"Десет хакери, излъчени от всяка държава, веднъж годишно мерят сили. Освен европейските държави, участват и други страни.Тази година имаше представители от САЩ, Канада, Сърбия, Коста Рика. Състезавахме се с 34 отбора."
Идеята България да се включи в осмото издание на европейското първенство по киберсиурност е на Евгени Събев и Аспарух Гавраилов. Те са единствените виновници страната ни да отиде на това състезание. Свързват се с Петър Кирков от Министерството на електронното управление. Останалото е много труд - организационен и технически, подбора на правилните кандидати и подготовката им в последните три месеца, разказва Анастасов.
В отбора участват момчета от Варна, Бургас, Пловдив и София, както и едно момиче:
"Всички преминаха през двустъпков подбор. Бяха отсети 14 кандидата, които в продължение на три месеца се бориха за десетте места в отбора".
Петър Анастасов е доволен от представянето им в Норвегия:
"Не очаквахме да заемем позиция в средата на класирането, защото нямахме представа какво е състезанието, какво е нивото на задачите. Имахме и кратък срок за подготовка. От унгарския отбор дойдоха да ни поздравят още първия ден с думите, че ще бъдем последни, а истината е, че завършихме преди тях."
Състезанието беше тридневно. Вторият ден беше различен тип състезание, каза Анастасов:
"За него се бяхме подготвили доста добре и завършихме девети пред държави като Германия, САЩ и други именити съперници. Трябва да се има предвид, че Германия спечели тазгодишното издание на европейското първенство. Бяхме горди и екзалтирани от постигнатото по време на първото ни участие. За сравнение - канадският отбор е бил на предпоследно място в дебютното си участие. Всичко, което свършихме за тези 8-9 месеца от началото до Норвегия и изграждането на отбора, е над програма макс за нас!"
Започва подготовката на стратегия за създаване на общество от бивши, настоящи и бъдещи участници, която ще изложим на държавата, каза Петър Анастасов.
Според регламента на европейското предизвикателство, участниците трябва да са на възраст до 25 години. Поради тази причина за състезанието догодина ще отпаднат трима от отбора. Предстои сформиране на нов отбор, който да се готви за европейското по киберсигурност в Торино, Италия. Първите квалификации предстоят в началото на 2024 година.
Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл.
Националното антикварно изложение Варна-2025 г. ще се проведе на 8, 9 и 10 август, на алеите до Аквариума в Морската градина. Редки находки, безценни предмети и страстта към антиките ще съберат във Варна ценителите на историята. За първи път ще има участници от други държави, разкри организаторът Ламбрин Сотиров, основател на Народно читалище..
Интервю с Thomas Vikström (BRAZEN ABBOT, THERION, екс-CANDLEMASS) Thomas Vikström, певецът на THERION, отново ще излезе пред родната публика. Този път като част от BRAZEN ABBOT. С тях ще отбележи 30 годишнината от излизането на дебюта на групата на Николо Коцев „Live and Learn“, в който Thomas Vikström има основно участие. Концертът ще бъде със..
Росен Петров представи новата си книга "Нека помним" - Истории от историята или нещата, които ни правят българи. Инициативата е част от първия литературен фестивал „Море от книги“. Историите, които е представил автора, са отделни малки частици от тялото на нашата памет. Някои разказват за житейските съдби на позабравени личности, други – за..
Варна е домакин на литературния фестивал „Море от книги“. Събитието започна в събота и ще продължи до 10 август на централната пешеходна зона на бул. „Княз Борис I“. Организатор е варненско издателство за детски книжки и игри, с подкрепата на Община Варна. Целта им е да не остава градът без такова събитие изобщо. Специално внимание е отделено на..
Една от най-красивите плажни ивици у нас - тази край Шкорпиловци, където морето граничи с пясъчни дюни, иглолистни и широколистни гори, се превръща в незаконен паркинг и зона за шофиране на АТВ-та - действия, които унищожават растителните видове в зона, част от Натура 2000. За това сигнализират в редакцията ни плажуващи там. Много сигнали..
Лошото управление на водите води до безводие. Заради аварии в старата водопроводна мрежа и кражбите на вода хиляди домакинства остават на режим. Това коментира инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". По думите му от НИМХ са оповестили данни пред парламента, че за миналата година количеството на валежите в страната е било в норма, но въпреки това на..
Дългогодишният капитан на ветрохода "Калиакра" капитан Тома Томов остана възмутен от факта, че корабът е превърнат в ресторант на морската гара във Варна. Той смята, че има много други форми "Калиакра" да се издържа. Томов припомни, че миналата година са вложени средства за козметични ремонти на ветрохода. Това е кораб, който може да носи не само..