Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

23 декември - ден на траур в Чехия за жертвите на стрелбата в Прага

Автор:

Властите в Чехия обявиха 23-ти декември, събота, за ден на траур за жертвите на стрелбата на университета в Прага, предаде агенция Ройтерс, цитирана от БНР. 

Министерството на външните работи на Чехия информира в социалните мрежи, че все още се работи по установяването на самоличността на жертвите на вчерашната стрелба в Прага. Затова още не е известно дали сред тях има граждани на чужди държави.

Ръководството на вътрешното министерство и на полицията дадоха пресконференция, на която беше обявено, че извършителят на престъплението е 24-годишният Давид К. - студент в Карловия университет. Той е застрелял 14 души в една от сградите на Философския факултет на площад "Ян Палах", преди да се самоубие. Ранени са 25 души, 10 от които - тежко.

"Много млади хора ненужно загубиха живота си. Има много ранени. Някои за съжаление много тежко. Няма оправдание за този ужасен акт и аз съм дълбоко наскърбен и отвратен от това безсмислено и брутално насилие. Към момента изглежда, че това е дело на самотен стрелец, който вече е мъртъв. Не е международен тероризъм или организирана престъпност", каза в специално обръщение премиерът на Чехия Петер Фиала.

Предполага се, че нападателят е отговорен и за още едно убийство - на мъж и малката му дъщеря миналата седмица в село край Прага.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Увеличават се нарушителите, превишаващи 3-часовия си престой в "синята зона" на местата за инвалиди

Зачестяват сигналите за нарушители, превишаващи 3-часовия си престой в обхвата на "синята зона" на местата, предназначени за хора с увреждания. Директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов не отрече съществуването на проблема. Той обясни, че 15 екипа от инспектори извършват непрекъснати проверки, но те няма как..

публикувано на 06.02.25 в 10:30

"Зелената зона" във Варна ще заработи налято?

През лятото се очаква да заработи "зелената зона" във Варна. Подготвя се документацията за провеждане на обществена поръчка за софтуерната поддръжка и управление на кратковременното паркиране. Това каза директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов. Той припомни, че "зелената зона" позволява 5-часов платен престой..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

Днес решават дали да забранят рекламата на вейпове

Здравната комисия в парламента ще разгледа отложения от миналата седмица проект на решение, според който със закон ще се забранят рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози, включително на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и шоколади с такива вещества, предаде БНР. Предвиден е..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Присъствие с въпросителни - козирките във Варна

В началото на ноември 15 души загинаха, а десетки бяха ранени, след като бетонна козирка се срути на основната железопътна гара в сръбския град Нови Сад. Последваха многохилядни протести с настояване за оставка на правителството.  Трагичен инцидент с козирка имаше преди години и във Варна. Изминаха 17 години от смъртта на 22-годишната..

публикувано на 06.02.25 в 08:45

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о.Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34

Без вода в местности и курорти край Варна

Планирано е спиране на водата за днес и ще засегне живеещите край Варна в местностите "Евксиноград", "Ален мак" и "Кабакум", както и в курортните комплекси "Свети Свети Констанитн и Елена" и "Чайка".  Поради планово изграждане на нови ВиК връзки по главен водопровод "Варна-Златни Пясъци - 1 етап" живеещите в посоченит е места остават без..

публикувано на 06.02.25 в 05:57

Студено със силен вятър край морето

Отрицателни са температурите в почти цяла Източна България и по черноморието. Най-ниската стойност измерена в 5.00 часа е в Добрич – минус 5 градуса, минус 4 градуса е в Разград, минус 3 градуса е в Карнобат. По минус 2 градуса е температурата на въздуха в Русе, Силистра, Шумен, Шабла, на нос Калиакра и във Варна. Минус 1 градус – на..

публикувано на 06.02.25 в 05:54