Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варненските дебатьори

Публично говорене, критическо мислене, толерантност към друга позиция, работа в екип. Ценни качества, които помагат да бъдем по-успешни във всяка сфера на живота. Има различни начини, по които можем да ги развием. Един от тях е чрез дебати. Ще припомня - в тълковния речник се посочва, че думата е само в множествено число и означава разисквания, изказвания, спорове по даден въпрос. България има национален отбор по дебати, който стигна до финала на Световното първенство в началото на миналата година.

Варненският клуб по дебати „Одесос“ е ученически, а президент е единайсетокласникът от Математическата гимназия във Варна Владимир Костов. Той казва, че от дебатите се развива ораторско майсторство и ясно изразяване:

"Развива обща култура. За самата подготовка за един дебат, това което е изключително важно, е да си запознат с настоящата обстановка в света, тоест, ако ходиш на по-съществени състезания, практика е състезателите да четат много новини, за да разберат защо нещата в света се случват по начина, по който се случват," казва Владимир.

Това прави и Димитър преди състезание. Отделя много часове в подготовка, като освен да чете новини, гледа дебати на световно ниво, за да чуе различни тези и аргументи. Не е имало тема, по която да си е променил мнението, но е имало много, по които си го е изградил:

"Случвало се е понякога да се пада на състезание или просто на спаринг някаква тема, по която аз не съм много дълбоко запознат и само като я прочета, в главата ми изникват пет-шест аргумента за и против," посочва Димитър.


Един от най-новите членове на организацията е дванайсетокласникът Венцислав Николов. Влиза в клуба преди по-малко от два месеца, защото решава да следва право:

"А ключът към правото е да защитаваш дори теми, в които не вярваш, а именно това се научих тук, защото човек трябва да бъде по-широкоскроен, трябва да бъде с по-отворено мислене, а в този клуб именно на това се учим, да имаме по-широк мироглед", обяснява Венцислав.

Състезания има всеки месец в цялата страна. Участниците в клуба пътуват най-често с влак. Събират се всяка събота в Младежкия дом във Варна, допълва Димитър Димитров:

"Няма нужда от записване, просто да дойдат в съботите от 13-14 часа някъде в Младежкия дом. Записването се случва към началото на календарната година, когато клуба ни се асоцира към Асоциация „Дебати България“ и реално просто трябва да запишем името и мисля, че се плаща нещо от рода на 5 лева членски внос, което е символично."

Когато например защитаваш чужда теза, се уверяваш на практика в старата истина, че нещата почти никога не са черно-бели. Нещо, което е изключително ценно и необходимо в човешките конфликти и взаимоотношения, по всяко време, в самия живот.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Болница за плюшени мечета отново отваря врати във Варна в неделя

За поредна година във Варна ще се проведе кампанията  „Болница за плюшени мечета“, организирана Асоциацията на студентите-медици във Варна, която има за цел да помогне на децата да преодолеят страха си от лекари, зъболекари и медицински манипулации. Малчуганите ще имат шанса да облекат бяла престилка и да се превърнат в медици, които помагат на..

публикувано на 28.11.24 в 16:30

Започва инициативата на Фондация "Добротворци" - "Коледа за всяко дете"

"Коледа за всяко дете" е посветена на децата, които ще посрешнат Коледните и Новогодишни празници извън дома - в болници, в институции, в приемни семейства. Това е шанс за всички мали пациенти да се зарадват, да усетят топлина, да почувстват празничното вълшебство и да изживеят атмосферата на сбъдната мечта под формата на подарък. За тях..

публикувано на 28.11.24 в 14:53

Рибе, рибе: Уличните търговци на риба вече са в социалните мрежи

Мнозина от вас сигурно помнят тези търговци, които с количка и лонда, пълна с риба, огласяваха ванрнеските улици и често ни събуждаха. Напоследък те поизчезнаха от улицата, но разбираме, че вече са в онлайн пространството и предлагат риба и рибни продукти в социалните мрежи. Това каза за Радио Варна д-р Костадинка Маринова, началник отдел..

публикувано на 28.11.24 в 13:20

„Вятър – птици - море“ в Шабла

Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..

публикувано на 28.11.24 в 09:05

Спасяването на мечета-сираци – част от мисията на WWF-България

Мечките у нас са застрашени от изчезване . Те са защитен вид и са вписани в Червената книга на България и убиването им е криминално престъпление. И все пак всяка година близо 100 мечки стават жертви на бракониерство.  В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета-сираци, получили..

публикувано на 28.11.24 в 06:35

„Ръка, която дава, никога не остава празна“, благотворителен концерт в помощ на Димитър Стоев от Оброчище

Общинската организация на хората с увреждания Клуб "Св. Марина" организира концерт по случай 3 декември - Световен ден на хората с увреждания. Благотворителното събитие ще бъде на 2 декември в залата на НЧ "Паисий Хилендарски - 1870", с начало в 17,30 ч . Във фоайето на читалището ще бъде подредена изложба-базар "И аз мога!". Входът е 5 лева...

публикувано на 27.11.24 в 16:30

Започва X издание на Международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“

Десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“, организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ към Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, обещава да обедини талантите и въображението на ученици и студенти. Събитието ще се проведе на 30 ноември 2024 г., от 9,30 ч. в..

публикувано на 27.11.24 в 12:43