Европейската асоциация за радон (ERA) отбелязва 7 ноември като „Европейски ден на радон“. Целта е да се повиши осведомеността за радон на населението на всички европейски страни, за вредното въздействие на високите нива на радон, начините за провеждане на измервания на обемна активност на радон (ОАР) и прилагане на мерки за редуциране на ОАР.
Радонът е естествен радиоактивен газ, който се образува непрекъснато, може да се придвижва в почвата на големи разстояния и чрез въздуха прониква в жилищата. Вдишването на въздух, съдържащ високи нива на радон за дълъг период от време може да повиши риска от развитие на рак на белите дробове. Проблемът в населените места е, че концентрацията на радон е по-висока в сградите, отколкото на открито и го има както в стари, така и в нови жилища.Прониква в домовете ни независимо дали те са построени върху бетонен постамент или директно върху почвата.
През 2013 – 2017 година РЗИ-Варна прави проучване за нивото на радон във Варна и областта, част от Националното проучване за намаляване концентрацията на радон в жилищни сгради. Поставени са детектори в близо 100 частни домове, каза за Радио Варна Бистра Манушева,началник отдел Радиационен контрол към Регионалната здравна инспекция и медицински физик експерт.
„Бих искала да успокоя всички граждани на град Варна и на областта, че концентрацията на радон е ниска и е съизмерима с референтните нива, които са регламентирани в наредбата за радиационна защита.“
Всеки от нас може да измери нивото на радон в дома си, ако има желание, каза още Бистра Манушева. Това става чрез заявка в РЗИ откъдето осигуряват безплатни детектори, които измерват концентрацията на радон. Измерването продължава или 48 часа или от 3 месеца до 1 година, след което експерти отчитат резултатите.
Намаляването на концентрацията на радон в сградата е проблем, който може да бъде решен лесно, евтино и без специални изисквания, увери Манушева. Радонът може да бъде изведен от сградата по три начина – чрез радоно непропусклив слой в основата на сградата, т.нар. запечатване, чрез изграждане на пасивна вентилационна система или чрез изграждане на активна вентилационна система.
Следващата година РЗИ планира изследване на нивата на радон в училища във Варна. Последното проучване е съвпаднало с ковид-пандемията, когато училищата бяха затворени, не се извършваше проветряване и поставените детектори са отчели превишени стойности на радон, каза още Манушева.
Общинският съвет в Балчик одобри днес Белият град да подпише споразумение за сътрудничество с турската община Мармарис. „В резултат на подписания договор на 18 юни 2008 година за побратимяване между Община Балчик и Община Армуталан, Република Турция, през годините имахме активни контакти с нейното ръководство, а творчески колективи и спортни клубове..
Централната улица "Св. св. Констанитн и Елена" в кв. "Виница" е почистена до асфалт, обработена е против лед. Страничните улици обаче са истинско предизвикателство за автомобили и пешеходци. Тротоарите също са заледени и на по-стръмни улици са опасни, казват живеещи в района. Чуйте репортажа на Мартин Николов: Пътната обстановката във Варна днес е..
Дарителска кампания за създаване на образователни еко работилници в училища и детски градини провеждат от Академията за рециклиращо изкуство/Recycle Art Academy във Варна. Целта на тези работилници е децата да се учат да пазят природата , каза за Радио Варна Наталия Николова от организацията. Малчуганите ще научат повече за рециклирането,..
Ски пистата във Вълчи дол ще работи през почивните дни за всички любители на снежните забавления. Това съобщи кметът на общината Калоян Цветков. В момента пистата е покрита с естествен сняг, който тази нощ беше обработен. Днес ще бъдат поставени охранителни мрежи, които да отделят скиорите от децата с шейни. В следващите две нощи се очакват..
Тази сутрин в Добрич са били измерени рекордно ниските -20.1 градуса , според данните на НИМХ към 5.00 часа. Там е и най-студено в цялата страна. Досегашния рекорд за минимална стойност на тази дата е от 1984 година, когато са били отчетени -18.4 градуса. В момента в Добрич е -19 градуса , а снежната покривка е 27 сантиметра. Най-много сняг е..
Когато автобусът закъса и ти се наложи да се разходиш из снежна Варна и да повървиш 5-6 километра, виждаш и романтичната страна на изненадалата ни зима...през февруари. Леко си затваряш очите, мижаш (най-вероятно заради снежинките) за непочистените и необработените улици и тротоари и се радваш, че под обувките ти скърца сняг. Снимки: Даниела Стойнова..
Легендата на варненския и българския футбол Божил Колев представи книгата си "От Черно море и ЦСКА до световния футбол". Това стана на голямо тържество в присъствието на едни от най-големите футболисти от близкото минало. Божо Колев даде интервю за Радио Варна минути преди началото на презентацията.