Януари. Тишината на борова гора. Безкрайното бяло на снега. Все неща, на които да се наслаждаваш.
Ние също избрахме да отидем извън града, на място без интернет. Влязохме в асансьора на времето и смело натиснахме бутона за няколко етажа по-надолу, в случай че това отговаря на няколко десетилетия назад.
Няма да разказвам за предизвикателството да размразим тръбите, да се сдобием с течаща вода, да намерим кибрит за огъня, защото сме непушачи и последното нещо, което би ни хрумнало е, вместо салата цезар и бутилка совиньон блан, да помъкнем със себе си някакви кибритчета.
Няма да разказвам за страховете, съжалението и безброй пъти повтореното на ум, а от време не време и на глас, възкликацание: „ На кого изобщо му хрумна тази откачена идея? Защо? Защо съм тук, а не у дома на топло във ваната, докато във фурната се пекат любимите ми мъфини, а аз слушам песните, без които не мога и пея с цяло гърло, за да заглуша изпълнителите и да излея в децибели радостта от живота? Защо?“.
Впрочем, знаем за индекса на щастието, но коя е най-правилната мерна единица за радостта от живота? Децибели? Калории, градуси, километри? Карати? Грамове, килограми?
Или може би радостта от живота се описва в цветове? Бялото на януари, който те прегръща отвсякъде, слиза от планината, замразява тръбите в извънградската къща, в кристалната тишина на деня отронва от боровете туфичка сняг и това звучи като лека въздушна целувка между гората и земята...
Или може би радостта от живота е в жълто-червените пламъчета на огъня, които първоначално тихичко се разиграват в камината, след като отнякъде по чудо е изскочил кибрит... Ура! Кибрит! Ще запалим огън, ще оцелеем.
И после светлината на тези жълто-червени пламъчета скицира лицата ни, палаво пробягва по очертанията на стаята и постепенно създава уют и спокойствие. Спокойствието, че си на сигурно място, ще бъде хубаво и предстоят неща, на които да се наслаждаваш.
Или може би радостта от живота се измерва в аромати... На кротката борова гора отвън. На разпалените дървени въглища. На нещо вкусно, което след малко ще сложим на трапезата.
Или може би в силата на смеха, който в началото прозвучава плахо с първите капки вода, потекли от размразените тръби и с първия утешителен звук, който се чува от клечката кибрит като сигнал, че сме преодолели предизвикателствата и оттук нататък всичко ще продължи по план и компанията ще се радва на приятна почивка.
Вероятно мерната единица за радост е нещо много лично. А още по-вероятно щастливите хора изобщо не се занимават с това да измерват нивото на щастие и да го вкарват в таблици, схеми и статистики. Защото навсякъде по света умни хора седят в кабинети и пишат дисертации, събират данни и обявяват, че екстравертите са по-щастливи от интровертите, оптимистите са по-радостни от песимистите, хората с бакалавърска степен са по-доволни от хората с научни степени, богатите са по-щастливи от бедните, макар и не винаги, а хората, които се връщат от работа са по-щастливи от онези, които са тръгнали натам.
Всъщност, в началото - в онази извънградска къща, извадена от строй през януари, мислехме, че попадаме в беда. Няколко часа по-късно изпитвахме безкрайна радост от живота във всичките й възможни измерения. Така че, да, всички търсим щастието, а то понякога изскача от най-неочаквани места, неща и ситуации и когато това се случи лесна работа е да го задържим и да го преживеем пълноценно. От нас зависи.
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..