Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как са празнували варненци преди сто години?

14
Традиционните весели дни на зимата
Снимка: Д.Дончева

Чудили ли сте как са празнували варненци преди сто години? Как са украсявали елхата за Коледа и Нова година и какви подаръци са си подарявали? Какво са слагали на празничната трапеза и как са посрещали гостите си? А знаете ли за традиционните новогодишни балове и техните неписани правила?

Изложба „Традиционните весели дни на зимата” беше открита във фоайето на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна и ще остане експонирана до 7 януари 2024 година. В нея са представени автентични елементи от варненската градска култура от края на XIX и началото на XX век. Изложени са дамски аксесоари за бал, ръчно правена коледна украса и поздравителни картички, които са част от архива на архимандрит Инокентий Софийски, съхраняван в музея и др. Всички експонати са от фондовете на Етнографски музей –Варна.



Експонатите са оригинали, разказа за Радио Варна главният уредник на музея Татяна Щерева. Представена е сервировка с порцеланови и медни съдове. И в миналото и в наши дни по време на празник хората слагат на масата най-красивите си прибори и сервизи, за да допринесат за по-голяма празничност. Представените съдове в изложбата са сервиз с табла и малки чашки за ликьор, който пият дамите. Показана е и една фока / метален съд, в който се слага сладко/ с лъжичник. Сервизът е от края на 19 век, каза още Щерева.

В изложбата са представени и различни картички за Рождество Христово и Нова година. Най-старата картичка е от 1901 година. Те са били собственост на архимандрит Инокентий Софийски, който ги дарява на варненския музей. Повечето от тях са били по-скоро като визитки, разказа Татяна Щерева. Има ръчно рисувани, има и коледни картички, но с пейзажи, като на гърба им се чете пожеланието за Рождество Христово.

Представени са и баловете, които са започнали да се правят в края на 19 век във Варна. Няколко пана описват тяхното организиране, дори и полезни съвети за това, как младите дами е трябвало да се представят пред обществото. В изложбата ще видите и дамски тоалет за бал с финно изплетени ръкавици, шапка и малка чантичка. Навремето всяка девойка, която за първи път отивала на бал, е била съпровождана от баща си, брат си или майка си. По-заможните семейства са поръчвали тоалетите си от различни европейски градове, но и във Варна е имало шивачи, които са шиели по европейските модни тенденции и в изложбата са представени списания, по които се е водела модата във Варна.

Можете да видите и покана от кмета на Варна от 1937 година, с която кани на 7 януари на бала, който варненската градска община урежда на първи ден на Рождество Христово в салоните на офицерското събрание.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дoкументалният комикс „Варненският халколитен некропол“ като изложба

Документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба ще може да видите на 7 ноември (четвъртък) от 16,00 до 17,00 часа в Археологическия музей.  Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от..

публикувано на 04.11.24 в 15:51

Тереза Зиковска представя "Лицата на Ева"

Художникът  Тереза Зиковска представя изложбата си “Лицата на Ева”, един проект, който стартира още  през 2006 година и продължаващ развитието си до момента.  В основата му е Жената, нейната същност и безкрайните ѝ възможности за въплъщения и преображения.  Тереза, която от години рисува портрети на близки приятелки, сподели за Радио Варна, че..

публикувано на 04.11.24 в 15:48

"Виждам те" представя Юлиян Табаков във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 8 до 27 ноември 2024 г. част от проекта на Юлиян Табаков “Виждам те”, по който визуалният артист работи в последната година. В художествения музей ще бъдат експонирани серия рисунки със същото име, серия обекти “Небесното войнство” и авторският албум “Виждам те”. Всички произведения..

публикувано на 04.11.24 в 14:45

На 91 години почина джаз легендата Куинси Джоунс

Американската музикална легенда Куинси Джоунс почина в неделя на 91-годишна възраст, предаде Ройтерс. Кариерата на Джоунс като продуцент, композитор и тромпетист обхваща над 7 десетилетия. Той е носител на 28 награди "Грами", включително за "Грами легенда" през 1992 г. Работи с музиканти от ранга на Франк Синатра, а колаборацията му с Майкъл Джексън..

публикувано на 04.11.24 в 10:47

ОУ "Васил Друмев" откри своя "Музей на спомените"

"Музей на спомените" е една от последните инициативи в Основното училище "Васил Друмев" във Варна. Идеята е да бъде създадена експозиция, която обединява както историята, така и наследството на различни поколения. В една от стаите на учебното заведение са подредени стари експонати, събирани от домовете не ученици, учители и родители, за да разкрият..

публикувано на 04.11.24 в 10:40

Митът за Орфей и Евридика в съвременен танц днес във Варна

Фестивалът „Движещо се тяло” ще бъде закрит в неделя, на 3-ти ноември от 19:00ч в Re-Bonkers с впечатляващ съвременен пърформанс на Метеор с участието на Леонид Йовчев и Катрин Методиева  - КАДЗЕ. „Кадзе“ подема мотиви от мита за Орфей и Евридика, както и образи от хипнотичното есе „Кадзе Дарума“ на японския хореограф Тацуми Хиджиката. В този обърнат с..

публикувано на 03.11.24 в 11:47

Обявиха наградите на VIII Национален конкурс за пианисти „Мила Михайлова“ Варна 2024

От 1 до 3 ноември 2024 г. във Варна се проведе VIII Национален конкурс за пианисти на името на Мила Михайлова – изтъкнат преподавател по пиано от близкото минало, един от основателите на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ – Варна. Участниците са разпределени в две възрастови групи: 5-8 клас и 9-12 клас. Лауреатите от най-голямата група..

публикувано на 03.11.24 в 11:33