Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуална изложба за първия главен уредник на Радиото Сирак Скитник представя БНР

Предаването "Да питаме Сирака" ще се излъчва пряко в ефира на програма "Христо Ботев“ на 14 ноември от 17.00 ч.

5
Снимка: Ани Петрова


Българското национално радио представя на 14 ноември новата виртуална изложба "Сирак Скитник – 140 години от рождението" в специалното изнесено предаване "Да питаме Сирака" на програма "Христо Ботев". Събитието е част от инициативите, с които БНР почита през цялата 2023 г. първия уредник на Радио София.

Изложбата разказва в картина, звук и сюжет за приноса на Панайот Тодоров Христов, известен с псевдонима си Сирак Скитник, към културния и  обществения живот на страната през първата половина на ХХ век. Той е сред най-ярките фигури в междувоенното българско изкуство и създаването на изложбата е пореден повод за преоткриване на неговата личност и наследството, което ни е оставил.

Сирак Скитник – художникът, критикът, основоположникът на Радиото, спомени на Петър Увалиев, Михаил Топалов, Богомил Нонев, Драган Тенев, Есто Везенков и богат снимков материал – всичко това може да бъде чуто и видяно във виртуалната изложба, посветена на 140-годишнината от рождението му.

Дизайнът и реализацията на мултимедийната публикация са на проф. Боян Добрев, преподавател в Националната художествена академия. Проектът е осъществен със съдействието на Архивния фонд на БНР, Софийска градска художествена галерия, Държавна агенция "Архиви“ и Художествена галерия "Димитър Добрович“ – Сливен.

Виртуалната изложба може да бъде разгледана на сайта на БНР.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

84 години от връщането на Балчик в пределите на Майка България (21 септември 1940 г.)

По повод празника на града, освобождението от румънска окупация, на 21 септември на едноименния централен площад от 10.00 часа започва церемония по издигане на националния флаг на Република България, с участието на представителна част  и Представителния духов оркестър на Военноморските сили. Пред Паметника на героите, паднали за Отечеството, ще бъдат..

публикувано на 18.09.24 в 17:53

Изложба на Николай Русев, посветена на тракийски царе, във Варна

Художникът Николай Русев представя във Варна изложба, посветена на тракийски царе. Тя включва художествени портрети и панели от комикса „Тайната на Котис I“.   Портретите на тракийски царе са част от музейната сбирка на Етнографски комплекс Златоград. Те са предоставени специално за случая от неговия създател и управител, инженер Александър..

публикувано на 18.09.24 в 12:08

Японският епос „Шогун“ с най-много награди „Еми“

76-ите награди „Еми“ бяха раздадени късно снощи в Лос Анджелис.  Японският епос „Шогун“ на FX влезе в историята със своите 18 награди „Еми“ - най-много, печелени някога от сериал за един сезон, включително за най-добра драма, най-добър актьор и най-добра актриса. „Хакери“ на HBO предизвика изненада, като взе приза за най-добър комедиен сериал пред..

публикувано на 16.09.24 в 08:58

Пленер "Европейски хоризонти": Художници от България, Турция, Румъния и Полша с излияния в балчишката галерия

Симеон Кръстев, Росен Кавръков, Йордан Йорданов, Димитър Евстатиев, Айнур Каплан, Габриел Дима, Агата Грендович, Анна Босек. Това са имената на осемте художници, участващи в 16-ото издание на международния пленер "Европейски хоризонти" в Балчик. Авторите, които са от България, Полша, Румъния, Турция, представят изкуството си до края на месеца в..

публикувано на 13.09.24 в 16:31

Думите също лекуват, медици-писатели от цял свят във Варна

Много литературни четения и посещения на забележителности във Варна и региона са включени в програмата на 66-ия Международен конгрес на писателите-лекари. Той се провежда във Варна до неделя. Над 60 души от България и света се включват в инициативата, а мотото е "Медицина - живот и любов".  35 години доц. д-р Добрин Паскалев е работил в..

публикувано на 12.09.24 в 20:03

Първо представяне пред читателите на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало" в Белия град

На 12 септември е официалното представяне на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало” на проф. Ангел Ангелов. Тя е фокусирана върху пресечната точка на събитийната история с историята на ежедневието.   В нея са представени някои от природните катаклизми, повлияли съществено върху живота,  приказната..

публикувано на 11.09.24 в 16:22

Разнообразната програма на фестивала на изкуствата "Виа понтика" - Балчик продължава при вход свободен за всички събития

Изложба калиграфия "Красиви думи" е подредена в Художествена галерия - Балчик. Тя е дело на студентите Александра Вутова, Ангела Айтоска, Димитър Иванов и Илия Иванов от катедра „Плакат и визуална комуникация“ в Националната художествена академия - София и Валерия Лень и Даниела Христова от специалност "Графичен дизайн и визуални комуникации" във..

публикувано на 11.09.24 в 15:06