Сградата на библиотеката в Бургас, проектирана от варненски архитекти, спечели награда на Европейската комисия. Проектът на обновената сграда, на арх. Делян Жечев и арх. Любка Ситронова, спечели наградата на публиката в конкурса на Европейската комисия REGIOSTARS 2023, в съревнование с 228 кандидатури от цяла Европа.
Ние спечелихме конкурса с идеята, че това е иновативен детски център, така я проектирахме, така я построиха и така тя вече работи две години. Това е първата денонощна библиотека в България, разказа за Радио Варна арх. Делян Жечев. И в два след полунощ да отидете ще видите, че там има деца. По това време има деца и по дискотеките и в парковете. Къде е по-добре да бъдат - в тази библиотека или по дискотеките? Това попита риторично арх. Жечев. Тя е и точка за срещи на децата в Бургас преди да отидат където и да е, дали на дискотека, дали на разходка, те първо се събират вътре в този детски център. Идеята тръгна от това да има иновативен начин на образование на децата.
Арх.Жечев: Заданието на Община Бургас беше много подробно написано, с ясни задания и ясни правила. Конкурсът на Община Варна за нова сграда на библиотеката беше спечелен от проект, който не отговаряше на обявените условия
Екипът, който Община Бургас подбра да работи в библиотеката е уникален и по този начин те печелят всички награди. Видяхме конкурса за проект, обявен от Община Бургас. Заданието беше много подробно написано, ясно и точно. Нямахме въпроси към изискванията и затова решихме да участваме. Направихме проекта, кандидатствахме, не помня колко бяха кандидатите, но спечелихме за наша радост. Това разказа арх. Любка Ситронова.
Това беше една стара рушаща се сграда в центъра на Бургас. Била е немска болница, беше пред разпад. Доколкото знам това тя да придобие нов облик е било сред предизборните обещания на бургаския кмет преди години, за да не стои като някаква язва, разказа още арх. Жечев. Всичко беше с много ясни задания и ясни правила. И когато имаш инвеститор, в лицето на Община Бургас, който знае какво иска, всичко става много по-лесно, подчерта той.
Когато Община Варна обяви конкурса, в ателието се бяхме разделили на две групи. Аз и до ден днешен си държа на думата, че на това място (б. ред. настоящият паркинг към сградата на Община Варна) не трябва да се строи каквото и да е. Баща ми арх. Венелин Жечев (б. ред. бивш заместник-кмет и гл. архитект в екипа на Кирил Йорданов), лека му пръст, искаше да участва в този конкурс, аз бях категорично против. Баща ми участва с проект и помня, че звъня лично на гл. архитект да го пита трябва ли задължително всички тези параметри, които са по задание да се спазват, отговорът беше твърдо - да. После, отстрани наблюдавах, проектът, който спечели не отговаряше на тези параметри. Не искам да влизам в подробности, но аз имам претенции и към тези, които организираха този конкурс - ние много умело умеем да се крием зад едни международни журита, да правим международни конкурси, но всичко е с идеята да усвоим едни пари, да построим нещо, защото имаме едни пари. Но каква ни е концепцията? Каква е точно идеята?
Такъв проект трябва да се разглежда в два аспекта - единият е градоустройствен, другият - стратегически, с приоритет образованието на децата в града. Градоустройствен - абсолютно тази сграда не й е мястото там от комуникативна гледна точка. Сега там не можеш да спреш кола, представете си сграда, която да събира 1 000-2 000 души, второ всичко като зеленина там ще изчезне, а на всичкото отгоре е толкова тясно, че тази сграда няма да можеш да я възприемеш, колкото и да е красива. А, от гледна точка на образователната стратегия, тя е сгрешена.
Във Варна всичко, което можеше като архитектура го уплътнихме така, че вече нищо такова не можеш да направиш. Единственото такова място, където може да се направи реален голям център с кътове за рекреация на децата, зелени зони и зали за спорт и библиотека, е островната зона под моста.
Арх.Жечев: Има нещо много сбъркано във Варна - градът е с никакъв излаз на море. Единственото място, където имахме и трябваше да бъде този голям младежки културен център - на Морска гара, там направихме паркинкги и заведения. На мен ми харесва и така тази зона. Но, все пак смятам, че културната зона на града трябва да е там, където е Морска гара и под моста, така като е навсякъде по света. Вижте Операта в Сидни къде е - не е в центъра на града, а там, където може да я видят всички, отвсякъде. Всичко това трябваше да е и във Варна, смята арх. Жечев.
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..
Според зам. председателя на НС и депутат от партия „Възраждане“ Цончо Ганев, Статистическия институт под натиск на управляващите фалшифицира данните за инфлацията, за да получим покана за Еврозоната. В обзорното предаване на РВ "Позиция" той заяви, че само скока цените на електроенергията би трябвало да вдигне инфлацията с няколко пункта,..
Управляващото мнозинство ясно показа, че саботира влизането на България в Еврозоната. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ депутатът от ПП/ДБ Мартин Димитров. По думите му, при данни за инфлацията за декември, които бяха обявени в средата на януари, току-що избраното правителство каза, че ще поиска до края на януари извънреден..
24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик. Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..
Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..
Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..
На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година. В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..