Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдържанието с насилие е вредно и за тормозеното дете, но и за публикувалите го

Център за безопасен интернет: Веднъж публикуван в интернет материал остава там завинаги

Най-важно е да научим децата защо не трябва да качват чувствително съдържание

Снимка: Pixabay

Най-много са ни сигналите за тормоз и онлайн тормоз между деца, съученици и приятели. Така че, генерално натрупаните емоции и конфликти между децата в училище стои все повече на дневен ред. Националният център за безопасен интернет би могъл да се намеси в подобни ситуации в онлайн пространството, ако получим сигнал. Социалните медии полагат някакви усилия за мониториране чрез различни софтуери, базирани на изкуствен интелект. Но, истината е, че трябва да учим децата да сигнализират, ако станат свидетели на подобни уговорки или на такива скандали, които нарсатват и стават като лавина.Това коментира за Радио Варна Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет по повод посления случай във Варна за насилие на група младежи над един връстник и споделянето на кадрите в глобалната мрежа.

Един ден този материал може да се обърне срещу тях, да ги злепостави в една ситуация, в която те вече са големи, вкл. професионално. Децата трудно мислят, дори и в тийнеджърска възраст, за по-дългосрочните последствия на едно неразумно поведение. Можем понякога да кажем, че е простимо, че възрастта е такава, от незнание понякога се прави, но то остава там.

Националният център за безопасен интернет е доверен партньор на абсолютно всички социални мрежи Youtube, Google, вкл. и Tik Tok, която вече става много популярна до степен, в която вече имаме притеснения. Социалните мрежи разчитат основно на сигнали, на това да се докладва такова съдържание, за да бъде премахнато. Но, истината е, че един материал съдържащ агресия, дори и да се докладва, той стои на една опашка от сигнали за проверка и да се отреагира от някой от самата социална мрежа. И понякога минава твърде много време, въпросният материал събира ужасно много гледания в негатив на децата вътре в него или пък се споделя отново и отново. Тогава става много трудно да се премахне от всички места, на които е споделен. Затова, стратегически ключово е ние да научим децата защо не трябва да качват такива материали. Защо не трябва да заснемат унизителни сцени на побой и насилие помежду си. Да обясним това всъщност проява на какво е и колко е вредно не само за тормозеното дете, но и за тях самите. Те не си дават сметка, че този материал веднъж публикуван остава там завинаги.

Ние продължаваме да сме на линия за всеки, който има нужда от съвет и помощ за разрешаване на проблем онлайн на горещата ни линия 124 123, както и на чат модула ни на safenet.bg

Сексуалното насилие над деца онлайн ще е тема в работата на Европейския парламент (ЕП) в сряда, 31.01. Настоящите промени в правилата на ЕС за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации, които позволяват на онлайн платформите доброволно да откриват и премахват материали, съдържащи сексуално насилие над деца, изтичат през август 2024 г. Тъй като приемането на нови постоянни правила преди август е несигурно без мандат на Съвета на ЕС да преговаря по него, комисията на ЕП по граждански свободи днес ще гласува за временно удължаване на срока на действащите промени.




По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30