Роботизираната хирургия е все по-предпочитана при операции. Както от хирузи, така и от пациенти. Предимствата са, че това е съвременен метод, който се базира на последните достижения в медицинската наука и практика. Той е залегнал в световните практики и през последните 15 години е широко застъпен. През последните пет години роботизираната хирургия се практикува и във Варна, в УМБАЛ „Света Марина“. Практиката е на световно ниво, коментира професор Никола Колев.
„Плюсовете за пациентна са по-добрите резултати при лечението на хирургичните заболявания, по-бързо възстановяване, по-кратък болничен престой, както и по-голям професионализъм за хирургичния екип.“
Роботизираната хирургия се извършва от комплекс от три части. Едната има контакт с тялото на пациента, междинната е мозъкът, той приема командите и ги предава към тялото, свързано с пациента. Третата част е свързана с опериращия хирург. Той няма пряк контакт с тялото на пациента.
„При пациента, обаче, има хирургичен асистент, който подпомага работата на робота. Човешката грешка се минимизира, поради много по-ясна видимост на обектите, много по-голяма маневреност на робота спрямо човешката ръка и много по-малкия размер на роботизираната ръка.“
Центърът по роботизирана хирургия „Леонардо да Винчи“ в УМБАЛ „Света Марина“ във Варна работи от 5 години. С негова помощ са оперирани над 1500 души. Той е създаден с европейско финансирани в размер на 5 милиона лева. Общото финансиране за България по този проект е 25 милиона и включва Института по роботика на БАН, както и медицинските университети в Плевен и Варна. УМБАЛ „Света Марина“ във Варна работи от 5 години. С негова помощ са оперирани над 1500 души. Създаден е с европейско финансирани в размер на 5 милиона лева и съфинансиране от Медицинския университет във Варна. Общото финансиране за България по този проект е 25 милиона и включва Института по роботика на БАН, както и медицинските университети в Плевен и Варна.
Интересът от страна на студентите е също голям, коментира пофесор Колев.
Интервюто с него можете да чуете в звуковия файл.
В продължение на месеца на Франкофонията, от днес до 26 април във Варна ще се проведе 28-мият Фестивал на франкофонския училищен театър „Франкофонските сцени на България“ . Под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, този фестивал се организира съвместно от Алианс Франсез Варна, Асоциацията на преподавателите по..
Нови терапевтични кабинети – по кинезитерапия и по релационна психомоторика, бяха открити в Центъра за специална образователна подкрепа - Варна. В тях деца и ученици на възраст от 5 до 18 години ще работят за подобряване на мускулна сила и тонус, за координация и баланс, за развитие на моторни умения, повишена гъвкавост и мобилност, улеснено развитие..
Четвърти „Малък фестивал на куклите“ предстои да се проведе във Варна. Датите са 26 и 27 април. Театралните спектакли са в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център. Работилниците са в арт салоните на Радио Варна. "Надграждаме и се развиваме, а вдъхновението ни е като за първи път. Работилничките например от три станаха седем. Виждаме, че..
На 24 април е Светли четвъртък. На този ден вярващите продължават да прославят Възкресението на Христос. В църквите продължават празнични служби, а Царските двери са широко отворени. Вярващите присъстват на богослуженията, благодарят и поздравяват близките си за празника. В народните вярвания Светли четвъртък се нарича още Великден на..
Образователни лекции за трима военни пилоти от Добрич – Димитър Списаревски, Георги Атанасов и Йордан Славов, организира Регионалният исторически музей в добруджанския град. Инициативата носи заглавието „Те браниха небето на България – пилоти от Добрич, участвали във Втората световна война“ и е по повод 80-годишнината от нейния край. Поредицата от..
Превърнал се в любимец на Варна и талисман на града - розовият пеликан Стойчо, който заживя на Морска гара, вече е социализиран и не изпитва безпокойство от човешко присъствие, съобщават от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна. Експерти от екоинспекцията наблюдават птицата. Според тях пеликанът е в добро общо състояние, не се..
На 23 април отбелязваме Международния ден на детската книга и на авторското право. Ден, посветен на вълшебството на историите, които променят света на малките читатели. И кой по-подходящ събеседник за този ден от един истински съвременен разказвач – Екатерина Монева, автор на детската книжка „Лоли“. Радостната новина е, че историята няма..