Птиците в земеделските земи намаляват с най-значими темпове. Това показват данните събрани от Българското дружество за защита на птиците. Те са оценили състоянието на 78 широкоразпространени видове за периода 2005–2023 година. От тях 26% са с намаляващи популации, 23% – с нарастващи, а тези със стабилна категорията на тенденцията са 22%. Останалите 29% от видовете са с неопределена тенденция.
Данните сочат следното - от 2005 година досега има спад с 42% на птиците в земеделските земи. Това са допълнителни 5% спрямо предходната година. Йордан Христов от Българското дружество за защита на птиците обяснява, че причините са комплексни, но най-вече продължаващата интензификация на земеделието.
Най-вече интензивното ползване на химикали, окрупняването на земите, премахване на храсти и синори, посочи той.
Всичко това са фактори, които влияят негативно върху видовете птици. И то не само на тези, които са обитатели на земеделски земи, но и на живеещите в периферията на този тип местообитания. Йордан Христов уточни, че при намаляващите видове най-сериозно е положението с пъдпъдъкът – 77% спад в сравнение с 2005 година:
Сред видовете, които се увеличават e фазанът с над 190%, а над 200 на сто е при голямото белогушо коприварче. Със стабилна категория на тенденция са славеят, сойката, свраката, косът и обикновената чинка. От Българското дружество за защита на птиците посочват, че оценката им се базира на почти 280 наблюдавани места в цялата страна. Те са посетени от стотици доброволци през поне три години в периода на проучването.
Чуйте повече в репортажа на Александър Йорданов:Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..
43-ма души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“. Инициативата се провежда съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в кампанията в зала "Пленарна" на Община Варна. Процедурата..