Всеки проект за ветрогенератор на територията на община Вълчи дол да отговаря на правилото "10х", според което, минималното разстояние между турбината и жилищата на хората е 10 пъти височината на перката. Това решение гласува миналата седмица на Общински съвет-Вълчи дол, по предложение на кмета Калоян Цветков. Предложението е по повод входирани четири жалби, всички от жители на село Михалич. В една от тях подателят посочва, че домът му се намира на по-малко от 500 метра от мястото, планирано за изграждане ветрогенератор с височина от 270 м. В нашата наредба, която е приложение към Закона за енергетиката е от 2005 г., последно е актуализирана през 2006 г. Там е заложено отстояние не по-малко от 500 метра, но това е преди близо 20 г., а инвестиционните намерения стават все по-големи, като мощността и височината на самите турбини също се увеличава, тоест има резон и отстоянието да бъде по-голямо, подчерта Цветков. Преди 20 г. мощността на една турбина е била 1 мегават, сега е предложението на инвеститора е за 8 мегавата, допълни той.
Предстои решението да мине в едноседмичен срок за одобрение от управителя на Варненска област. Той има право да го отмени и върне за прегласуване. Аз лично не мисля, че това решение противоречи на закона, защото ЗМСМА е по-висшестоящ от наредбата за отстоянията, която е приложение към Закона за енергетиката. В закона се коментира минималният праг на отстояние, няма максимален праг, пише "не по-малко", отбеляза още Цветков. Ако бъде атакувано това решение не можем да предприемем друго освен да се водят съдебни спорове като компетентните български съдилища ще преценят дали е правилно и законосъобразно или не е, допълни кметът на Вълчи дол.
В редица европейски страни има въведено т. нар. правило "10х" . Федералната агенция по околна среда на Германия има на страницата си изброени вредните въздействия на вятърните турбини. В германските провинции Бавария, Бранденбруг, в Полша, Обединеното кралство и др. страни правилото се прилага. Докато у нас минималното разстояние е едва 500 м. Това обявиха в прессъобщение от екосдружение "Човек, природа, живот".
Тежък лобизъм, целящ изцяло корпоративни интереси. Определението е за Закона за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, а мнението е на бившия заместник-министър на енергетиката в служебния кабинет на Стефан Янев Георги Самандов. Депутатите приеха законопроектa на първо четене през миналата седмица.
Според Георги Самандов основният проблем в България е, че няма действаща енергийна стратегия. "Ние не знаем какво ще правим след 5,10, 15 или 20 години в енергетиката си. Подписват се договори за ядрени централи, затварят се ТЕЦ-ове, три пъти над капацитета на мрежата имаме запитвания за фотоволтаици и сега имаме едно "ново двайсет", което е с този проект на т. н. "офшорен вятър,", каза Самандов в предаването "Пост фактум". Той допълни, че подсигуряването на инвеститорите е за сметка на данъкоплатците чрез "Договори за разлика", гарантирани от Фонд "Сигурност на електроенергийната система".
На 6 февруари вносителите на законопроекта организират кръгла маса с всички заинтересовани страни.
Самандов посочи, че в закона осигуряването на достъпа до енергийната мрежа ще стане също за сметка на българския данъкоплатец чрез министерството на енергетиката. Тоест - на брега Електроенергийния системен операторще трябва да изгради съоръжения, които да поемат произведената от вятърните централи енергия. Имайте предвид, че тази инвестиция ще е за около един милиард лева," подчерта Самандов.
Притеснително нищожен е броят на подаваните сигнали за корупция и конфликт на интереси. Хората, които са установили нарушения и корупционни схеми, се поставят в уязвима позиция, когато трябва да предоставят повече данни, а това ги възпира. Това каза адвокат Лора Георгиева от неправителствената организация Антикорупционния фонд. Според нея има..
БДЖ ще пусне в движение за първи път чисто нов локомотив „Смартрон“, доставен от производителя на 26 ноември. Първият курс на локомотива е днес /27 ноември/ в 16:30 ч. с бързия влак № 3625 от София за Бургас. Локомотивът е първият получен по подписания договор с ДЗЗД „Сименс Трон” през декември миналата година за производство, доставка и гаранционна..
Още напролет местността Караач теке, в която бяха открити останки от раннохристиянския манастир "Света Богородица", ще се превърне в туристически обект. Ще дадем опорните точки с възможност за еко туризъм, върху които да развием поклоническия туризъм, който във Варна не е така добре познат. Това каза областният управител на Варненска област проф...
Стенопис, посветен на 20-та годишнина от присъединяването на България в НАТО, беше открит на северната стена на басейн Приморски във Варна. През 2004 г. страната ни официално се присъедини към Организацията на Северноатлантическия договор заедно с Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения. Стенописът е част от конкурса на..
И шестият опит за избор на председател на 51-вото Народно събрание се провали. Достигналите до балотажа двама кандидати Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН не събраха нужното мнозинство, съобщава БНР. Назарян получи 69-те гласа в подкрепа от собствената си парламентарна група, 147 бяха "против", четирима се въздържаха, а при..
Графит на фасадата на басейн "Приморски", посветен на 20-годишнината от членството ни в НАТО, стана обект на вандалска проява. Рисунката, на която е изобразена ръка на войник, хванала детска ръка, е зачеркната със знака хикс. Със спрей е изписано "Вън, НАТО!!!" Графитът е една от отличените творби от Конкурс за арт графит на тема „България – по-красива в..
За шестнадесета поредна година Община Варна се включва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН - 1 декември. Общинската дирекция „Превенции“, съвместно с Регионалната здравна инспекция в града, организират различни инициативи в периода от днес – 27 ноември, до 3 декември 2024 г. По традиция кампанията се провежда под..