Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече от половината от населението на област Варна със собствен дом

Снимка: Яна Боянова

Повече от половината от населението на област Варна обитава собствени жилища. Осигурени с дом са от 1 000 души  658, като в градовете  643, а в селата - 740.  По-голямата част от жилищата са с две и три стаи - 70.9% от всички жилища в областта, следвани от жилищата с четири и повече стаи - 22.4%, а едностайните са 6.7%. Това сочат данните на Териториално статистическо бюро - Североизток.

Към 31 декември 2022 г. жилищният фонд в област Варна се състои от 105.3 хил. жилищни сгради или с 3.8% повече в сравнение с 2021 година. В градовете се намират 55.8% от всички жилищни сгради, а в селата - 44.2%. Жилищните сгради в областта представляват 5.1% от общия жилищен фонд в страната. Според разпределението на жилищните сгради по конструкция преобладават тухлените сгради (с бетонна плоча или с гредоред) - 92.6 хил. или 87.9% от всички жилищни сгради. Стоманобетонните жилищни сгради в областта са 3%, панелните - 1.3%, а сградите с друга конструкция - 7.8%. 

 Най-висок е относителният дял на жилищните сгради, построени в периода 1946 - 1960 г. - 16.6%, а най-нисък на тези, построени от началото на 2021 г. - 0.5%. Към 31 декември 2022 г. броят на жилищата в област Варна е 283.6 хиляди. В градовете се намират 233.3 хил. жилища или 82.3% от общия брой.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
архив

Откриха мъртъв делфин на брега в курорта Златни пясъци

Откриха мъртъв делфин на брега в курорта Златни пясъци. От РИОСВ-Варна съобщиха, че на 1 август чрез телефон 112 е постъпил сигнал за изхвърлен труп на делфин близо до буната на плажа пред хотел в курорта. На същата дата е извършена проверка на място от служители на екоиспекцията , при която е установен мъртъв екземпляр от вида Муткур с..

публикувано на 04.08.25 в 15:54

Във Варна поставиха пилотно първия контейнер за зелен отпадък

Община Варна постави пилотно първия контейнер за събиране на растителен (зелен) отпадък. Той се намира на ул. „Веселина Цанкова“, в близост до хотел „Геолог“. Контейнерът е предназначен за клони, листа, трева и други биоразградими  отпадъци от поддръжка на зелени дворове и градини. Целта е насърчаване на разделното събиране на растителен отпадък и..

публикувано на 04.08.25 в 15:38

На пътя Бургас - Варна двама мъже спряха автобус и извършиха граждански арест на пияния шофьор

Двама мъже извършиха граждански арест, за да спрат пиян шофьор на автобус. Това съобщава БНТ. Случката се е разиграла вчера около 18:30 часа, след като превозното средство е било забелязано да се криволичи на пътя Поморие - Слънчев бряг, като създавало предпоставки за произшествие. В района до складова база 47-годишен мъж от Шумен и друг, на 42..

публикувано на 04.08.25 в 14:53

Варненка с над 1,8 промила в кръвта самокатастрофира край града

Жена, седнала зад волана с 1,81 промила алкохол в кръвта, е самокатастрофирала днес край Варна, съобщиха от полицията. Сигналът за инцидента е подаден в 07,55 часа тази сутрин. Жената е на 44 години от Варна. Тя не е пострадала сериозно при инцидента. От полицията допълниха, че преди две години тя пак е залавяна да шофира с голямо количество алкохол в..

публикувано на 04.08.25 в 14:08

До месец доброволците от формированието във Варна ще получат лични предпазни средства

До месец се очаква доброволците от Доброволно формирование - Варна да получат целия набор от лични предпазни средства. На финален етап е процедурата по изпълнение на договора по обществената поръчка. Това каза ръководителят на формированието Стойчо Стоев. Пакетът с оборудване съдържа каска, ботуши, предпазен колан, ръкавици, горна куртка, обясни той. 40..

публикувано на 04.08.25 в 12:25

Морски експерт: Изискванията, готвени в новия закон за доброволчеството, могат да откажат желаещите да помагат

Изискванията, подготвяни в Закона за доброволчеството, са утежняващ фактор както за доброволците, така и за организациите. Това каза в предаването на Радио Варна "Новият ден флотилен адмирал Коста Андреев, председател на Управителния съвет на доброволческото сдружение "Булсар" за търсене и спасяване на бедстващи хора, оцелели след катастрофи в българския..

публикувано на 04.08.25 в 11:00

В аптеките във Варна върви усилено поставянето на етикети в лева и евро на лекарствата

Повечето аптеки във Варна вече са направили актуализация на софтуера си и върви усилено преетикирането на лекарствата в лева и евро. До октомври ще могат да влязат в синхрон с новите изисквания за превалутирането. Това каза Валентин Андонов от Регионалната фармацевтична колегия. Той посочи, че аптеките имат опит с навлизащите технически и административни..

публикувано на 04.08.25 в 09:30