Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх.Жечев: Конкурсът на Община Варна за нова сграда на библиотеката беше спечелен от проект, който не отговаряше на обявените условия

7
Новата библиотека в Бургас отвътре

Сградата на библиотеката в Бургас, проектирана от варненски архитекти, спечели награда на Европейската комисия. Проектът на обновената сграда, на арх. Делян Жечев и арх. Любка Ситронова, спечели наградата на публиката в конкурса на Европейската комисия REGIOSTARS 2023, в съревнование с 228 кандидатури от цяла Европа.
Ние спечелихме конкурса с идеята, че това е иновативен детски център, така я проектирахме, така я построиха и така тя вече работи две години. Това е първата денонощна библиотека в България, разказа за Радио Варна арх. Делян Жечев. И в два след полунощ да отидете ще видите, че там има деца. По това време има деца и по дискотеките и в парковете. Къде е по-добре да бъдат - в тази библиотека или по дискотеките? Това попита риторично арх. Жечев. Тя е и точка за срещи на децата в Бургас преди да отидат където и да е, дали на дискотека, дали на разходка, те първо се събират вътре в този детски център. Идеята тръгна от това да има иновативен начин на образование на децата. 

Арх.Жечев: Заданието на Община Бургас беше много подробно написано, с ясни задания и ясни правила. Конкурсът на Община Варна за нова сграда на библиотеката беше спечелен от проект, който не отговаряше на обявените условия

Екипът, който Община Бургас подбра да работи в библиотеката е уникален и по този начин те печелят всички награди.  Видяхме конкурса за проект, обявен от Община Бургас. Заданието беше много подробно написано, ясно и точно. Нямахме въпроси към изискванията и затова решихме да участваме. Направихме проекта, кандидатствахме, не помня колко бяха кандидатите, но спечелихме за наша радост. Това разказа арх. Любка Ситронова. 

Това беше една стара рушаща се сграда в центъра на Бургас. Била е немска болница, беше пред разпад. Доколкото знам това тя да придобие нов облик е било сред предизборните обещания на бургаския кмет преди години, за да не стои като някаква язва, разказа още арх. Жечев. Всичко беше с много ясни задания и ясни правила. И когато имаш инвеститор, в лицето на Община Бургас, който знае какво иска, всичко става много по-лесно, подчерта той. 

Когато Община Варна обяви конкурса,  в ателието се бяхме разделили на две групи. Аз и до ден днешен си държа на думата, че на това място (б. ред. настоящият паркинг към сградата на Община Варна) не трябва да се строи каквото и да е. Баща ми арх. Венелин Жечев (б. ред. бивш заместник-кмет и гл. архитект в екипа на Кирил Йорданов), лека му пръст, искаше да участва в този конкурс, аз бях категорично против. Баща ми участва с проект и помня, че звъня лично на гл. архитект да го пита трябва ли задължително всички тези параметри, които са по задание да се спазват, отговорът беше твърдо - да. После, отстрани наблюдавах, проектът, който спечели не отговаряше на тези параметри. Не искам да влизам в подробности, но аз имам претенции и към тези, които организираха този конкурс - ние много умело умеем да се крием зад едни международни журита, да правим международни конкурси, но всичко е с идеята да усвоим едни пари, да построим нещо, защото имаме едни пари. Но каква ни е концепцията? Каква е точно идеята? 

Такъв проект трябва да се разглежда в два аспекта - единият е градоустройствен, другият - стратегически, с приоритет образованието на децата в градаГрадоустройствен - абсолютно тази сграда не й е мястото там от комуникативна гледна точка. Сега там не можеш да спреш кола, представете си сграда, която да събира 1 000-2 000 души, второ всичко като зеленина там ще изчезне, а на всичкото отгоре е толкова тясно, че тази сграда няма да можеш да я възприемеш, колкото и да е красива. А, от гледна точка на образователната стратегия, тя е сгрешена. 

Във Варна всичко, което можеше като архитектура го уплътнихме така, че вече нищо такова не можеш да направиш. Единственото такова място, където може да се направи реален голям център с кътове за рекреация на децата, зелени зони и зали за спорт и библиотека, е островната зона под моста. 

Арх.Жечев: Има нещо много сбъркано във Варна - градът е с никакъв излаз на море. Единственото място, където имахме и трябваше да бъде този голям младежки културен център - на Морска гара, там направихме паркинкги и заведения. На мен ми харесва и така тази зона. Но, все пак смятам, че културната зона на града трябва да е там, където е Морска гара и под моста, така като е навсякъде по света. Вижте Операта в Сидни къде е - не е в центъра на града, а там, където може да я видят всички, отвсякъде. Всичко това трябваше да е и във Варна, смята арх. Жечев.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Анатолий Станкулов: Там, някъде зад всички проблеми, ни чака морето

„ Там някъде зад къщите е морето“ – така се нарича изложба живопис , с която художникът Анатолий Станкулов гостува в  Художествената галерия на Балчик. Тя ще продължи до 3 юли. Тя съдържа картини от два негови цикъла „Бряг“ и „Там, някъде зад къщите, е морето“. Общо 36 живописни платна на автора, който е със завидна биография – над 600 участия в..

публикувано на 25.06.24 в 08:15

Искра Радева: Морето ми липсва страшно много!

"Живея в полите на планината, но морето ми липсва страшно много!". Това каза за Радио Варна актрисата Искра Радева, която е във Варна и участва в дискусията „Социалните иновации“ на Академията в рамките на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. Актрисата призна, че много обича морето и особено й е приятно да гостува във Варна,..

публикувано на 24.06.24 в 06:30

Пианистът Саркис Балтаян - за пътя му в музиката, годините в САЩ и как все още се чувства най-вече българин

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна от 20:30 часа днес ще бъде официално открит Международният музикален фестивал "Варненско лято" 2024. Събитието включва произведенията Рапсодия „Вардар“ на Панчо Владигеров,  световна премиера на "Ouverture en forme d'Espérance" оп. 43 от Патрик Дюър, Концерт във Фа от Джордж Гершуин и..

публикувано на 22.06.24 в 06:30

Николай Тодоров-Ник: Паелята е фестивално ястие, което събира и обединява хората

Паелята е едно от най-популярните, вкусни, но и трудни за приготвяне ястия в света, което може да затрудни дори някои от най-добрите майстор-готвачи. Родена във Валенсия, днес тя е неизменна част от испанската кулинарна култура. Нещо повече – от дълги години има и световен шампионат по приготвяне на паеля, в който се включват..

публикувано на 21.06.24 в 10:26

Авторът на "Живот в едно пътешествие": Светът е малък, а хората толкова си приличат

Валентин Станков представи книгата си  „Живот в едно пътешествие“ в Двореца - Балчик, в Учебен център по изкуствата, в Двореца, където авторът разказа а живота, пътуването… и всичко останало. Валентин Станков е актьор по образование. През 2007 г. завършва Актьорско майсторство в класа на проф. Елена Баева. Играл е в театър „Възраждане“,..

публикувано на 21.06.24 в 08:30

Шеф Марианна Александрова: Подготвям гастрономически хъб в Колежа по туризъм с достъп за външни посетители

Мениджмънт на туризма и развлекателния бизнес и Мениджмънт на хотели и ресторанти са двете специалности, които конкурентно поддържа и развива Колежът по туризъм към ИУ-Варна. Новост в обучението са кулинарните мастър класове, които провежда със студентите победителят в последното издание на кулинарния телевизионен формат Мастър шеф Марианна..

публикувано на 20.06.24 в 07:15

Картини без четка в Балчик отправят послания да сме в хармония с природата

За втора поредна година художничката Теодора Николова от Исперих гостува на Балчик. До 6 юли нейните творби ще бъдат експонирани в Художествената галерия под надслов "В хармония с природата". Откриването е от 17.00 часа във вторник. Тя представя една от най-древните и интересни живописни техники - енкаустика (восъчна живопис). Основен пластификатор..

публикувано на 19.06.24 в 08:20