Трябва да се осигури безопасността на корабоплаването в Червено море. Това каза капитан Димитър Димитров, президент на Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани, в предаването "Море и бряг" на Радио Варна. Той посочи, че вече са изпратени писма до Европейската комисия и Европейския парламент с искане да бъдат предприети стъпки в тази посока.
Всеки политически проблем се решава с политически средства, убеден е той. Трябва да се търсят двата аспекта на проблема. Единият е сигурността на българите, които са похитени и дипломатическите усилия за постигането й. Не е тайна, че българската държава има топли връзки с йеменската държава, трябва да се използват тези стари контакти и да се направи опит похитените да се свържат със семействата си, предлага кап. Димитров.
Вторият аспект от кризата се решава на международно ниво - отново със средствата на дипломацията.
Все още няма повишен риск в този район, но вече има прецедент и затова трябва да се помисли за обезпечаване на сигурността там, тъй като всекидневно минават много търговски кораби, категоричен е той. Два възможни начина очерта капитан Димитров. Единият - чрез изпращане на военни кораби, а вторият - всяка компания на база оценка на риска да предприеме защита на своите плавателни съдове с наемане на пазачи.
Този кораб е един от лостовете на едната страна от конфликта и докато е залог, екипаж на борда ще има, изказа мнението си кап. Димитров и посочи, че не мисли, че ще бъдат предприети действия по смяната му.
В този случай първостепенна грижа на всеки един капитан са хората. Най-напред трябва да се предприемат мерки, с които да се успокоят близките на моряците, допълни той.
Оптимист е за развръзката от заложническата криза. По-малка е вероятността да се стигне до насилие, искрено се надявам, че всичко ще приключи благополучно, каза Димитров.
Понякога такива ситуации продължават с месеци, припомни той.
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..
Бюджетът на Варна не е на кмета или на Общинския съвет, а на варненци. Така председателят на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов репликира думите на Благомир Коцев, по-рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов законът..
Николай Мирев е варненец, завършил е информатика и работи повече от десет години в сферата на маркетинга. Свободното си време разделя между семейството си и подкаста, чийто създател и автор е - "Минало, настояще, бъдеще", в най-популярния видеоканал за споделено съдържание. "Интересувам се от всичко, което вълнува хората на моята възраст - в..
(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография).
"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..