Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Центърът за транспортни политики разкри скандална схема в АПИ, съобщават за нея след изборите

Диана Русинова
Снимка: БГНЕС

От Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП) са провели собствено разследване и след втория тур от местните избори ще обявят схема за злоупотреби в агенция „Пътна инфраструктура“. „Тогава ще си отговорим защо безопасността по пътищата е такова ниво“, съобщи пред БНР-Радио София Диана Русинова от ЕЦТП.

Тя припомни, че в ЕС страната ни е втора по смъртност от пътни инциденти за 2022 година. „Направо сме „шампиони“… Срамота е. Макар и с работещо правителство, резултати по отношение на пътната безопасност няма, защото това не е тема приоритет. Управляващите сякаш се интересуват само от обществени поръчки и как да си разделят комисионите. Малки фирми, които работят качествено са изтикани настрани. Демек целта им е „да подменим вашите фирми с нашите“, посочи Русинова. 

По думите й лобисти години наред не дават да се въведат промени в обучението на водачи на МПС: „В Европа са на светлинни години от нас в обучението на шофьори. Там не се говори за часове, а за изминати километри и усвоени знания. И всичко е дигитално.“

Експертът отбеляза, че други слаби места са пътната инфраструктура и МВР.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облачно ще е времето на 13 май

Променлива облачност, по-значителна в сутрешните часове по поречието на Дунав ще има днес. Там ще превали и краткотраен дъжд. На места ще има много ниска облачност или намалена видимост, за кратко облачността ще се разкъса и намалее, но следобед отново ще се развива купеста облачност и на отделни места е възможно да превали. Ще духа слаб вятър от..

публикувано на 13.05.25 в 06:18

Свикват среща между председатели на комисии и зам.-кметове заради бюджета на Варна

Има разминавания и несъответствия в проекта за бюджет на Варна за тази година. Това каза на среща със журналисти председателят на Варненския общински съвет Христо Димитров. Разминаването в цифрите касае секторите на здравеопазването, спортни и социални дейности и транспорт, допълни Христо Димитров. Той съобщи, че утре ще се проведе среща между..

обновено на 12.05.25 в 19:31

Проблемът с дивото къмпингуване остава нерешен и през този летен сезон

Проблемът с дивото къмпингуване остава нерешен и през този летен сезон. Причината, според депутата от ПП-ДБ Свилен Трифонов, е липсата на политическа воля и съгласуваност за създаване на работещи правила, които да регулират този вид туризъм в страната ни. Ясни правила за дивото къмпингуване, къде, как и при какви условия могат да бъдат разполагани..

публикувано на 12.05.25 в 17:30
Снимката е илюстративна

148, 209 и 209 Бърз няма да обслужват няколко спирки тази вечер заради ВиК-авария

Маршрутни промени на 12 май след 21 часа Поради ВиК авария на 12 май 2025 от 21,00 часа до 06,00 часа на 13 май 2025 ще бъде затворен за движение бул. "Цар Освободител" в участъка от кръстовището с ул. "Вяра" до кръстовището с бул. "Република" само в посока Аксаково.  Автобусни линии 148, 209 и 209 Бърз няма да обслужват спирки "Възраждане" и..

публикувано на 12.05.25 в 16:46

Президентът Радев внесе предложението си за референдум за еврото в Народното събрание

Президентът Румен Радев подписа предложението до Народното събрание за национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“. Предложението и мотивите към него, които бяха подписани днес от държавния глава, са внесени в деловодството на парламента. В мотивите си за провеждане на обществено..

публикувано на 12.05.25 в 15:50

37-годишен моторист е с опасност за живота след пътен инцидент във Варна

С фрактури на гръдни и лумбални прешлени, фрактури на десет ребра, пневмоторакс и сътресение на мозъка, с опасност за живота е 37-годишен варненец, управлявал мотоциклета си на централен варненски булевард. До инцидента се стигнало заради движение с несъобразена скорост на мотоциклетиста, уточняват от пресцентъра на варненската полиция. Мъжът загубил..

публикувано на 12.05.25 в 15:02

След общественото обсъждане за ВЕИ във Вълчи дол - повече въпроси, отколкото отговори

Общественото обсъждане за ВЕИ във Вълчи дол беше съпроводено от близо 30 трактора на земеделци, които проведоха мирно протестно шествие до сградата на културния дом. А отпред се събраха над 300 човека както от Вълчи дол, така и от селата Добротич, Михалич, Калоян, Изворник, Искър и Есеница, парцели край които са включени в проекта...

публикувано на 12.05.25 в 14:47