Долината на голямата химия – така наричахме десетилетия Девня. Мнозина помнят още времената, в които всички заводи работеха, както е модерно да се казва - 24/7. Днес интересът към професии като инженер-химик, лаборант и др., свързани с химическата индустрия е много слаб - единодушни са и от промишлеността, и от академичните среди, и от бизнеса, свързан със сектора и търсят заедно решение на проблема.
Венета Димитрова е ръководител на високотехнологична компания, основана преди 10 години, специализирана в изследванията и развитието на нови устойчиви технологии в сферата на фосфатната индустрия. Уникалният по рода си полуиндустриален демонстрационен център за научноизследователска и развойна дейност е базиран в Девня и играе важна роля в развитието на иновативните технологии в света на фосфатите. "Мит е, че работата в химическата индустрия е непременно "мръсна" и вредна за здравето, нещата драстично се промениха в последните десетилетия и днес това е съвсем нормална и безопасна среда, която, освен всичко друго, дава невероятни възможности за професионално развитие, за кариера, за развойна дейност" - коментира Венета Димитрова остарелите предубеждения, които дълго битуват в обществото ни. - "Няма да крия, че имахме много големи проблеми с формирането на екипа, подборът в нашия сектор е труден, но се гордеем, че привлякохме специалисти, които са получили образованието си и докторската си степен в престижни университети в Европа, но оцениха възможността да "правят наука" в родината си и се върнаха."
В момента в компанията работят 34 висококвалифицирани и опитни инженери, доктори по химия, обучени оператори и професионалисти в различни области. Естествен следващ етап от развитието на иновационния център е учредената тази есен нова стипендиантска програма в областта на химичното инжинерство - 3 и 4 курс в ОКС "бакалавър" или магистри. Партньор е Химикотехнологичният и металургичен университет - София (ХТМУ) като Кариерният център на университета разполага с информация за изискванията и подбора на стипендиантите.
Интервюто на Валерия Василева с Венета Димитрова можете да чуете в звуковия файл.
Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете предвиждат забрана на продажбата и употребата на вейпове у нас. Комисията гласува за забрана и на..
Община Варна ще обезопаси напълно изоставения бункер в Морската градина и с цел безопасност на гражданите ще затвори дупките, които през миналата седмица се разкриха над него. Съоръжението, което се намира в близост до Делфинариума, е обследвано в детайли, за да се установи на първо място собствеността му. Това съобщи на брифинг за журналисти..
Няма разрешение за строеж на небостъргач в центъра на Варна до Окръжна болница. Тепърва предстои да се изиска цялата документация, пълна обосновка на проекта, анализ на транспортно-комуникационната схема и натовареността на трафика. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев в предаването на Радио Варна "В ефир сте", като подчерта, че засега проектът е..
По инвестиционната програма на общините, финансирана от държавния бюджет, и подадените балчишки проекти, общо два от получилите одобрение са със сключени договори. Към момента се изпълнява проектът за ремонт на улица "Приморска" в Кранево - подмяна на водопроводи и цялостно асфалтиране, а от пътната мрежа - това е пътят Дропла - Василево, обясни..
Поради забавени плащания е спрял ремонтът на тръбопровода във Варненското езеро, съобщи заместник-кметът по инфраструктурата Пламен Китипов. Над 70% от строително-монтажните дейности вече са приключили, но изпълнителят чака да получи два транша от по 6-7 млн. лв. В момента действа временният тръбопровод и Община Варна ще настоява пред Министерството на..
Вторият избран изпълнител, ангажиран със строежа на новата сграда на варненската библиотека, не се е явил за подписване на договора. Това съобщи за Радио Варна и предаването "В ефир сте" кметът на Варна Благомир Коцев. Изпълнението на проекта за изграждане на библиотеката зависи от средствата по държавната програма за финансиране на общините -..
Държавният план-прием на учениците след седми клас в област Добрич предвижда утвърждаването на 50 паралелки за учебната 2025/2026 година. Не е одобрена единствено една паралелка в училището в село Орляк. От Регионалното управление на образованието отчетоха проблеми, свързани с неоптимизирането на паралелките и липсата на стратегия предвид..