Зеленият морски двор на Варна - навърши 5 години. В предаването "Златното сечение" имаме удоволствието да представим част от екипа от професионалисти, които заедно създават и поддържат това уникално пространство за ранна социализация и превенция,откъдето вече са преминали хиляди деца от морската столица. Концепцията за зеленото пространство, което да улесни процеса на здравословно отделяне на детето от родителската грижа и безболезненото му социализиране в детската ясла или градина, води началото си от Франция, от идеите на световно известната психоаналитичка Франсоаз Долто. През 2024 година се навършват 45 години от създаването на La Maison Verte - Зелената къща в Париж - първото такова място, откъдето идеята се разпространява в целия свят. В книгите си Долто определя Зелената къща като място, "в което децата се подготвят, ако не са имали социален живот преди това за отделяне от родителите, без да изпитват тревога.”
Проектът в морската ни столица е реализиран от Катедра "Хигиена и епидемиология" към Факултета по обществено здравеопазване на Медицински университет - Варна по идея на д-р Екатерина Вълчева. Тя самата оценява създаването на пространството като сериозна провокация към самата себе си и в професионален, и в личностен план, но смята, че се е случило на точното място и в точното време за Варна: "В София вече имаше такова пространство и имах възможност да наблюдавам как то беше създадено и как се случват нещата там, но като съчетание на личен опит и частна инициатива" - припомня д-р Вълчева. - "Различното във Варна е, че имаме привилегията идеите на френския психоаналитик Франсоаз Долто, които са в основата на концепцията за "Зеления двор", да бъдат подкрепени от една много сериозна академична институция - Медицинският университет, а проектът има от самото начало много широка подкрепа от Френския институт в България, от Морско казино - Варна, от Община Варна от 2019 година. Привлякохме изключителни специалисти в областта на детското развитие..." Централно място в концепцията на Зеления двор заема идеята за преход на детет без тревожност от живот в тесния семеен кръг към социума, подчертава д-р Вълчева: "Преходът, който е неизбежен, при нас става изключително плавно. Детето е окуражено и развива в присъствието на родителя нови умения - как да осъществи общустването и с връстници, и с по-малки, и с по-големи деца, и с други възрастни - познати и непознати, да поставя граници - да каже "До тук можеш да се доближиш до мен" или "Не искам да играя с теб" или "Искам да играя с теб"... Всичко това се случва буквално пред нашите очи в Зеления морски двор по един естествен и безболезнен начин..."
Д-р Теодора Димитрова, професор по "Хигиена" в МУ-Варна, допълва, че за всички участници в проекта е изключително важно, че той им дава възможност да излязат от академичните занимания на преподаватели и научни работници и да бъдат полезни на общността във Варна в чисто практически план: "Всички в екипа на Зеления морски двор работим на доброволен принцип, без каквито и да било облаги, освен привилегията да сме част от живота на толкова много семейства и деца от най-ранната възраст - от 0 до 3 годинки. Профилактиката, по принцип, е задача за всеки медик, но тук става въпрос за една много специална възраст, в която децата в България масово са в домовете си, отглеждани от семейството си. В този смисъл, колкото и добри специалисти да имаме на терен - педиатри, общопрактикуващи лекари, психолози, те са изключително претоварени, а развитието на малкото дете изисква голямо внимание, то е един многостранен процес, повлиян от много фактори - и външни, и вътрешни, важно е да се подкрепя от разични специалисти и Зеленият двор създава точно тази среда и възможност."
"В отглеждането на всяко дете възникват неизбежно неочаквани въпроси и ситуации, които понякога затрудняват родителите, независимо от многото информация, която днес е достъпна. Тогава е добре да имаш до себе си някой, който има и опита, а всъщото време е професионалист и може да те насочи. Разбира се, всичко това става през работата и с родителите, и с децата" - допълва Венцислав Николов, ерготерапевт в екипа на Зеления морски двор и студент по медицина. - "Имах интереси в тази област и в началото се включих като доброволец, постепенно станахчаст от екипа и работя с много голямо удоволствие."
"Зеленият морски двор се гордее и с библиотеката и със страниците в социалните медии, които поддържаме" - разказва Светла Дончева, специалист "Библиотечни и информационни дейности" в Университетската библиотека на МУ-Варна. - "Организираме много събития за общността, за децата и родителите, както и научни конференции за специалисти. За мен самата да се включа в екипа на Зеления морски двор беше от онези решения, които завинаги преобръщат живота ти и съм изключително благодарна и щастлива за възможността."
Според логопеда Станислава Спасова до голяма степен причината за успеха на екипа е начинът, по който се работи в Зеления морски двор: "Това е един естествен подход, естествено се развиват процесите, няма някакъв строг протокол, структура или предписание, което да бъде следвано. И така трябва да бъде, защото тази възраст - от 0 до 3 години, предполага да имаш индивидуален подход към всяко семейство и дете, да общуваш естествено. Истината е, че никога не съм усещала умора от работата тук, напротив, винаги си тръгвам заредена и удовлетворена. За мен Зеленият морски двор е възможност преди всичко за общуване, да чуеш другия, една пълна радост!"
Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи тържествена архиерейска света литургия на Рождество Христово По Коледа месим, за да се смесим, казва Росица Проданова, която е сертифициран хлеботерапевт. "Хлябът е символ на Бога и затова помирява." Медът в българската традиция е начало, единство и семейство. Твърдението е на културния..
За осма поредна година кампанията „Споделен хляб“ помага на стотици нуждаещи се в област Добрич да посрещнат коледните и новогодишни празници с храна на трапезата За символиката на свещите и суеверията ще научим от протойерей Симеон Николов от русенския храм „Свето Успение Богородично“ Всяка събота в Приюта за бездомни кучета в с...
Ще ви срещнем с Димитринка Георгиева – директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя е отличена в категорията човек на годината От нея може да се научат много как едно училище от..
На 23 декември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Myles Kennedy (ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS). Представяне на дебюта на SPACEWEAVER "We Were Here All Along" – разговор с Николай Маринов. Валери Славчев за новия албум на ХОРИЗОНТ "Измислени истини". Живко Манев и Божидар Божидаров..
В последния работен ден преди Рождественските празници едни от най-натоварените обекти са офисите на куриерските фирми. Има ли опашки тази сутрин, минути след отварянето им, получаващите или изпращашите пратки в последния момент са повече? – Репортаж в 8.10 часа. Как да разпознаем качественото месо за Коледа, дали е прясно и каква част от..
В "Гравитация нула" на 20декември с Мартин Николов - Успешна година за киносалоните – говори председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев; - Изложба „Зима“ на Марина Борисова в „Галерия 12“; - „Смъртоностна събота“ – криминален роман на Димитър Цолов; - Сборник разкази „Измерения..