Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български екип разработи нов метод при инвитро процедура

| обновено на 17.11.23 в 10:08
Снимка: pixabay.com

Нов метод за контрол на яйчниковата стимулация при инвитро процедура се прилага в България. Той е разработен от д-р Явор Владимиров и екипа му в софийска клиника.  При него не се използват чести ултразвукови прегледи и взимане на кръв за хормонални изследвания. Специалистите са изчислили, че новият метод спестява до 2 000 лева от преките медицински и немедицински разходи на двойките по време на инвитро процедура.

Инвитро процедурите са група от методи и част от цялата дейност е контролираната яйчникова стимулация, обясни д-р Явор Владимиров. Целта на тази дейност е да се извадят и оплодят повече яйцеклетки, като се създадат повече ембриони. Стимулацията обикновено е 10-12 дни с подкожни инжекции. Стандартният начин досега е на два-три дни жената да се гледа на ултразвук, да се взима кръв за хормони и въз основа на това да се определят дозите за стимулация. 

"Това става между 3 и 5 пъти по време на тази стимулация. Докато новият подход, за който говорим, там вече ние прилагаме други маркери за контрола на тази стимулация. Тези маркери се основават на четири основни групи," каза д-р Владимиров.

В тях се включва оценка на яйчниковия резерв, чрез която се определят дозите за стимулация. Определя се и протокола за стимулация, за да се  елиминира рискът от така наречения „хиперстимулационен синдром“, което е свръхреакция на яйчника по време на стимулация.

"Всекидневно определяне в урината на хормоните по време на тази стимулация и въз основа на тази динамика на хормоните, ние може да променяме и дозите. И всъщност определяме деня на фоликулярната пункция, което е важен момент, сиреч, кога да извадим яйцеклетките", посочи д-р Владимиров.

Тези четири основни неща са новите, които д-р Владимиров и екипът му включват, за да контролират процеса без ултразвуковите прегледи и редовното взимане на кръв за хормони. Тоест, спестява се време и се намалява стресът. 

Над 20 хиляди са родените бебета у нас от 2008 година насам с инвитро. С хиляда лева бяха увеличени средствата в държавния бюджет, които се отпускат за процедурата. Д-р Владимиров посочи още, че се повишава необходимостта от инвитро лечението за безплодие:

"И най-вече поради това, че много от семействата, от жените, започват да търсят бременност след 35 год С 1000 ини, увеличава се и т.нар. „група стерилитет с неизяснен произход“. Много важни фактори, които имат негативен ефект върху възможността за зачеване, има начинът на живот – хранене, околна среда. И това лека-полека се трупа в поколенията, в организма", обясни д-р Владимиров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Социалният министър: Индексирането на пенсиите ще продължи по швейцарското правило

Индексирането на пенсиите ще продължи да е по швейцарското правило. В това увери министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който присъства на откриването на Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция в троянското село Добродан. "Тъй като в момента инфлацията е по-ниска, има различни виждания на народни..

публикувано на 11.02.25 в 19:25
Снимката е илюстративна

Комисия в парламента одобри забраната на вейповете

Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете предвиждат забрана на продажбата и употребата на вейпове у нас. Комисията гласува за забрана и на..

публикувано на 11.02.25 в 17:58

Обезопасяват изоставения бункер в Морската градина

Община Варна ще обезопаси напълно изоставения бункер в Морската градина и с цел безопасност на гражданите ще затвори дупките, които през миналата седмица се разкриха над него. Съоръжението, което се намира в близост до Делфинариума, е обследвано в детайли, за да се установи на първо място собствеността му. Това съобщи на брифинг за журналисти..

публикувано на 11.02.25 в 17:38

Тепърва ще се правят анализи на проекта за 17-етажна сграда до Окръжна болница

Няма разрешение за строеж на небостъргач в центъра на Варна до Окръжна болница. Тепърва предстои да се изиска цялата документация, пълна обосновка на проекта, анализ на транспортно-комуникационната схема и натовареността на трафика. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев в предаването на Радио Варна "В ефир сте", като подчерта, че засега проектът е..

публикувано на 11.02.25 в 17:20

За ремонта на пътя до болница Карвуна Общината в Балчик все още чака сключване на договор

По инвестиционната програма на общините, финансирана от държавния бюджет, и подадените балчишки проекти, общо два от получилите одобрение са със сключени договори.  Към момента се изпълнява проектът за ремонт на улица "Приморска" в Кранево - подмяна на водопроводи и цялостно асфалтиране, а от пътната мрежа - това е пътят Дропла - Василево, обясни..

публикувано на 11.02.25 в 16:50
архив

Спря ремонтът на тръбопровода във Варненското езеро заради забавени плащания

Поради забавени плащания е спрял ремонтът на тръбопровода във Варненското езеро, съобщи заместник-кметът по инфраструктурата Пламен Китипов по време на брифинг. Над 70% от строително-монтажните дейности вече са приключили, но изпълнителят чака да получи два транша от по 6-7 млн. лв. В момента действа временният тръбопровод и Община Варна ще настоява..

публикувано на 11.02.25 в 16:24

Втора фирма се отказа да строи новата варненска библиотека

Вторият избран изпълнител, ангажиран със строежа на новата сграда на варненската библиотека, не се е явил за подписване на договора. Това съобщи за Радио Варна и предаването "В ефир сте" кметът на Варна Благомир Коцев.  Изпълнението на проекта за изграждане на библиотеката зависи от средствата по държавната програма за финансиране на общините -..

публикувано на 11.02.25 в 15:40