Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненските дебатьори

Публично говорене, критическо мислене, толерантност към друга позиция, работа в екип. Ценни качества, които помагат да бъдем по-успешни във всяка сфера на живота. Има различни начини, по които можем да ги развием. Един от тях е чрез дебати. Ще припомня - в тълковния речник се посочва, че думата е само в множествено число и означава разисквания, изказвания, спорове по даден въпрос. България има национален отбор по дебати, който стигна до финала на Световното първенство в началото на миналата година.

Варненският клуб по дебати „Одесос“ е ученически, а президент е единайсетокласникът от Математическата гимназия във Варна Владимир Костов. Той казва, че от дебатите се развива ораторско майсторство и ясно изразяване:

"Развива обща култура. За самата подготовка за един дебат, това което е изключително важно, е да си запознат с настоящата обстановка в света, тоест, ако ходиш на по-съществени състезания, практика е състезателите да четат много новини, за да разберат защо нещата в света се случват по начина, по който се случват," казва Владимир.

Това прави и Димитър преди състезание. Отделя много часове в подготовка, като освен да чете новини, гледа дебати на световно ниво, за да чуе различни тези и аргументи. Не е имало тема, по която да си е променил мнението, но е имало много, по които си го е изградил:

"Случвало се е понякога да се пада на състезание или просто на спаринг някаква тема, по която аз не съм много дълбоко запознат и само като я прочета, в главата ми изникват пет-шест аргумента за и против," посочва Димитър.


Един от най-новите членове на организацията е дванайсетокласникът Венцислав Николов. Влиза в клуба преди по-малко от два месеца, защото решава да следва право:

"А ключът към правото е да защитаваш дори теми, в които не вярваш, а именно това се научих тук, защото човек трябва да бъде по-широкоскроен, трябва да бъде с по-отворено мислене, а в този клуб именно на това се учим, да имаме по-широк мироглед", обяснява Венцислав.

Състезания има всеки месец в цялата страна. Участниците в клуба пътуват най-често с влак. Събират се всяка събота в Младежкия дом във Варна, допълва Димитър Димитров:

"Няма нужда от записване, просто да дойдат в съботите от 13-14 часа някъде в Младежкия дом. Записването се случва към началото на календарната година, когато клуба ни се асоцира към Асоциация „Дебати България“ и реално просто трябва да запишем името и мисля, че се плаща нещо от рода на 5 лева членски внос, което е символично."

Когато например защитаваш чужда теза, се уверяваш на практика в старата истина, че нещата почти никога не са черно-бели. Нещо, което е изключително ценно и необходимо в човешките конфликти и взаимоотношения, по всяко време, в самия живот.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

96-годишна жена дари 100 хиляди лева за детското отделение на болницата в Димитровград

96-годишна жена дари 100 хиляди лева на болницата в Димитровград. Решението да дарят парите от продажбата на апартамент семейство Йотови взимат след като губят дъщеря си по време на пандемията от Ковид, съобщи бТВ. „Какво можем да направим с толкова много пари. Решихме, че след като ги вземем ще ги дарим за благотворителност“, обясни 96-годишната..

публикувано на 01.04.25 в 18:37

Шест кученца от приюта в с. Каменар намериха стопани за седмица

В началото на тази седмица екипът и доброволците от Общинския приют за безстопанствени животни в с. Каменар съобщиха добрата вест, че още шест кученца са намерили своите осиновители през изминала седмица и вече се радват на топъл дом и любящи семейства. По тяхна информация съдбите и бъдещето на четириногите, настанени в центъра, продължават да..

публикувано на 01.04.25 в 12:10

54-тата конференция на Съюза на математиците започна край Варна

54-тата конференция на Съюза на математиците в България беше открита в курортния комплекс "Слънчев ден".  Събитието ще продължи до 3 април. Организатори са Съюзът на математиците – секция Варна и Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“. Конференцията служи като платформа за професионална квалификация на учителите, насърчавайки обмена на добри..

публикувано на 01.04.25 в 11:55

1 април - шегуват ли се варненци, обичат ли да се смеят и кой лъже най-много?

Днес е денят, в който можем да се пошегуваме, да позволим да се пошегуват с нас или директно да си излъжем. Първи април е Денят на хумора и шегата. Откъде произлиза и до днес е трудно да се каже. Според една от теориите всичко започва от поема на Чосър за лисицата и петела, в която лисицата си прави шеги с пернатото. Втората ни..

публикувано на 01.04.25 в 06:25

Облачно и мъгливо на 1 април

Мъгливо е утрото на 1 април. Мъгла с намалена видимост до 100 метра има в района на нос Калиакра, до 200 метра е намалена видимостта на нос Емине, в района на Разград до 300 метра, а в Ахтопол и Добрич видимостта е намалена до 800 метра. Димка има в района на Варна, слаб дъжд превалява в Бургас. Между 7 и 8 градуса са измерените..

публикувано на 01.04.25 в 05:52

Лесна работа: За сега…

Преди време ви разказах колко лесна работа е, докато си седиш в кафенето срещу сградата на Народното събрание, да те удари една гениална идея, да пресечеш на отсрещната страна и да лепнеш на парадния вход на важната сграда обява с надпис: “Продава се!“. Главен герой: поетът Иван Пейчев. Днес се сещам за друга история, която съвсем не е толкова..

публикувано на 31.03.25 в 17:00

Електронната системата за прием в детските ясли ще бъде отворена на 2 май

Електронната системата за прием в самостоятелните детски ясли във Варна ще бъде отворена от 2 май до 29 май, съобщиха от дирекция "Здравеопазване" към Община Варна. Три са основните класирания в детските ясли на 30 май, 23 юни и 9 юли. През останалите месеци от годината се обявяват извънредни класирания при наличие на свободни места. Регистрирането..

публикувано на 31.03.25 в 16:06