Ремонт на пет читалища са планирани в проектната програма на община Провадия. Още през 2022 година е сключено пратньорско споразумение, но до днес дейности не са започнали.
Читалищата, които чакат обновяване се намират в селата Храброво, Снежина, Златина, Черковна и Петров дол. Това са единствените културни институции по селата и в тях се случва същинският живот – отбелязване на празници, възстановка на обичаи и традиции, концерти, там е и библиотеката.
В Снежина читалището не е в добро състояние, каза кметът на селото Ахмед Идриз. Покривът тече и трябва спешно да се ремонтира, за да може да се използва залата, където се провеждат тържествата.
Подобна е съдбата и на читалището в село Златина, където изцяло трябва да се сменят покрива и счупените греди. От близо 40 години не са правени ремонти на покрива, каза Цветелина Иванова, която работи в местното читалище от 16 години:
„Дано да се случат нещата и да продължим да работим в тази насока, защото селата обезлюдяват, няма хора, много е трудно. И при все това пак се мъчим да правим нещо.“
А как ще се случат тези ремонти, за които хората чакат 2 години и изпуснати ли са сроковете?
Проектът, по който община Провадия трябва да ги обнови е по програмата за развитие на селските райони и е спечелен чрез Местната инициативна група Възход, която включва общините Ветрино, Вълчи дол и Провадия. Близо 220 хиляди лева са целевите средства, каза за Радио Варна Свилена Иванова, заместник кмет в община Провадия.
Тя посочи, че крайният срок за изпълнения на проекта е юни 2025 година и сроковете не са изпуснати. В момента администрацията работи с ускорено темпо, за да успее да обяви обществена поръчка още следващия месец, а ремонтните дейности да започнат през лятото на тази година. Прави се и преизчисление на разходите, защото най-вероятно заложените преди две години средства не отговярат на сегашните цени. Ако парите за планираните по проекта дейности не достигат, общината ще осигури допълнително финансиране, каза още Свилена Иванова.
Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Къде е Стойчо? Снимки: Румен Сарандев
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета. От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..
Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...