Как работи синята зона във Варна? 9-и януари, в 7 часа сутринта. Работещо семейство с дете осъмва с гараж, блокиран от кола, паркирана отпред. Това пренарежда драстично организацията на целия им ден, докато колата в нарушение престоява пред гаража им до два следобед.
Шофьори паркират редовно върху забранителната жълта начупена маркировка, понякога за часове наред. А живеещите в синя зона са принудени да търсят услугите на общинското средство за репатриране тип "паяк". Припомняме, че забранителната маркировка беше положена заедно с разчертаването на синята зона.
"Пред гаражите ни, обозначени като такива, вкл. със знак В27, често паркират коли. Понякога водачите оставят номер за връзка, по-често не го правят, но винаги обясняват, че са спрели "само за малко", когато се появят". Това разказаха, живеещи в центъра на Варна. Само от началото на т.г. са викали "паяка" няколко пъти. Последно, на 9-ти януари, когато г-н Георгиев осъмва с блокиран гараж от брандиран автомобил на таксиметрова фирма. Звъни първо в централата й, откъдето обясняват, че ще пробват да се свържат с шофьора, но без резултат. Собственикът на блокирания гараж звъни на "паяка", откъдето служителката му обяснява, че и петте машини в момента са спрени за ремонт, като последната се е повредила на 7-ми януари, неделя. Тогава мъжът звъни в 1 РПУ на МВР по район, откъдето изпращат патрулка и водачът в нарушение получава фиш под чистачката. Потърпевшият, обаче остава в капана на неработещия паяк до около 14 часа, когато пристига водачът на автомобила, паркиран пред гаража му.
Отказ от оператора на паяка да изпрати съоръжението Георгиев получава седмица по-рано, на 2-ри януари. Причината - не е съгласен с условието да отвори гаража си да може инспекторът да го снима, с което да удостовери, че се използва по предназначение. Сигналът му е приет, но не е активиран, както разбира час по-късно. Служителят се позовава на наредбата и вътрешни правила. "Вътрешните правила няма как да ги знаем, но наредбата е общодостъпна. Причината за това, доколкото знам от предишни посещения на екипите им, е че много от репатрираните подават жалби в съда, което принуждава инспекторите им да се явяват на дела, затова се налага да имат солидни доказателства", сподели Георгиев. Той все пак се съгласява да осигури достъп, паякът идва и инспекторът констатира автомобил спрял в нарушение. Шофьорът на техническото средство, обаче отказва да влезе в пресечката с аргумента, че няма да може да излезе. "Това е пресечка, която в единия край е задънена. Преди това съм имал други случаи, при които са идвали, паякът влизаше на заден ход, в случая избра да влезе на преден и каза, че ще влезе, но няма да може да излезе", сподели още потърпевшият. Георгиев получава съвет да звъни в полицейското управление по район, на дежурния в общинска полиция или на тел 112.
"Не ми е докладван случай, в който са карали самия собственик да докаже, че е гараж. Принципно няма такава инструкция към колегите". Така коментира поставените проблеми директорът на общинското предприятие „Общински паркинги и синя зона“ Младен Иванов. Габаритите на самите машини са такива, че има случаи в които нямаме техническа възможност да се влезе. Тогава се пише доклад и ние проверяваме. Има места с надвиснали клони, кабели и т.н. Но, това не е толкова често, каза Иванов. Той коментира и случаите, в които водач, паркирал в нарушение, се появява при идването на паяка:
Когато „паякът“ е дошъл на адрес и тогава нарушителят се появи трябва служителите на общинското предприятие „Общински паркинги и синя зона“ да му наложат глоба в размер от 30 лв., независимо дали са започнали да му слагат скоба или все още не са, щом вече са на адреса. Така е по наредбата на Общински съвет-Варна. Това са 10-15% от случаите, при които са платили на място. Ако автомобилът вече е вдигнат на платформата и са вдигнати стабилизаторите, тогава задължително се извозва до паркинга за репатрирани автомобили, категоричен беше Младен Иванов.
Припомняме, че след като Радио Варна оповести проверката си по сигнала, кметът Благомир Коцев разпореди проверка по случая, както и цялостен анализ от дирекция „Управление на собствеността“ на състоянието на автопарка на Общината. Навярно проверката ще разкрие и какъв е размерът на пропуснатите ползи от Община Варна за времето, в което "паяците" не са работили. Както и от описаната практика на престой и паркиране в нарушение в синята зона на града.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..