Провадийското село Манастир се слави с богата етнографска сбирка и с опазването на българските традиции и обичаи. В сградата на читалището се пазят стари носии от местния край, много предмети и вещи от бита, а местните жители помнят как техните баби и дядовци са отбелязвали християнските празници и са почитали светиите.
Във всеки край на България има типични начини на празнуване. За Игнажден в Манастир правят обичая Клоковден. За него ни разказа Минка Георгиева, секретар на читалище „Илия Добрев – 1899“.
На много места за Игнажден се знае, че е ден, в който се гадае каква ще е годината по това какъв човек пръв ще влезе в къщата – дали добър или лош, в смисъл мързелив и разсипник, разказва Минка Георгиева. Тя си спомня, че на този ден нейната баба е правила от плат кръг във форма на гнездо в средата на стаята. В средата е слагала орехчета, а децата са обикаляли около това гнездо и са клокали, като пиленца – да се люпят пиленцата.
Днес обичаят Клоковден ще бъде пресъздаден в детската градина в Манастир, децата да поклокат малко, за да има повече яйчица и пиленца през новата година, разказава още Минка Георгиева. Меси се постна питка, има ошав, орехчета и просо, което се хвърля за берекет. Тези неща са наредени на софричка паралийка, а на специално рало се слагат въгленчета и тамян и се прекадява софрата.
Тези обичаи са много важни, защото те са ни съхранили като българи през годините, обясни Минка Георгиева. Това е и причината възрастните жени в селото днес да учат малките деца на местните традиции.
„Това са неща, които аз съм чувала от мойта баба, от моя дядо и сега на мен ми е мило и свидно и аз ги предавам на мойте внуци. Те с радост посещават нашите обичаи, обличат нашите носии и се гордеят, че са от село Манастир.“
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..