Въртящият се кръг за сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър вече е пристигнал от Китай и предстои да бъде монтирана. Това каза за Радио Варна Даниела Димова – директор на Театрално-музикален продуцентски център-Варна. Тя се надява, че до лятото дълго проточилият се ремонт на сградата ще приключи. Каква е неговата хронология от 2018 година досега? И още – кои са първите за годината премиери в Драматичния театър "Стоян Бъчваров" и в Държавна опера Варна:
Мащабната реконструкция на Филиала се извършва съгласно одобрен от Министерството на културата проект, изработен през 2015 г. От проекта, който се финансира по програма „Региони в растеж“, е изключено входното пространство. Причината за това са сключени 10-годишни арендни и наемни договори с няколко заведения, които функционираха на територията на входното пространство. За входа има изработен нов проект на стойност 1,5 млн. лева без ДДС. Средствата включват преустройство и обзавеждане. Общинските съветници от финансовата комисия решиха то да не бъде за сметка на общинския бюджет. Парите ще дойдат след актуализация на списъка от обекти, които ще бъдат финансирани от ресорното министерство.
Две зали за сценични изкуства и реконструкция на Летния театър са заложени в Плана за интегрирано развитие на Община Варна 2021 - 2027 година. Идеята е да се изгради мултифункционална концертна зала, както и зала за сценични изкуства, които да удовлетворят нуждите от културна инфраструктура на морския град. Обсъждат се различни възможни локации - бившия Понеделничен пазар, "Дупката", Морска гара. Важно е общинските съветници от различните групи да припознаят като приоритет спешната необходимост от подобни сгради за фестивален град като Варна, смята директорката на ТМПЦ-Варна. За това призоваха и емблематични български музиканти - Марио Хосен, директор на ММФ "Варненско лято", цигуларят Минчо Минчев, диригентът Емил Табаков.
Още за идеите и възможностите за тяхното осъществяване чуйте от разговора на Светлана Вълкова с Даниела Димова:
„Гранд при“ присъди единодушно журито на Мая Цонева от Варна в Международния конкурс за вокално и танцово изкуство „Бъди звезда“. Мая Цонева я балерина от школата на Елена Бубновская и танцува от тригодишна възраст. Носителка е на много награди от национални балетни конкурси. Голямата награда на конкурса включва безплатно участие на Мая Цонева на..
Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без..
Държавният куклен театър във Варна представя спектакли на лятната и основната си сцена тази седмица. Програма: 30 юли, сряда, 18.30 ч. - "Храбрият оловен войник", за деца над 4 г. (основна сцена) 2 август, събота, 18.30 ч. - "Дядовото дворче", за деца над 3 г. (лятна сцена) 3 август, неделя, 18.30 ч. - "Трите прасенца", за деца над 3 г. (лятна..
На 4 август (понеделник), датата на която през 1935 г. цар Борис III прерязва лентата на новопостроения мавзолей на полско-унгарския крал Владислав III, Парк-музей „Владислав Варненчик“ ще работи извънредно с обичайното си работно време от 10:00 до 17:30 часа и входни такси. По случай 90-ата годишнина ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични..
Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“ 2025. Събитието ще се проведе в морската столица от 30 юли до 2 август и тази година ще премине под мотото за приятелството: „Заедно днес и завинаги“ и „Да останем приятели“, съобщават от..
Музеят за Нова история на Варна тази седмица е домакин на летен учебен курс, организиран за студенти от Нов български университет. Той е посветен на историята на града и индустриалното му наследство, като вниманието е насочено към старите фабрики на Варна, съобщиха от Регионалния исторически музей във Варна. Ръководители на инициативата са доц. д-р..
Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата". "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..