се припомнят градските легенди, че една от най-значимите външнотърговски фирми от времената на социализма – "Кинтекс" като име уж означава "кинкалерия и текстил", за да се прикрива износа и реекспорта на оръжие и стоки,..

публикувано на 08.11.25 в 10:00
Chart

#829 ТОП 20 (07.11-14.11.2025)

публикувано на 07.11.25 в 18:37

На 3 ноември в "От другата страна" по Радио Варна

На 3 ноември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Gus G. (FIREWIND, екс-Ozzy Osbourne). Алекс Давила и Цветан Томов („whitenoisemakesmefeelcomfy“) за първия „The Biggest Bulgarian Shred Collab“ с участието на 29 български ъндърграунд китаристи. Разговор с Георги Георгиев за "IV" - новия албум на THE A.X.E. PROJECT...

публикувано на 03.11.25 в 14:25