Книгата на Александър Минчев "Одесос през Късната античност IV - VII в." беше представена в двора на Археологическия музей във Варна. Това е третата поредица, написана от археолога, за старото селище.
Изданието е резултат от над 50-годишната дейност на автора като археолог във Варна и Варненска област, а така също и на неговите предшественици от края на 19. и 20. в., и на съвременните му колеги. Тя е разделена условно на две части, които са тясно свързани. В първата: „Одесос под знака на Късната империя и в светлината на кръста“ са проследени накратко историческите събития от управлението на император Диоклециан (в началото на 4. в.) до Ираклий (първите десетилетия на 7. в.). Тогава този император е принуден да изостави обезлюдените вече земи между р. Дунав и Стара планина, изтегля границата на империята по билото на планината и животът тук престава до идването на славяните и прабългарите. Разгледани са политическите, административни, религиозни и военни действията на всички владетели през този период, като особено внимание е обърнато на Балканите. В тези рамки е изтъкнато мястото на Одесос в тези събития, въз основа на наличните антични исторически сведения, на археологически и епиграфски данни.
Втората част има 7 глави. Те разкриват различни аспекти от развитието на града и неговото население през тези около 300 години, като се разглеждат всички основни теми, свързани с живота в него през този период. Те включват: „Територия, административно устройство и обществен живот; Градоустройство, отбранителна система и архитектура; Некрополи, гробни съоръжения и надгробни паметници; Население и език; Религия; Търговия и занаяти; Изкуство и култура.“ Посочени са както общите тенденции в Късната Римска империя (по-късно – Ранна Византия), които намират пряко отражение в Одесос, така и някои характерни особености, свързани с неговото местоположение, икономически и културни традиции. Изтъкнато е голямото значение на града като средище за разпространението на християнската религия в региона и издигането му като център на Епископия, а по-късно и на Архиепископия. Тя е обхващала значителна част от днешна Северна България и цяла Добруджа.
Библиографията на използваните от автора разнообразни публикации обхваща над 200 заглавия - книги и статии на български и чужди езици. Книгата е богато илюстрирана със снимки на археологически паметници, планове и карти и има обширно резюме на английски език. Тя ще задоволи както специалисти – археолози и историци, така и всички любители на античната култура в България.
Подробностите чуйте в разговора на Светлана Вълкова с Александър Минчев:По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..
Детската театрална академия "Питър Пан" представя премиера на спектакъла "Измислици-премислици" от 18 часа на 24 ноември, неделя, на сцената на Държавния куклен театър във Варна. "Измислици-премислици" е необикновено пътешествие в света на приказките. Какво би станало, ако на детската площадка, в играта на децата, се намесят трима малки..
Документалният филм "Отвъд предела" за житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън беше представена в рамките на фестивала "Киномания" във Варна. Лентата е дело на режисьора Еленко Касалийски и разказва за историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев и първото..
"Нощно кино" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство. В петък, на 22 ноември, в зала 5 на ФКЦ-Варна,..
"Два вкуса" е дебютна изложба на младите варненски художници Лилия Кунева и Крис Николов, която ще бъде открита днес от 18:30 часа в Морско казино. Основен акцент в картините, които ще са 17 на брой е красотата на град Варна , каза в интервю за Радио Варна художникът и графичен дизайнер Лилия Кунева. Тя допълни, че двамата рисуват по два..
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..