Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект и висшето бразование

Постепенно изкуствения интелект става неотменима част от ежедневието ни. Всъщност той винаги е бил около нас, но днес присъствието му е все по-осезаемо. Изкуственият интелект навлиза все по-устойчиво и в образованието. Преподавателите във Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“ го използват с години в учебния процес. С негова помощ те събират, обработват и представят информация. Студентите - за да подготвят курсовите си работи, както и да създават съдържание. Но до колко използването на изкуствен интелект във висшето образование не замества основните знания?

Професор Йордан Сивков, ръководител на катедра "Електроника" във Висшето военноморско училище е категоричен, че преподавателите насърчават студентите да използват изкуствен интелект, но не и чрез него да заместват знанията си.

"Ние не ги учим да използват ИИ да заменят образованието си, а да го използват като техен асистент."

Изкуственият интелект със сигурност помага на студентите при решаването на техните учебни казуси и тестове. Всъщност навсякъде, където има изпитване.

"И определено това се случва. Не можем да го отречем. Но наша е отговорността ние да ги научим, че този начин на заобикаляне на правилата не е продуктивен за тях. Защото дори и да ги заобиколите и да си направите теста в момента, утре, когато отидете на работа, ще попаднете в конкурентна среда, където няма да реши вашия проблем. Вие няма да покажете пред работодателя си по-добро лице. По-добре ад се научите ад използвате този инструмент, а не да го използвате като хак, с който да прецакате системата."

Но и това се случва, коментира професор Йордан Сивков от Висшето военноморско училище.

"Попаднахме няколко пъти и това породи дискусия сред академичната общност на ниво катедра, факултет. Това е нов феномен, с който трябва да се справим. И имаше от едната крайност, до другата крайност мнения. Но надделя консенсуса, че е наша отговорността ние да обясним на студентите защо това не е правилно."

Втора година Елица Дочевска изучава "Киберсигурност". Използва възможностите на изкуствения интелект, за да попълни знанията си.

"Може би беше миналата година, когато ми се наложи да си доизясня някои неща в процеса на подготовка за определен изпит. Имала съм много малко време за подготовка. Съответно не съм могла да потърся помощ от преподавател. И за да мога да попълня тези пропуски, които съм забелязала, че имам, съм потърсила така помощ."

За четвъртокурсникът от специалност "Киберсигурност", Димитър Димитров ролята на тези инструменти може да е както положителна, така и отрицателна.

"Когато имаш опит с работата с хора, с информация, трябва да знаеш, че първото, което прочетеш, не винаги е вярно. Трябва да бъдеш по-скептичен, трябва да имаш по-рационално мислене, за да откриеш дали това е вярно или не."

Димитър Димитров е наясно, че не трябва да се има пълно доверие в данните, които събира с помощта на изкуствения интелект.

"Изкуственият интелект е метод за ускоряване на процеса на изготвяне на курсови проекти, на домашни, но не и заместване на тяхното писане от страна на студента.

Елица Дочевска е наясно, че използването на подобни методи може да е напълно безполезно, ако не се познава материята.

"Ако един студент въобще не разбира материята и зададе въпрос на ИИ, той ще получи отговор, но се съмнявам, че първо ще го разбере, както трябва да бъде разбран и въобще ще осъзнае какво трябва да научи."

"И съответно ИИ са супер, въпросът е, че те се обучават повечето пъти основно на статистическия принцип. И ако имаме повече, хора, които имат мнение примерно - "Земята е плоска", според ИИ земята ще бъде плоска."

Критичното мислене е много важно. За това преподавателите се опитват да убедят студентите, че по-бързо, не винаги означава по-добро, коментира професор Йордан Сивков от Висшето военноморско училище.

"Хубаво е да бързаме, но да бързаме умно. Студентите, които хванахме, че са използвали ИИ, за да заместят знанията си, създадоха съдържанието си отново, без използването на ИИ."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
архив

Синята зона във Варна днес работи, всички автобусни линии са възстановени

„Синята зона“ от днес ще функционира в нормален режим във Варна, посочиха и от общинското предприятие „Общински паркинги и синя зона“. Пътната обстановката във Варна днес е спокойна. Основните пътни артерии и маршрутите на градския транспорт са почистени и са без заледявания, съобщиха от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“...

публикувано на 20.02.25 в 09:57

В област Добрич няма затворени пътища, няма населени места без ток и вода

Няма затворени пътни участъци в област Добрич. Второкласните пътища са почистени до асфалт и се обработват срещу обледяване. Няма населени места с нарушено електрозахранване и водоподаване. Това каза заместник-областният управител на област Добрич Живко Желязков. През нощта 42 машини са почиствали пътната мрежа, добави той. Възможно е градският транспорт..

публикувано на 20.02.25 в 09:25

Пътищата в област Варна са проходими при зимни условия, в пет общини учениците са в дървена ваканция

Пътищата на територията на област Варна са проходими при зимни условия, предприети са мерки за опесъчаване. Третокласната и четвъртокласната пътна мрежа е почистена и се обработва срещу обледяване. Това  каза областният управител на Варненска област проф. Андрияна Андреева. На територията на цялата област Варна, благодарение на работата на аварийните..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

Бяла, Дългопол и Долни чифлик остават в бедствено положение

Три общини остават в бедствено положение във Варненска област-Бяла, Дългопол и Долни чифлик. В Бяла две села - Дюлино и Попович са без ток повече от денонощие заради скъсан далекопровод, но има агрегати, които осигуряват електрозахранване, макар и с недостатъчно добро качество-каза Пеньо Ненов-кмет на общината. В Дългопол село Сава е без ток.  В..

публикувано на 20.02.25 в 08:13

Днес здравният министър открива обновената педиатрия в болницата в Добрич

Министърът на здравеопазването доц. Д-р Силви Кирилов ще открие днес обновеното Отделение по педиатрия в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич. Ремонтът е осъществен по проект „Светулка“ на Фондация „за Доброто“ и с финансовата подкрепа на общини в област Добрич и десетки дарители. Това е 11-то Педиатрично отделение в страната, което е..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Още една фирма чисти Варна от снега

Още една фирма се включва в снегопочистване и обработка на пътищата във Варна.  "Уредихме извънредния ресурс късно вечерта, като той ще обслужва главните пътни артерии в районите „Младост“ и „Владислав Варненчик“. Машините се предоставят от една от големите строителни фирми в града. Трудът й ще бъде заплатен с удръжката от такса „готовност“,..

публикувано на 20.02.25 в 06:31

Адресите без ток на 20 февруари

На 20.02.2025, от 9:00 до 16:00 , поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в района на гр. ВАРНА; кв.ЧАЙКА, СТАРА ПЛАНИНА. В периода 17.02.2025 - 21.02.2025, от 8:00 до 17:00 , поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в..

публикувано на 20.02.25 в 06:26