Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-високи тарифи на телекомите от февруари

Ало, мобилните оператори, докога така?

Снимка: ЕПА/БГНЕС


От 1 февруари единият от мобилните оператори у нас увеличава месечните сметки на своите клиенти по вече действащите договори с 4.7 %.  От 5 февруари другият мобилен оператор също обяви, че вдига ценовите тарифи с 9.5%. И третият телеком даде заявка за ръст на цените си.

Индексациите са записани в Общите условия на мобилните оператори, с които потребителите са се съгласили, когато са подписвали своя договор.

Могат ли институциите да защитят правата ни? Габриела Руменова, основател на платформата „Ние, потребителите“, обясни:

„За да влязат в сила Общите условия на дружества, които предоставят телекомуникационни услуги, трябва да бъдат одобрени от Комисията за регулиране на съобщенията /КРС/. Преди това се иска становище от Комисията за защита на потребителите /КЗП/, която трябва да се произнесе налични ли са неравноправни клаузи в общите условия. Извън това, по всяко време КЗП може да преразгледа тези клаузи и при установяване на неравноправност, да се произнесе, че тази клауза е във вреда на потребителите, да поиска от дружествата да я признаят за неравноправна, да я коригират или да я премахнат.“

Казусът с мобилните оператори е валиден вече трета година, припомни Руменова:

„Поставили сме въпроса досега на вниманието на Омбудсмана; на икономическия министър; на КЗП, която отново не реагира; на КЗК с искане да провери дали няма съгласуваност с действията на мобилните оператори. Официални отговори от нито една институция няма.“

Можем ли да прекратим договорите си?

„Когато сме се обвързали с този мобилен оператор за две години, ние сме си стиснали ръцете за една цена с ясното съзнание, че ако договорът предвижда всеки месец да плащаме такса, например 20 лева, то през целият период от две години ще плащаме по 20 лева на месец. Ако по наше желание предсрочно прекратим договора, ще дължим до 3 стандартни месечни такси. Обаче, когато мобилният оператор по своя инициатива промени цената, а ние нямаме възможността да се откажем от този срочен договор без да дължим тези неустойки, това е неравновесието между правата и задълженията на двете страни. Това трябва да бъде атакувано.“

Чуйте повече в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Емилия Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Царско лято" представят Лилия Кунева и Крис Николов във Варна

Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино.  Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45