Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Светла Николова: Употребата на глифозатсъдържащи хербициди води до тежки заболявания като рак, паркинсон и алцхаймер

| обновено на 16.11.23 в 15:31
Снимка: БТА


Против употребата на хербицида глифозат у нас се обявиха няколко НПО. Според научни твърдения употребата на глифозат води до тежки заболявания, сред които рак, паркинсон, алцхаймер и др. 

Няколко български неправителствени организации написаха отворено писмо още в края на миналата седмица до премиера и министъра на земеделието с настояване България да се откаже от животозастращаващия глифозат. 

По думите на д-р Светла Николова от Агролинк, хербицидът се използва не само в генното инженерство, но навсякъде - в паркове, стадиони, детски градини, частните земеделски стопанства, дворове. Най-масовото използване в България е за изчистване на плевели, обясни тя. В храните се среща при царевицата и при зърнените храни, защото остава следа в продукцията дори и след пръскане преди няколко сезона, категорична е д-р Николова. Земеделските производители са първите, които страдат от глифозата, защото работят пряко с този хербицид, който е животозастрашаващ, предупреди д-р Николова. Тя добави още, че го приемаме, както през храната, така и през водата.

"Хората не знаят за опасностите, пръскат и след това не могат да си обяснят всичките болести, които идват", споделя д-р Светла Николова.  

"Къде е Европейската агенция за безопасност на храните и за химикалите? Тяхното становище не се основава на никакви научни изследвания. Много учени протестираха, но те са заглушени. Всички научни становища не са отчетени. Това е най-фрапиращо в предложението на ЕК", посочи д-р Николова и обясни всичко с лобизъм в подкрепа на някои мултинационални компании. По думите ѝ тези компании са пет и те контролират цялата хранителна верига. 

Лицензът на глифозата за използване в ЕС изтича на 15.12.2023 г. Ето защо НПО настояват в своето отворено писмо до институциите, българското правителство да отхвърли предложението за използване на глифозат и да забрани глифозатсъдържащите се хербициди. С това свое действие България ще се присъедини към страните, които защитават здравето на хората и околната среда, категорични са от НПО, застанали зад отвореното писмо.

Още по темата в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ел. табло, счупено при катастрофа на Аспаруховия мост във Варна, 7 януари 2025 г.

Катастрофа остави без осветление участък от Аспарухов мост

Катастрофа на слизане от Аспарухов мост в посока район „Аспарухово“ е възникнала в 19 часа тази вечер. Автомобил се е блъснал в електрическо табло, захранващо осветлението на входа и изхода на района. Поради тази причина участъкът ще остане известно време без осветление, съобщи районният кмет Ивайло Маринов.  Той призовава шофьорите да карат..

публикувано на 07.01.25 в 20:31

БАБХ с призив към животновъдите за овладяване на шарката и чумата по животните

Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), д-р Светлозар Патарински, изпрати писмо до животновъдните асоциации в България във връзка с тежката епизоотична обстановка, причинена от заболяванията шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Той призовава животновъдните асоциации да организират срещи..

публикувано на 07.01.25 в 19:45

Водата в Шуменско не е годна за пиене

Водата от язовир „Тича“ остава мътна, показват последните проби на Регионалната здравна инспекция в Шумен. Пробите показват, че жителите на Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Дибич и Белокопитово не трябва да пият водата от чешмите и да готвят с нея. В пробите, които са взети след 2 януари, се съдържа и остатъчен хлор, който е в границите..

публикувано на 07.01.25 в 18:54
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35

Запалени отпадъци предизвикаха гъст дим след Аспаруховия мост

Заради запалени отпадъци се е образувал гъст дим след Аспаруховия мост във Варна. Пожарът е възникнал в южната част на Варна, след съоръжението.  Два противопожарни екипа са на място, а огънят вече е овладян, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.  Димът е видим от различни части на града.  Няма пострадали. 

публикувано на 07.01.25 в 17:07
Чакащи на опашка за безплатни карти във Варна, януари 2025 г.

Пенсионери, чакащи за карти във Варна: Защо чак след нова година казаха, че ще има гратисен период?

Актуалната информация за издаване на безплатните карти за градския транспорт трябва да бъде поставяна по автобусите и край пунктовете, а не да се публикува само в интернет и да се излъчва в медиите. Това коментираха за Радио Варна чакащи на централния пункт за издаване на превозни документи до Средно училище "Димчо Дебелянов" във Варна.  Защо след нова..

публикувано на 07.01.25 в 16:50

Премахнаха неработещите бараки по улиците "Д-р Пискюлиев" и "Дрин"

Демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“ приключи днес, съобщи заместник-кметът по обществения ред и сигурността Илия Коев. Премахването на бараките бе извършено във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти..

публикувано на 07.01.25 в 16:45