Проектите, подадени от Община Балчик, за финансиране по процедурата за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд, проектиран преди 26 април 1999 г., са одобрени. Два блока в Белия град са включени на първия етап за саниране, като получават изцяло безвъзмездна подкрепа, а другите три са в резервния списък за втори етап, който финансира 80 на сто от разходите.
Община Балчик има лимит на средства в размер на 15 млн. лева. Одобрени са две многофамилни жилищни сгради на обща стойност 1 371 742,12 лева – (ул. “Ген. Владимир Заимов“ № 2 - 357 557,61 лв.; ЖК „Балик“, бл.11, вх. А и Б - 1 014 184,51 лв.), като получената индивидуална оценка 121 точки. В резервния списък попадат 3 блока на стойност 3 297 460,36 лева(блокове №14, 15, 16в ЖК “Балик”, съответно с проекти, възлизащи на 986 хил.лв. – 103 т.; 1.156 млн.лв. – 105 т.; 1.156 млн.лв., 104 т.).
През януари 2024 г. ще започне подписването на договорите с общините за предоставяне на средствата, които са изцяло безвъзмездна финансова помощ, на одобрените за финансиране сгради. От своя страна, местните власти ще сключат договори с одобрените блокове. За да не се губи време, общинските администрации могат да започнат да обявяват обществени поръчки за избор на изпълнители преди тяхното сключване. При своевременното им провеждане, изпълнението на предписаните за обновяване на сградите мерки ще може да започне още през строителния сезон на 2024 г. Строително-монтажните работи също трябва да се извършват при спазване на предвидените графици, защото срокът за изпълнение на дейности с финансиране по линия на Плана за възстановяване и устойчивост е средата на 2026 г., посочват от МРРБ.
Собствениците на блоковете, които са включени в резервния списък от първия етап на процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“, могат да кандидатстват за финансиране от Етап II. За него е предвиден бюджет в размер на 282 470 400 лева. Одобрените сгради за участие в този етап на процедурата сгради ще получат до 80% безвъзмездна финансова помощ. Всяко сдружение на собствениците ще трябва да осигури самоучастие чрез собствен финансов ресурс в размер на 20% от стойността на допустимите разходи по проекта. Документите за кандидатстване се подават отново чрез общинските или районните администрации. Допустими за участие и тук са всички многофамилни жилищни сгради в страната, управлявани по реда на ЗУЕС и проектирани преди 26 април 1999 г. Крайният срок за кандидатстване е 16.01.2024 г., като в случай на липса на достатъчен интерес и подадени проекти на по-малка стойност от предвидения бюджет се предвижда срокът да бъде удължен до края на месец февруари 2024 г.
Целта на мерките, които ще се изпълнят в двата етапа на процедурата, е енергийните характеристики на многофамилните жилищни сгради да бъдат подобрени и те да достигнат клас на енергопотребление „В“. Цели се и намаляване на енергийното потребление на страната, редуциране на емисиите на парникови газове, 30% спестяване на първична енергия за всеки обект от жилищния сграден фонд, намаляване на енергийната бедност чрез намаляване на разходите за енергия, подобряване на условията и качеството за живот чрез технологично обновление и модернизиране на сградния фонд и др.
По плана за възстановяване 800 хиляди лева ще бъдат инвестирани също и в Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" - Балчик.
А Средното училище „Христо Смирненски“ в село Оброчище получава 1 милион лева за въвеждане на мерки за енергийна ефективност, но по Програмата за развитие на селските райони.
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...
Започна основният ремонт на главния пътя за село Каменар от кръстовището с улица "Прилеп" до това с ул. "Цар Симеон I" в село Каменар. Целта на ремонтните дейности е възстановяване и подобряване качествата на настилката, обобщиха от общинския пресцентър. Проектът предвижда цялостно преасфалтиране на отсечката с два пласта асфалтобетон с обща..
Започна монтажът на новото осветление на Аспаруховия мост. Екипите вече напредват с подмяната на старите осветителни тела и към момента са поставили 10 нови лампи в началото на съоръжението в посока кв. „Аспарухово“. До края на деня ще бъдат монтирани първите 50 от общо 248 броя нови осветителни тела по моста, информираха от общинската дирекция..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..
Зачестяват сигналите за нарушители, превишаващи 3-часовия престой в обхвата на "синята зона", на местата, предназначени за хора с увреждания. Директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов не отрече съществуването на проблема. Той обясни, че 15 екипа от инспектори извършват непрекъснати проверки, но те няма как..