Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсата на спорт при незрящите вреди на двигателната им култура

Снимка: Pixabay

Децата, които имат проблеми със зрението и учат в масовите училища, не посещават часовете по физическо. Това води до сериозни проблеми при тяхната самостоятелност. Липсата на спорт вреди на двигателната им култура, коментира за Радио Варна Иван Янев – председател на Федерацията "Спорт за хора със зрителни увреждания".

В България съществуваха две училища за деца със зрителни проблеми. Едното е във Варна, а другото – в София. В момента и двете учебни заведения са преустроени за деца с различни увреждания, а незрящите посещават масовите училища. От една страна това е добре за тяхната интеграция. От друга обаче страда двигателната им култура. На трето място самите родители не искат детето им да спортува, за да не се нарани, посочи Иван Янев.

Ние по този начин ограбваме тези деца, защото нямайки двигателна култура, те, след това, пораствайки, не искат да са независими и трудно хващат белия бастун. Свикнали са цял живот някой да ги обгрижва и трудно се ориентират. Но те не са виновни, допълни Янев. 

В миналото в Специалното училище за ученици с нарушено зрение „Проф. д-р Иван Шишманов“ във Варна децата са спортували. Пример за това е голбал, а всеки клас е имал отбор по този спорта. Игрището при голбал е 18 метра, играе се отборно, а всеки тим е по трима души, обясни главният учител Геновева Зашева. 

В масовите училища децата със зрителни проблеми не могат да практикуват нито голбал, нито някой друг адаптиран спорт за незрящи. Проблемът с двигателната активност на децата трябва да бъде решен на ниво министерство, категоричен е председателят на Федерацията за Спорт за хора със зрителни увреждания Иван Янев.

Един от вариантите за подобряването на двигателната култура на незрящите е да посещават спортните клубове за незрящи. Това обаче правят единствено по-възрастните.

Подробностите чуйте в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български стихотворения красят центъра на Варна за 24 май (СНИМКИ)

Центърът на Варна е украсен с пана с известни български стихотворения по случай предстоящия празник на българската просвета и славянската писменост, 24 май.   Произведенията, красящи морската столица, са на знаменити български автори като Елин Пелин, Любен Каравелов и Ран Босилек. Тази година 121 групи с представители на детски..

публикувано на 21.05.24 в 12:05

На Константин ли е кръстено село Константиново?

Село Константиново е разположено на около 15 км от центъра на Варна и на 8 км източно от Белослав. Старото му име е Дерекьой, което буквално означава „село в дере“. Името „Константиново“ му е дадено около 1898 г., когато след опажаряването му от турците се населва отново. Кръстено е на първия заселник дядо Костанда, гагаузин.   Но, Костанда си..

публикувано на 21.05.24 в 10:05

С литургия започна празникът в манастира "Св. св. Константин и Елена" край Варна (СНИМКИ)

В манастира край Варна, посветен на Св. равноапостоли Константин и Елена, вече започна празничната света литургия.  Много хора дойдоха, за да измолят здраве и благословение за себе си и семействата си.  В 12 започва тържеството в едноименния курорт с изпълненията на представителния духов оркестър на..

публикувано на 21.05.24 в 09:27

"Празници Владиславово" започват от днес (ПРОГРАМА)

На 21 май Район "Владислав Варненчик" отбелязва своя празник.  Bсяка година в дните от 21 до 24 май там се провеждат "Празници Владиславово".  "Празници Владиславово" започват днес с празничен водосвет в параклиса "Св. св. Константин и Елена" в местността "Ментеше".  Честването продължава с концертна програма на откритата сцена, където се..

публикувано на 21.05.24 в 08:56
Скалната църква

Резерват Яйлата "пази" Светите Константин и Елена в своята скална църква

Скалната църква се намира в западния дял на резервата Яйлата. Помещава се в пещера с три отделения, последното, от които с отдушник. По стените им са изсечени многобройни кръстове и прабългарски рунически знаци. До иконата на Светите Константин и Елена, може да се види и най-известния български символ - рунически знак "IYI". Използвана е като църква..

публикувано на 21.05.24 в 07:33

Ученици лагеруваха през нощта в РИМ-Добрич

Група ученици, на възраст от 8 до 11 години, с ръководител Мила Николова от Център НОЛъР, не само разгледаха музеите, но прекараха цялата нощ в Регионалния исторически музей, в Стария Добрич в Европейската нощ на музеите. Обиколката започна от Музея в градски парк, където децата присъстваха на откриването на изложбата „Добра среща майстори...

публикувано на 20.05.24 в 19:09

Три нови изложби от Нощта на музеите в Балчик очакват своята публика със специални послания

Над 800 души станаха съпричастни към Европейската нощ на музеите и галериите – 18 май, организирана в обектите на Исторически музей – Балчик. Такава е равносметката на директора Радостина Енчева след фолклорния събор на любителски състави „Св. Атанасий“ в село Оброчище на този ден, изложбите и събитията в Балчишката художествена галерия, както и..

публикувано на 20.05.24 в 15:19