Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненските дебатьори

Публично говорене, критическо мислене, толерантност към друга позиция, работа в екип. Ценни качества, които помагат да бъдем по-успешни във всяка сфера на живота. Има различни начини, по които можем да ги развием. Един от тях е чрез дебати. Ще припомня - в тълковния речник се посочва, че думата е само в множествено число и означава разисквания, изказвания, спорове по даден въпрос. България има национален отбор по дебати, който стигна до финала на Световното първенство в началото на миналата година.

Варненският клуб по дебати „Одесос“ е ученически, а президент е единайсетокласникът от Математическата гимназия във Варна Владимир Костов. Той казва, че от дебатите се развива ораторско майсторство и ясно изразяване:

"Развива обща култура. За самата подготовка за един дебат, това което е изключително важно, е да си запознат с настоящата обстановка в света, тоест, ако ходиш на по-съществени състезания, практика е състезателите да четат много новини, за да разберат защо нещата в света се случват по начина, по който се случват," казва Владимир.

Това прави и Димитър преди състезание. Отделя много часове в подготовка, като освен да чете новини, гледа дебати на световно ниво, за да чуе различни тези и аргументи. Не е имало тема, по която да си е променил мнението, но е имало много, по които си го е изградил:

"Случвало се е понякога да се пада на състезание или просто на спаринг някаква тема, по която аз не съм много дълбоко запознат и само като я прочета, в главата ми изникват пет-шест аргумента за и против," посочва Димитър.


Един от най-новите членове на организацията е дванайсетокласникът Венцислав Николов. Влиза в клуба преди по-малко от два месеца, защото решава да следва право:

"А ключът към правото е да защитаваш дори теми, в които не вярваш, а именно това се научих тук, защото човек трябва да бъде по-широкоскроен, трябва да бъде с по-отворено мислене, а в този клуб именно на това се учим, да имаме по-широк мироглед", обяснява Венцислав.

Състезания има всеки месец в цялата страна. Участниците в клуба пътуват най-често с влак. Събират се всяка събота в Младежкия дом във Варна, допълва Димитър Димитров:

"Няма нужда от записване, просто да дойдат в съботите от 13-14 часа някъде в Младежкия дом. Записването се случва към началото на календарната година, когато клуба ни се асоцира към Асоциация „Дебати България“ и реално просто трябва да запишем името и мисля, че се плаща нещо от рода на 5 лева членски внос, което е символично."

Когато например защитаваш чужда теза, се уверяваш на практика в старата истина, че нещата почти никога не са черно-бели. Нещо, което е изключително ценно и необходимо в човешките конфликти и взаимоотношения, по всяко време, в самия живот.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45