Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заради климатичните промени - създават късноцъфтящи овошки

Снимката е илюстративна
Снимка: Радио Шумен

Положителните температури няма да са много добре дошли за нас – всички, които работим под открито небе, както казваме. Ако трайно се задържат високите температури, специално при овощните дръвчета ще тръгне рано сокодвижението и това ще доведе до ранен цъфтеж. Ако даден сорт трябва да цъфне нормално, по книга, последните дни на март – първата седмица на април, ще изпревари с десетина дена, което може би ще бъде фатално, тъй като както казват старите хора до Гергьовден има опасност от слани. А, когато паднат сланите ще има много повреди по цветовете и реколтата ще бъде много малка. Това коментира за Радио Варна инженер-агрономът Боян Богомилов, собственик на овощен разсадник в русенското село Басарбово.

Например м.г. в Русе само един ден през април беше фатален, когато температурата падна до (-6) градуса, на места до (-10) и повреди всичко. Независимо, че ябълките и крушите са късноцъфтящи. Но, всичко е въпрос на микроклимат. В Южна България или във Варна, където зимата е топла, заради морето, нещата ще бъдат по-зле, тъй като овошките ще тръгнат, ще се развият и това неминуемо ще доведе до ранен цъфтеж и след това до осланяване, ако има такива ниски температури. Време е вече да има добра година, за което и аз се надявам, но там е всичко до късмет, подчерта Богомилов.

Тук не става въпрос за затоплянето на въздуха, а на почвата. Когато се затопли почвата от 5 до 8 градуса в продължение на една седмица движението на соковете ще започне и след това трудно може да бъде спряно, подчерта агрономът. Хубаво е да има няколко студени вълни и след това. При есенниците е много важна снежната покривка, оттам идва влагата. Колегите в тази сфера са професионалисти и вероятно ще успеят да постигнат нужните добиви, защото все пак имаме някаква влага. Най-вероятно те са използвали снежната покривка, която беше допреди няколко седмици, тогава вкарват и важните азотни торове. Може би при тях ще бъде добре.

Създават все по-нови, по-устойчиви и по-късно цъфтящи сортове

Селекционерите имат задачата да измислят начини за адаптиране на овощарството към климатичните промени, добави Богомилов. Такава е тенденцията - в много държави има вече селекционни центрове, които създават все по-нови по-устойчиви и по-късно цъфтящи сортове. Има нова неща в производството на овощния посадъчен материал, които правим и са като подготовка за тези промени. Например за кайсията – вместо да се облагородява ниско долу на овошката да се слага пъпката, се слага високо горе, тоест стеблото е дивата част. По този начин реално се забавя сокодвижението. Но, старите хора са казали „срещу Природата  няма как да се получат нещата“.




По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

29 училища се включат в Панорама на средното образование във Варна

Организират Панорама на средното образование. Във форума ще участват професионални и профилирани гимназии, средни училища, както и фирми – работодатели, които инвестират в обучението на ученици, като осигуряват производствени практики в реална работна среда. Събитието ще се проведе на 8 май от 10 ч. до 18 ч. и на 9 май от 10 ч. до 17 ч. в Юнашкия..

публикувано на 02.05.24 в 17:56

Дариха 450 козунака на персонала и пациентите на Военна болница във Варна

Шеф-готвачът Филип Спасов за четвърта поредна година дари 450 козунака за персонала и пациентите на Военноморската болница във Варна по повод предстоящия празник. Предстои да бъде направено дарение и за други здравни и социални заведения, посочи Спасов.

публикувано на 02.05.24 в 17:44
Аладжа Манастир

Аладжа манастир с вход свободен на Великден

По време на великденските празници Аладжа манастир ще работи без прекъсване със стандартно работно време (от 9:00 до 17:00 часа).  На 5 май 2024 г. Великден входът ще е свободен за всички посетители.

публикувано на 02.05.24 в 15:40

Да помогнем на баща на две деца от Шумен

През април Симеон Димитров, четирисет и четири годишен баща на две деца от Шумен, получава диагноза тумор на бъбрека. В България му е предложено отстраняване на единия бъбрек и последващи изследвания, за които Симеон може да успее да бъде вместен в графика на софийска болница едва след три месеца. Заради голямата вероятност за разсейки в черния и белите..

публикувано на 02.05.24 в 14:23
the_great_chinese_wall

До Китай и обратно

Всеки китаец трябва поне веднъж в живота си да посети Великата китайска стена, както и другите символи на страната с най-древна история, убеден е пътешественикът Пламен Узунов. Той за пореден път се потапя в китайската цивилизация. Впечатлен е от Великия китайски канал. Всеки е чувал за Великата китайска стена, но не всеки е чувал за Гранд канал, каза..

публикувано на 02.05.24 в 14:18

"Реликви от Априлската епопея 1876 - Панагюрище" подредиха в Добрич

В навечерието на отбелязването на годишнината от избухването на Априлското въстание в Добрич беше подредена изложба с реликви, предоставена от Историческия музей в Панагюрище. Експонатите са подредени в зала „Възраждане“ на Художествената галерия в добруджанския град. Изложбата представя уникални експонати, превърнали се през годините в символи на..

обновено на 02.05.24 в 14:05

Украинските писани яйца - древен обичай, станал символ на Великден

Тънкостите за изработка на украинските писани яйца - "писанки", представиха във Варна. За традицията разказа Олена Немкова, учител по математика от град Днепро, която от две години живее във Варна. Тя е един от майсторите, които владеят древната техника. Обичаят е езически и е на хиляди години, но с приемането на християнството, той добива друг смисъл,..

публикувано на 02.05.24 в 10:58