Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акад. Денков: Целта е България да влезе в еврозоната на 1 януари 2025

Снимка: gov.bg


Какви са следващите стъпки, за да увеличим шансовете България да постигне своята цел – да стане член на еврозоната от 1 януари 2025 г., обсъдиха на среща с председателя на Еврогрупата Паскал Донаху премиерът акад. Николай Денков, министърът на финансите Асен Василев и съпредседателят на парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ Кирил Петков, съобщиха от правителствения пресцентър.

Министър-председателят посочи, че председателят на Еврогрупата е добре запознат със ситуацията в България и напредъка на страната ни по изпълнението на Маастрихтските критерии. С изключение на критерия за инфлацията, страната ни отговаря на всички други условия. „Заключението на председателя на Еврогрупата беше ясно - ако успеем да покрием критерия за инфлацията, то тогава няма да имаме проблем с еврозоната“, заяви акад. Денков. Министър-председателят припомни, че голяма част от инфлацията е привнесена отвън и контролът не е изцяло във възможностите на правителството.

„Оценката е изключително добра. Работим всички заедно за това 1 януари 2025 г. България да стане официално член на еврозоната“, каза след срещата министърът на финансите Асен Василев. Той отбеляза, че страната ни е достигнала дефицит от 2,2 % от БВП и това се оценява изключително високо. Министър Василев добави, че финалната преценка ще бъде през юни, когато излязат европейските доклади за конвергенция за 2024 г. При взимането на окончателното решение ще бъдат взети предвид данните за инфлацията в страната ни и през май. „Движението е много добро. Декември спадна под 5% по националната мярка за инфлация, докато в еврозоната инфлацията се повиши леко. Ще гледаме следващите няколко месеца как се развива това“, посочи министърът на финансите. Той допълни още, че за да сме готови и законодателно за влизане в еврозоната, е важно парламентът да приеме закона за Българската народна банка.

„Българите не бива да се страхуват от еврото, а трябва час по-скоро да го въведем, за да се радваме на още по-бърз икономически растеж“, коментира съпредседателят на парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ Кирил Петков.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Агресивни кучета тормозят жителите на варненския ж.к. "Изгрев"

Жители на варненския квартал "Изгрев" подават сигнал за ескалиращ проблем с група агресивни безстопанствени кучета, които в последните две–три седмици ежедневно нападат хора в района. Сигналът е изпратен до Радио Варна от Анна Тончева, която описва ситуацията като  „безобразна и недопустима“  и настоява институциите да предприемат незабавни мерки...

публикувано на 24.11.25 в 15:18

Министерството на туризма обявява търг за отдаване под наем на плажовете "Балчик – Двореца"

Министерството на туризма обяви търг с явно наддаване за отдаване под наем на три морски плажа в община Балчик – „Балчик – Двореца – Север“, „Балчик – Двореца“ и „Балчик – Двореца – Юг“. Плажовете са част от изключителната държавна собственост и се намират на черноморското крайбрежие на община Балчик. Морският плаж „Балчик – Двореца – Север“ е с..

публикувано на 24.11.25 в 14:41
Марко Марков, директор на Приюта за бездомни хора във Варна

Строги правила и нови предизвикателства в приюта за бездомни във Варна

След последния ремонт правилата са строги – забранени са алкохолът, пушенето и внасянето на храна. Нарушенията водят до тристепенна санкция: забележка, последно предупреждение и окончателно изгонване. Марков отчита и тревожна тенденция – все повече млади хора, дори на 20 години, търсят подслон след семейни конфликти. Въпреки трудностите..

публикувано на 24.11.25 в 13:23

КНСБ организира протест за достойно заплащане в обществения сектор

КНСБ организира протест за достойно заплащане в обществения сектор. Движението по бул. "Цар Освободител" в центъра на София е блокирано от протестиращи. В 12.00 часа пред служебния вход на Народното събрание започна протестната акция, съобщава БНР. Синдикатът недоволства от параметрите на бюджета и подоходната политика, като иска от депутатите..

публикувано на 24.11.25 в 13:23

Обновяват сградата на ДКЦ V "Св. Екатерина"

Проектът „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, зелена градска инфраструктура и съвременно оборудване в здравеопазването в ДКЦ V "Света Екатерина“ бе представен в зала "Варна" на Община Варна от управителя на лечебното заведение д-р Галина Павлова и екипа на проекта. Събитието се проведе в навечерието на днешния празник - Деня на Света..

публикувано на 24.11.25 в 12:17

Благомир Коцев днес ще бъде преместен във Варненския затвор

Кметът на Варна Благомир Коцев ще бъде преместен днес от София във Варненския затвор. Делото му беше прехвърлено във Варненския окръжен съд, където на 27 ноември предстои ново разглеждане на мярката за неотклонение на Коцев. Окръжният съд разпореди Благомир Коцев да бъде преведен във варненския затвор Вчера общинската избирателна комисия отложи..

публикувано на 24.11.25 в 11:28

Предприемач: Бюджет 2026 ще бръкне в джоба на всеки един работник

Бюджет 2026 ще бръкне в джоба на всеки един служител, защото увеличава с 10% социалните плащания, които са една голяма част от разходите за възнаграждения. Това коментира в ефира на Радио Варна и предаването "Новият ден" предприемачът Димитър Димитров, който управлява няколко компании в различни сектори. По думите му, допълнителните разходи, свързани..

публикувано на 24.11.25 в 11:20