Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

199 години Брайлова азбука

В България няма точна статистика за броя на незрящите хора. Членовете на Съюза на слепите са над 11 хиляди души с над 70 процента нарушено зрение. Но има и други, с които общия брой на незрящите в страната нараства на 13 – 14 хиляди души. Много голям процент от тях използват брайловата азбука за комуникация. Днес в Световния ден на брайловата азбука ще ви срещнем с Геновева Зашева, която е главен учител в Специализираното училище за ученици с нарушено зрение във Варна.

Съвременните технологии по никакъв начин не могат да изместят брайловата азбука. Защото брайлът е единственият начин за ограмотяване на напълно слепите и хората с нарушено зрение.
"За да бъде обучавам един човек адекватно, той трябва да бъде грамотен."

Само със слушане не става, категорична е Геновева Зашева.

"Само със слушане не става, защото математика само със слушане не зная кой как ще учи. Или физика, или химия, биология, различни формули."


Геновева Зашева работи в една от няколкото печатници за учебници на брайл. В нея т.нар. нормални учебни помагала се адаптират за нуждите на децата и младежите с нарушено зрение.

Брайловата азбука се появява в България през 1906 година.

Пламена Янкова е с нарушено зрение. За нея възможността да чете книги на брайлова азбука е равносилно на независимост.

"Брайловата азбука за мен е, каквото е плоскопечатът за хората без зрителни проблеми. Комуникация. Въпреки, че живеем във времена, когато всичко е цифровизирано, дори вече има таблети, които са адаптирани с брайл, самият факт, че има таблети с брайл, показва значението на тази азбука и смисъл да съществува. Каквото и да се прави, колкото и дигитален да става светът, брайлът си остава средство за комуникация и независим живот."

Пламена Янкова предпочита да чете книги, адаптирани на брайлова азбука. Избягва да слуша аудио версии.

"Искам да има както класика, така и съвременна литература. Както наука, така и философия. Искам да имаме избор да четем на брайл. Така бихме могли да бъдем много по-независими и свободни в личния с живот, и бихме се развивали духовно."

Целия разговор с Пламена Янкова чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48