Детска градина "Приказка" е една от малкото във Варна, които миналата и тази учебна година работят по европейската програма за мобилност Еразъм+."Имаме възможност да реализираме с учителите, които искат да се включат, една изключително интересна, богата на дейности инициатива, която промени много от нагласите на учители, родители и се отразява много благоприятно на децата в педагогическия процес. Нарекохме я "Зелена детска градина за щастливи деца", като идеята е да съчетаем възможностите на "учене чрез правене" в двора на градината и с много дейности на открито с тези на съвременните технологии - виртуалната реалност, например", споделя директорът Дарина Попова.
"Според мен е важно да научим отрано децата на разумно отношение към технологиите като средство за обучение, да намерим информация или да се свържем с някого, но да знаят, че те не бива и не могат да изместят реалното човешко общуване. И това е една от целите на работата ни за "зелената детска градина" - да намерим баланса и да го предадем на децата така, че да го разберат и да го приемат от ранна възраст. Много от дейностите включват и родителите - децата получават забавни задачи "за домашно", които осъществяват у дома с близките си и след това представят резултата пред групата. Така работим едновременно за промяна на нагласите и на учители, и на родители и на децата за това какво е здравословен начин на живот, екологична среда, съвременно обучение", допълва Попова.
Една от следващите цели, които екипът си е поставил, е новите активности да бъдат специфично адаптирани и за децата със специални образователни потребности в детската градина.
Ползите за педагозите са и в професионална посока. В различните етапи учителите се включват в разнообразни курсове, запознават се с практическото приложение на метода за учене чрез правене в екологичното образование и в STEAM подхода, изпитват първо върху себе си и след това адаптират новостите за децата. "Колегите усъвършенстват комуникационните и чуждоезиковите си умения, екипната работа в атмосфера на сътрудничество, създаването на активна среда за децата както в занималнята, така и на открито, да спечелят трайно интереса на децата, но и те самите да изпитват по-голямо удовлетворение" - разказва директорът на детската градина, която има повече от 30-годишна история.
"Първата дейност беше в мултинационална среда в Сплит, Хърватия, за подобряване на езиковите ни умения по английски" - разказва старши учител Екатерина Спасова. - "Домакините, останалите участници, цялото преживяване бяха много позитивни, предразполагащи, успяхме да се включим и да започнем да общуваме по-свободно на английски, но по-важното е, че "си взехме" много нови ресурси и идеи за нови активности, които след това веднага включихме в работата с децата. Имахме възможност да посетим иновативни училища в Атина, Гърция, а в Италия да се запознаем с изключително интересен опит в работа с деца на открито. Всяка следваща мобилност е изключително зареждащо и надграждащо преживяване."
Още за реализацията на "Зелена детска градина за щастливи деца" и за значението на международното сътрудничество в ранното образование можете да чуете в звуковия файл.
Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..