Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

176 години от рождението на Христо Ботев и Богоявление отбелязват в Каварна

Снимка: Ани Петрова

И тази година на 6 януари ще се спази дългогодишният ритуал по хвърлянето на Светия кръст във водите на морето край символа на Каварна нос Чиракман.

В 8,30 часа камбаните на Православния храм „Св. Успение Богородично“ ще събере миряните, за да чуят празничната Богоявленска литургия, отслужена от ставрофорен свещеноиконом Василий. Всеки, който желае, може да отнесе в къщата си светена вода за здраве и берекет.

В 11,30 часа от буна 2 /до „Бабин плаж“/ ще бъде извършен празничен водосвет за Йордановден от ставрофорен свещеноиконом Василий, който ще хвърли и Светия кръст във водите на морето.

Събитието се организира от Православния храм „Св. Успение Богородично“, а транспортът до морето е осигурен от Община Каварна. Желаещите да го ползват могат да бъдат на двете спирки - "Централен градски парк" и "Пенсионерски клуб" в 11.00 часа. Записванията за участие стават на място.

176 години от рождението на Христо Ботев ще отбележат в Каварна на 6 януари. Венци и цветя ще окичат бюст паметника на великия революционер в Градския парк. Поклонението започва в 10 часа. Преди това, за живота, делото и подвига на Христо Ботев ще говори директорът на Историческия музей в Каварна Пенко Георгиев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Аварирал тир затвори пътя Варна - Добрич на Аксаковска панорама

Усложнява се пътната обстановка във Варненско. Пътят Варна - Добрич е затворен поради аварирал ТИР в района на Аксаковска панорама. Специализирана техника работи на терена на произшествието, за да бъде извлечен тежкият камион. Очаква се до час пътят да бъде отворен за движение, съобщават от Областна администрация.  Към 21 часа пътят е още затворен..

публикувано на 17.02.25 в 20:28

Няколко аксаковски села останаха без ток заради скъсан далекопровод

В община Аксаково град Игнатиево и селата Припек, Слънчево, Доброглед са без ток поради скъсан далекопровод. По всяка вероятност без ток е и с. Баново, община Суворово ( захранва се от същия далекопровод) работи се по отстраняване на аварията. Втори скъсан далекопровод  пък остави на тъмно селата Въглен и Яребична.

публикувано на 17.02.25 в 19:56

До края на месеца България ще поиска конвергентните доклади от ЕК

До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Страните от нея потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на България за..

публикувано на 17.02.25 в 19:28
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Трябват промени в учебните програми по математика, децата не могат да я прилагат в живота

Приоритет пред Министерството на образованието и науката е да бъдат променени учебните програми, обмисля се и въвеждане на задължителна матура по математика след 12 клас. Това каза образователният министър Красимир Вълчев в обзорното предаване на Радио Варна "Позиция".  Той посочи, че на първо място трябва да се промени програмата по математика, като се..

публикувано на 17.02.25 в 19:15
Снимката е илюстративна.

Водачите в Добричка област да тръгват на път подготвени и да спазват правилата за движение

От Националния институт по хидрология и метеорология издават предупреждение от първа и втора степен за поледица на територията на общините в областта, с изключение на трите морски – Шабла, Каварна и Балчик. Заместник областният управител Живко Желязков отправя апел към жителите на област Добрич да бъдат внимателни при пътуване, да тръгват с подготвени..

публикувано на 17.02.25 в 17:22

Ограничават паркирането върху потенциално опасен подземен паркинг в района на ул. „Македония“

Предприемат се мерки по ограничаване на паркирането на автомобили в междублоковото пространство между ул. „Македония“ №116, 122, 124, ул. „Н. Державин“ и бул. „Цар Освободител“ №77. Причината е опасност от срутване на плоча на подземни гаражи. Това стана ясно на днешната оперативна среща при кмета на Варна Благомир Коцев. В кметство "Одесос" са..

публикувано на 17.02.25 в 17:11

Близо 400 вейпа с дрога са иззети във Варна от януари, хванати са и 10-годишни деца

От началото на годината досега от Областната дирекция на МВР във Варна са задържани и иззети 391 вейп устройства с наркотично вещество и 192 милилитра течност,  съдържаща канабиноиди, образувани са четири досъдебни производства, през миналата година образуваните досъдебни производства са две, а иззетите капсули с течност, съдържаща..

публикувано на 17.02.25 в 16:05