Стотици дърворезби красят Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна. Украсена е почти цялата сграда – кабинети, коридори, стаите. Зад тяхната изработка стои Димитър Досев, който е свързал 52 години от живота си с училището.
Днес Димитър Досев е на 72 години и продължава да работи в гимназията като учител по практика. Точно в тези часове и заедно с учениците, изработват през годините дърворезбите, които днес са поставени в цялата сграда.
Димитър Досев от малък се увлича по занаята. Завършва сегашната гимназия, която тогава е била техникум, после учи в София и като се връща във Варна постъпва на работа в училището. Идеята да украси сградата му идва след като бивш директор през 80-те години на миналия век го предизвиква с думите: „Като знаете и можете много, какво сте направили за училището?“ И той запрята ръкави, за да покаже какво знае и може.
За кратко време съставя план, който реализира и до днес – да изработва дърворезби, които да красят цялата сграда на училището. Първата изработка поставя на стената срещу централния вход – интарзия с образите на Левски, Ботев, Светите братя Кирил и Методий и др. Годината е 1984. Днес единственото празно място е коридорът към кабинета където учениците провеждат практика при него. Но и той ще бъде украсен, всичко е по ред както съм го планирал, разказва учителят.
Постепенно и с помощта на ученици през годините училището се преобразува от бяла и стандартно изглеждаща сграда, в жива и топла къща с оригинални дърворезби, като дори цветарниците са украсени с такива.
И нито една изработка не е случайна, разказва Димитър Досев. Всички дърворезби показват процеса на обучение в училището и са част от програмата, по която учениците се обучават.
От няколко години специалност дърворезба в училището няма, с тъга споделя учителят. Нови професии изместват занаята, а съвременните машини изработват дърворезби почти без човешка намеса. Те обаче не са така живи и истински, като ръчно направените, които са уникални точно с малките си несъвършенства, казва още Досев.
Основният дървен материал от който са изработени дърворезбите е мура. Преди демокрацията училището се снабдява с голямо количество и работят с него. След като го забраняват преминават към липа и днес продължават работа с този вид дърво. Инструменти си набяват от Горна Оряховица. Освен там друг производител на длета има в София, където е втората фирма производител за цялата страна.
Най- важното на което Досев иска да научи учениците си е труд и отношение. Каквото и да прави човек, трябва да има отношение към него, споделя още учителят.
За 100-годишнината на училището пожелава на колегите си да не отстъпват от позицията си на преподаватели и да дават всичко от себе си, за да се запазят както гимназията, така и специалностите, които се предлагат за обучение в нея.
В очакване на Коледа. Тази нагласа прави всичко по-сияйно, тържествено и желано. Дори с най-досадните делнични задачи се справяме мотивирани и с повече лекота. Дали причината е в светлинките, които празнично танцуват по прозорците наоколо, в блестящата украса на коледните елхи, в списъците с подаръци, в магията на песните, към които отново се..
107 са децата, отглеждани в приемни семейства във Варна, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане за месец ноември тази година. Това нарежда Варна на първо място според статистиката за броя на приемните семейства в България. В Хасково децата, отглеждани в приемни семейства, са 93, най-малко са те в общините Ямбол и Силистра, съответно 12 и..
Вече сме в този период от годината, в който "от рибата минаваме на рибицата", както гласи тази максима с автор неизвестен. Свинското месо отдавна се е наложило като основен герой на българската трапеза по време на Коледните и Новогодишни празници. Затова и в навечерието им, търсенето на свинско се засилва. Това се усеща в последните работни..
Близо 200-годишният каварненски храм „Св. вмчк Георги“ за поредна година намира своето ново и оригинално художествено пресътворение в превърналите се в традиция художествени календари. Целта е популяризирането на църквата и нейната история. Новото издание е с творбата на двама невръстни художници – шестгодишните близнаци Илиян и..
Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година. Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..
Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..
В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..