Аксаковското село Куманово привлича много млади хора след пандемията и тук вече живеят около хиляда души, въпреки че по постоянен адрес са двойно по-малко. В центъра се намира църквата „Света Троица“. Допреди две години напълно изоставен и забравен, сега в Божия храм служи нов свещеник - отец Тихомир Бинeв. Ново е и църковното настоятелство, от което е част и Венцислав Филипов.
"Благодарение на християнската вяра ние сме просъществували през вековете и традициите за мен трябва да се спазват и вярата трябва да се запази, защото църквата учи на добродетели", казва Филипов.
Затова местни жители се заемат със задачата да реставрират Божия храм. Преди около 15 години е извършен ремонт със съдействието на община Аксаково. Но според експерти той е бил некачествен и не е съобразен с актуални за тогавашния момент проблеми на сградата. Излети са, например, външни колони, но не са прикрепени към основите ѝ, което е причинило нови дълбоки пукнатини в тях и стените на църквата.
"Особено в северния край се вижда, че там нещата са в критично състояние, възможно е да стане срутване на стена и затова сме предприели действия от месец по набиране на средства.Надяваме се с помощта на добри хора, християни, да успеем да съберем достатъчно пари, за да можем поетапно да ремонтираме нещата," обяснява Венцислав Филипов.
А първият и най-важен етап от предстоящия ремонт е да се извършат необходимите дейности, геодезия и конструкция. Тогава ще може да се изчисли и приблизителната стойност на реставрацията.
"За съжаление, няколко срещи се опитах да направя с главния архитект на Аксаково миналата година, които така и не успяха да се състоят. Пуснах писмено запитване за конструкция и геодезия, проучване, да се предоставят. Отговориха ми писмено, че няма такива. В последствие направихме среща с кмета Стоилов, той ми каза, че по програма за бедствия и аварии са отпуснати средства", казва Венцислав Филипов.
Той разбира в последствие от интернет, че тогава са отпуснати 67 хиляди лева за ремонт на църквата в Куманово. Били са необходими още 13 хиляди, които е добавила общината.Така за ремонта тогава са вложени около 80 хиляди лева. Сега трябва да бъдат изградени допълнителни колони и пояси, да се подмени покривната конструкция и ако се налага, част от керемидите, да се възстановят икони и стенопис. Всичко това ще изисква много средства и затова от настоятелството са започнали в края на миналата година дарителска кампания.
"С решение на съвета на митрополията сме открили дарителска сметка и също така тези, които желаят да дарят пари, може да го направят всяка неделя в храма", посочва Филипов.
За желаещите да дарят средства, може да направят превод на дарителска сметка или в църквата във всеки неделен ден от 10:00 до 12:00 часа.
Дарителска сметка: ОБЩИНСКА БАНКА – ФЦ Варна
Клиент: ХРАМ СВЕТА ТРОИЦА С.КУМАНОВО
БУЛСТАТ/ЕГН 177022747
BIC SOMBBGSF
IBAN BG29SOMB91301100016307
За допълнителни въпроси: 0888 854 616 Венцислав Филипов - църковен настоятелА църквата в село Куманово има богата история. Според предания тя е осветена през далечната 1832 година. Но малко по-късно, заради чумата, Куманово е напуснато от своите жители и е опожарено. След около 50 години се основава второто селище, което съществува и до днес. През 1881-ва местните хора с труд и дарения са се заели да обновят православния храм. И сега, над 140 години по-късно, надеждите са да успеят да го направят отново.
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..