Саул Иван Алмейда Ескобар. Перуанец, който от близо година живее и работи във Варна. Има малко магазинче за стоки от родината си в центъра на града. Приветлив и усмихнат, той още не е научил добре български, но може да се разберете с него и на испански, английски или руски език. Саул е бил студент в Киев. Там завършва за електроинженер, но по-важното - запознава се със съпругата си, украинка.
"Около 15 години живяхме в Крим, където имахме магазинче, като това във Варна. Но заради войната стана невъзможно да останем там и когато дойдохме тук и видяхме морето, си казахме, че това е нашето място, защото много прилича на Крим. Семейството ми е щастливо във Варна. Имаме четири деца, които записахме в училище „Васил Априлов“," разказва Саул.
Първоначално е убеден, че ще му бъде лесно с българския, защото знае руски. Но се оказва, че е подценил ситуацията и граматиката на нашия език му е много трудна. Първата дума, която научава, е „благодаря“. В началото му става любопитно, когато му отговарят с „моля“, но след време разбира смисъла. Магазинът е отворил преди няколко месеца. За стоката Саул пътува до самото Перу.
"Разбира се, че всяко начало е трудно. Бизнесът ми е малък, но да Ви кажа честно, няма по-добра реклама от устната, а хората, като влязат, и направо не могат да повярват, че артикулите ми са от Перу. Виждат нещо ново. Питат ме дали наистина съм перуанец. Между другото много хора във Варна говорят испански, което е страхотно за мен," обяснява Саул.
Родното му място в Перу е Арекипа. Град, който се намира на повече от 2300 метра надморска височина, и там е много студено. За да се топлят, уточнява Саул, местните жители носят дрехи от алпака, чиято вълна е много мека.
Знам, че родината не може да не му липсва. А нещо съвсем конкретно?
"След толкова години в чужбина вече осъзнавам колко ми липсва нашата кухня. За съжаление, не мога да направя ресторант за традиционна перуанска храна във Варна, сложно е, но знам, че три от десетте най-добри ресторанта в света предлагат перуанска кухня. Едно от емблематичните ни ястия, например, е „севиче“ – риба с лайм, черен пипер и магданоз", посочва с плам в очите Саул.
Но и българската кухня също му харесва, най-вече… шопската салата, разбира се… От общуването си с варненци е с добри впечатления. Определя българите като много добри и приятни. Харесва му, че се интересуват от чужда култура като неговата. Разпитват го за Мачу Пикчу, морските лъвове и други забележителности на Перу. Ще остане във Варна поне още една година.
"Ще ми е трудно да се върна в Украйна. Когато последно бях там, преди повече от половин година, един от приятелите ми каза „ако имаш възможност да отидеш в друга държава, направи го“. Там хората в момента са много ядосани и това трудно ще се промени в близките години. Тъжно е, че два славянски народа се избиват на бойното поле", казва с тъга перуанецът.
Колкото и хиляди километри да делят Саул от родното му Перу, в зениците му веднага откриваш древния ониксов блясък от погледа на инките, описан така добре от писателя Деян Енев. Поглед, който не може да сбъркате. А ако сте почитатели на футбола, ще имате поне една обща тема със Саул.
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..