Стотици българи стават длъжници на здравната и социалната система в Германия заради незнание как да се отпишат, за да не им се начисляват вноски.
Тансу Осман е юрист, преводач и счетоводител. Учила и работила дълги години в Германия. Познава отлично особеностите на немското законодателство. Приела е като лична кауза да помага на българските граждани, които заминават или се завръщат от Германия и които са паднали в "капана" на дезинформацията. Тази дезинформация, която може да създаде и доста главоболия. В случая - финансови.
Тя даде пример с хора, които са прекратили трудовите си взаимоотношение там и са дошли тук, но не след дълго се оказва, че имат задължения в размер на хиляди евро и започват да получават писма от Здравната осигурителна каса и други институции.
И разбира се, първият въпрос тук е "защо се получава така".
Проблемът е, че хората не са информирани, че напускането на работа в Германия не води до автоматично прекратяван на здравното и социално осигуряване там. Въпреки че са се завърнали, продължават да им се начисляват вноски, които се трупат, обясни тя.
Т.е пито, но не съвсем платено, ако перифразираме известния израз.
Задължения, от които хората не могат да избягат заради улеснената комуникация между институциите в Германия и България. Според Тансу Осман безсмислено в такава ситуация е и да се търси бившият работодател за съдействие.
Задължението е лично. Те лично трябва да уведомят институциите, обяснява тя.
Проблем според нея обаче е и че доста често хората се доверяват и на познати. По-добре е да се обърнат към специалист, който е запознат с немското законодателство и процедурите, посъветва още Тансу Осман. Съдействие от такъв човек би помогнало и в случаите, в които хората вече са получили писмо за огромни задължения към немската здравна каса.
Развръзката в голям процент от тези казуси е положителна за българските граждани, побърза да успокои хората Осман. По думите й никой не е застрахован от попадане в подобна ситуация, дори и високо образованите хора. Причината е в объркващата понякога данъчна и осигурителна система в Германия, която е коренно различна от нашата.
И така шансът да паднеш в капана на объркването е голям. Тансу Осман предупреди и за едни други капани, които могат да изправят хората в патова ситуация и с огромни задължения. Тези капани дебнат в социалните мрежи. Там често можем да попаднем на хора, които срещу заплащане предлагат например уреждане на документи в Германия или друга услуга.
И тук с пълна сила важи максимата на известния английски философ Уилям Окам, че при липса на информация и най-простото обяснение се счита за вярно. Тансу Осман посъветва да проверяваме всяка информация и всеки, който предлага съдействие, свързано с немските институции.
Чуйте повече в репортажа на Иван Барбов:
В Община Варна днес се състоя първото заседание на работната група, създадена с решение на Общинския съвет за изясняване на техническото на състояние на Аспарухов мост. В срещата участваха председателят на местния парламент Христо Димитров, заместник-кметът Димитър Кирчев, общински съветници – членове на постоянната комисия по транспорт, представители..
След първи януари всички договори автоматично ще бъдат превалутирани от лева в евро и клиентите не трябва да подписват никакви нови споразумения или анекси към старите, посочи Велимира Иванова, старши инспектор в Комисията за защита на потребителите - Варна. Иванова и Лора Георгиева, главен експерт от дирекцията на приходната агенция във Варна,..
Екоорганизации застават срещу новото отлагане на депозитната система за опаковките до 2027 г. Според екологичното сдружение "За Земята" това е стъпка назад в управлението на отпадъците и в изпълнението на ангажиментите към ЕС. Това каза в предаването на Радио Варна POST FACTUM Ива Димитровa, член на сдружението. Тя посочи, че действието на МОСВ е..
Кметът на село Гроздьово, община Долни чифлик, Ирхан Хасан е преминал към „ДПС-Ново начало“, научи Радио Варна. Информацията беше потвърдена от самия Хасан Ирхан. Той напомни, че на последния местен вот е избран като кандидат на ГЕРБ „Харесваме политиката на г-н Пеевски и това, че работи за хората. Другите не ни обръщат внимание. Имах разговори..
Около 37% от домакинствата в България се отопляват на електричество - с климатици и с термопомпи. Една от най-разпространените грешки, които хората допускат, е неправилният избор на мощност или размера на отоплителната система, което сваля ефективността и надува сметките. Това каза инж. Надежда Досева, експерт по енергийна ефективност и бивш..
Парламентът няма да заседава и днес заради липсата на кворум, предаде БНР. В пленарната зала се регистрираха само 53-ма народни представители, при необходими 121. "Регистрирани са 53, няма кворум, следващо редовно пленарно заседание – 22 октомври от 9:00 часа", обяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова. В пленарната зала с..
Близо 300 нарушители, водачи на електрически тротинетки, са установени за една седмица във Варна по време на специализирана акция. От началото на годината досега са глобени над 2000 души. Това каза главен инспектор Петко Камбуров, началник на сектор "Пътна полиция". Най-честите нарушения са неносене на предпазна каска и управление на превозното средство в..