Ремонт на пет читалища са планирани в проектната програма на община Провадия. Още през 2022 година е сключено пратньорско споразумение, но до днес дейности не са започнали.
Читалищата, които чакат обновяване се намират в селата Храброво, Снежина, Златина, Черковна и Петров дол. Това са единствените културни институции по селата и в тях се случва същинският живот – отбелязване на празници, възстановка на обичаи и традиции, концерти, там е и библиотеката.
В Снежина читалището не е в добро състояние, каза кметът на селото Ахмед Идриз. Покривът тече и трябва спешно да се ремонтира, за да може да се използва залата, където се провеждат тържествата.
Подобна е съдбата и на читалището в село Златина, където изцяло трябва да се сменят покрива и счупените греди. От близо 40 години не са правени ремонти на покрива, каза Цветелина Иванова, която работи в местното читалище от 16 години:
„Дано да се случат нещата и да продължим да работим в тази насока, защото селата обезлюдяват, няма хора, много е трудно. И при все това пак се мъчим да правим нещо.“
А как ще се случат тези ремонти, за които хората чакат 2 години и изпуснати ли са сроковете?
Проектът, по който община Провадия трябва да ги обнови е по програмата за развитие на селските райони и е спечелен чрез Местната инициативна група Възход, която включва общините Ветрино, Вълчи дол и Провадия. Близо 220 хиляди лева са целевите средства, каза за Радио Варна Свилена Иванова, заместник кмет в община Провадия.
Тя посочи, че крайният срок за изпълнения на проекта е юни 2025 година и сроковете не са изпуснати. В момента администрацията работи с ускорено темпо, за да успее да обяви обществена поръчка още следващия месец, а ремонтните дейности да започнат през лятото на тази година. Прави се и преизчисление на разходите, защото най-вероятно заложените преди две години средства не отговярат на сегашните цени. Ако парите за планираните по проекта дейности не достигат, общината ще осигури допълнително финансиране, каза още Свилена Иванова.
Mental е варненска група, съставена от петима души, които се стараят да правят музика, която не влиза в етикети и в същото време не е прекалено крайна. Музикантите свирят метъл, но взимат и от други жанрове, и споделят с категоричност пред екипа ни : "Можем да свирим всичко". Бандата е сформирана през зимата на 2023 г., а оттогава свирят главно..
По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..
На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..
Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..
Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..