Мира Стефанова от Добрич, работеща като училищен медиатор, получи наградата „Човек на годината“ на Българския хелзинкски комитет за 2023 г. Отличието й е в категорията „Вдъхновение“, каквото тя със сигурност е за много жени и деца от ромски произход, с които се занимава ежедневно. Мира е преминала през ранен брак, домашно насилие, тежък развод и раздяла с двете си деца, които не е виждала от повече от пет години. Всички тези препятствия в живота й обаче вместо да я обезверят, я окриляват и днес тя е пример за жени, които се страхуват открито да говорят за проблемите си в семейството и да търсят начин да се справят с тях.
Мира е едно (не)обикновено ромско момиче. Тя е образователен медиатор в Обединеното училище „Добри Войников“, с. Победа, общ. Добричка. Оженили са я на 14 години – за нея тогава това е било спасението от бедността. Но за кратко. Бързо й се раждат 2 деца, а с образованието е спряла още във втори клас. Започва насилие и пълния спектър от трудности, с които може да се сблъска едно ромско момиче. Накрая събира сили и решава да избяга. За което плаща съответната цена – мъжът й взема децата в Белгия и й забранява достъпа до тях. Не ги е виждала от няколко години. Но решава да се посвети на кауза – да помогне на всяко дете и момиче, което е изпаднало в нейната ситуация и не е събрало силите да каже „Не“.
Това са част от думите на Теодора Крумова, която номинира Мира Стефанова за наградата „Човек на годината“ на БХК.
Майката на Мира умира много млада и оставя шестте си деца полусирачета, които живеят в изключителна бедност. Спомня си, че всяка година покрай коледните празници в селото й идвали мисионери, които носели дрехи, обувки и лакомства за децата. Виждайки усмивките в очите на всяко от тях, Мира още тогава си пожелава един ден тя да може да носи тези усмивки и радост за други бедни деца.
Разбрах, че без образование не става нищо. Бях завършила едва първи клас, припомня си Мира.
С помощта на Мария Миндева Мира се връща в училище и на 23 години е отново във втори клас. Тази учебна година предстои да се дипломира, а мечтата й е да следва в университет в специалност социални дейности.
Ако за миналите си грешки Мира говори с неудобство, то за сегашните си занимания като училищен медиатор споделя с гордост, удовлетворение и вълнение. "Аз съм посветила живота си на децата - да ходя по махалите, в калта, и да помагам на тези хора. Говоря им да не се женят много рано, да изкарат 12. клас, за да могат да имат работа. Да не разчитат само на мъжете си!", допълни Мира.
Късметът ни срещна с Мира, споделя директорът на Обединеното училище „Добри Войников“ в село Победа Галина Тошкова. Разбират за нея и работата й с деца от ромски произход от медиите и решават, че именно такъв човек им е необходим за образователен медиатор. Галина Тошкова допълва, че на много места в страната образователните медиатори не изпълняват дейността, която им е вменена. За сметка на това Мира почти всеки ден е на обход по домовете на децата и ако някое от тях не е на училище, задължително тя посещава семейството, за да разбере причината.
Наградата за Мира е напълно неочаквана, споделя тя, но се радва, че нейните усилия се оценяват. "Изобщо не съм мислила, за мен тази награда показва, че трудът не е напразен", каза тя.
Мира Стефанова има и свое прозвище, хората обикновено й казват Мира „Подаръка“.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
На 18 януари сдружение VarnaSpaces ( Пространствата на Варна ) отбелязва третия си рожден ден. Купонът е от 18 ч. в HashtagSTUDIO (Варна, ул. "Хан Аспарух" 2) и са поканени всички, свързани с дейностите и каузите на сдружението, както и гражданите с отношение към средата, в която живеем. Освен музика на живо и голяма торта, организаторите..
Дамян Дамянов е голям поет, при него няма лъжа и фалш. Това заяви пред БГНЕС неговата съпруга поетесата Надежда Захариева. На 18 януари отбелязваме 90 години от рождението на големия български поет, който е роден през 1935 г. в град Сливен. „Дамян Дамянов беше един талантлив човек, един раним и свръхчувствителен човек. Той в никакъв случай не..
Православната църква почита днес паметта на Свети Атанасий Велики. Празникът се нарича още Зимен Атанасовден , тъй като църквата почита светеца и на втори май - деня на смъртта му, известен като Летен Атанасовден. Свети Атанасий Велики е определян като "баща на православното богословие", защото аргументира богословски и..
Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..
В средата на месеца дългогодишният директор Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка, след като през 1991 година започва работа като биолог в УБГ Балчик, а впоследствие и ръководител. В периода от 2007 до 2014 г. застава начело на Екопарк – Варна, а от 2014-а досега ръководи Университетската ботаническа градина в Балчик. За 33 години трудов стаж в..
Днес православната църква чества Антоновден. Св. Антоний е първият от т. нар. Пустинни отци. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Според народните представи Антон и Атанас са двама братя близнаци, които..